Kondromalazi patella'dan muzdarip olanlar

fztserhat

Daimi Üye
Tepki
370
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar konu biraz karışmaya başladı:) Öncelikle şunu söylemek istiyorum egzersiz kişiye özeldir ve ortopedik problemi olan kişilere mutlaka ayrıntılı bir muayeneden sonra verilmelidir. Problemin boyutu, evresi, anatomik yapınız, aktivite düzeyiniz; bunların hepsi egzersizleri değiştirebilir. Aynı problemi olan hastalara bile farklı egzersizler verilebilir bu sebeplerden dolayı. Benim size tavsiyem derdinizi dinlemeye ve ayrıntılı bir inceleme yapmaya zamanı olan kaliteli bir fizyoterapist bulun. Doktor tanısı ile beraber fzt ye gidin. Beklentilerinizi mutlaka iyi anlatın, eminim güzel sonuçlar alacaksınızdır. Bu biraz maliyetli olacaktır ama asla ameliyat olmak kadar değil.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden
Scudo

Ender A.

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
Ender
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem Unden Ben bir ara yavaş yavaş zorlayarak tam oturabilecek seviyeye gelmiştim ama bir iki ay ara verince yine kapanmaz duruma gelmiş. Namaz da kılmadığım için eski haline gelmiş. Tam oturmayı becerebilirsek ne değişecek onu da bilmiyorum gerçi. Peki şunu sorayım. Baldırlarının iç tarafındaki damarlarda belirgin bir genişleme var mı? Özellikle yürüdükten sonra damarlar çok belirginleşiyor mu?

@fztserhat Hocam ben önce en son çektirdiğim röntgen görüntülerini paylaşayım. Bunu inceleyen ortopedist hekim bana diz kapakların gaga yapmış dedi (yandan çekilen röntgen üzerinde sivrileşme görünüyor(muş), yani kıkırdak kaybı olduğundan diz kapağı femura sürtündükçe böyle bir evrimleşme mi oluyor anlayamadım ama buna benzer bir şey söylemişti.

Dosyalar

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Erdal A. Baldırlarda ödem var bende. Kilodan dolayı . Sakatlık sonrası iki senede yirmi kg aldım. 90 oldum .

Namaz oturuşu pozisyonuna gelirsek namaz dışında da ne zaman gerekecek ki. Bacağım düzelse bile bir daha dizimi zorlayıp da öyle oturmam.

fztserhat

Daimi Üye
Tepki
370
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Erdal A. evet görülüyor. eklem aralığında daralmada var. kilo kaç acaba?

• Beğen
Tepkiler: Ender A.

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Selamlar. 2001 yılında trafik kazası geçirdim. Sol diz kapağım 3 parçaya bölünmüş. Ve dizi çalıştıran kas ya da tendom ismini bilmiyorum kopmuştu. Kaza sonrası sol dizim tutmuyordu basar basmaz yere düşüyordum. 30 dakikalık ameliyatla doktor platinsiz halletti ve 35 gün alçıda kaldı. Kireçlemeyi çözmek için bisklet kullandım. 2 ay sonra da normal hayatıma döndüm.
2013 kasım ayında 2 hafta kadar diz üstü çalıştım bilmeden. Ağrı yapmaya başladı. Namaz oturuşu kesinlikle yapamıyordum. 3-4 ay ağrı çektikten sonra ağrı kesici fayda etmemeye başlayınca doktora gittim MR çektirdim. Kıkırdak dokuda zedelenme var tek ilacı egzersiz dedi doktor. Bir süre egzersize devam ettim. Ağrı azaldı. 2014 temmuzda katlanır aldım ve çok yüklenmeden binmeye başladım. Dün de şehir bisikleti aldım. Bisiklete başladıktan sonra (2014 temmuz) namaz oturuşu çok rahat yapabiliyorum ve uzun süre de yapsam ağrı yok. Genel olarak ağrı hissetmiyorum. Kısaca bisikletten sonra ağrım % 80-90 azaldı diyebilirim. Ancak yinede bisikletle ilgili soru işaretlerim var. Birde bu konuyu gördükten sonra soru işaretlerim çoğaldı. Bisiklete devam etmelimiyim bilmiyorum. Devam etmek istiyorum. Daha dün aldım.

Ender A.

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
Ender
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@fztserhat Teşekkürler. Ağrım yok 1 senedir. Fazla yüklenmeden biniyorum.

Ender A.

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
Ender
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@fztserhat en son çektirdiğim Mr raporları bu şekilde hocam. Görüntüleri de yükleyeyim mi?

Dosyalar

fztserhat

Daimi Üye
Tepki
370
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Erdal A. görüntülere gerek yok. çok büyük sıkıntılar değil sizin içinde fizik tedavi şart. ama sadece elektroterapi değil, fzt eşliğinde egzersiz şart. fazla yüklenmeden bisiklete devam edin. daha önceden menisküs sıkıntınız olmuş, MR geçmiş diyor ama fizik muayenede önemli. sorun kireçlenme gibi duruyor. bugünlük forumdan çıkıyorum ama daha sonra yine yardımcı olmaya çalışırım. canınızı sıkmayın, bunlar dert değil.

Ender A.

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
Ender
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@fztserhat Hocam ben aslında geçen sene fizik tedavi de gördüm. Sanırım 1 ay sürmüştü. Elektroterapi uygunlandı, quadriceps egzersizleri yaptırdılar klasik ve ultrason tedavisi uygulandı. Sonuç olarak şu anda günlük aktivitelerimde pek problem kalmadı diyebilirim ama benim amacım tekrar uzun mesafeli bisiklete binebilmek. İki haftadır işe gidip gelirken bisiklete biniyorum ama neredeyse koşu hızında biniyorum. Kadansı yüksek tutmaya çalışıyorum. Toplam bindiğim mesafe 6 km gibi (sabah 3, akşam 3). Bu şekilde ağrı yaşamazsam yavaş yavaş arttırmaya çalışacağım mesafeyi. Arada ufak tefek ağrılar hissediyorum ama bunlar idare edilebilir düzeyde şimdilik.

Ender A.

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
Ender
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam son bir update yapacağım. Maalesef olmuyor! Bisiklete binerken ne kadar az zorlasam da bir süre sonra (5-6 saat gibi) tendonlarımda bir takım ağrılar oluşmaya başlıyor. Bugün sabah işe gelirken 3.5 km kadar bisiklete bindim (yol genelde aşağı doğru eğimli ya da düz, hiç zorlamadan gidiyorum), öğlen de 10-15 dk yürüyüş yaptım. Şu anda diz kapağının biraz üzerinde, dış tarafta ufak tefek ağrılar ve hafif bir yanma hissi var. Bazen de yine diz kapağının üzerinde, iç tarafta ağrılar oluyor. VMO kasının tam içinde. Acaba quadriceps tendinopati oluşmuş olabilir mi bende? Ultrason yöntemiyle tendinopati olup olmadığı görülebiliyor mu? Artık doktor doktor gezip aynı şikayetleri anlatıp aynı işe yaramayan çözümleri duymak istemiyorum. Direkt randevu alıp hocam benim dizlerde tendinopati var mı yok mu bakabilir miyiz demek de çok abes olacak ama yoksa bile en azından bu ihtimali elemek adına böyle bir şey yapmak istiyorum. Benim Konya'da gitmediğim ortopedist kalmadı neredeyse. Hatta şehirdışına da çıktım. Spor hekimine görünmem gerekiyor belki de. Keşke bisiklet üzerinde pedal çevirirken röntgenleme yapabilecek bir sistem olsa da neyin yanlış gittiğini görebilsek.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Erdal A. Biz mi abartıyoruz bazen diye düşünüyorum. 6 sağlık uzmanına gittim iki senede. Hepsi geçer dedi . Nasıl geçer , eksersizlerle . Amma velakin verdikleri eksersizler hep yanlış kaslara yönelikdi. Son iki haftada VMO ve gluteus medialis kasına yönelik eksersizlerle diz kapağının içindeki bıçak saplanması gibi olan acıyı ortadan kaldırdım. Velakin dizde ve ayak bileğinde bir sıkılık hala var. O da gerginlik yapıyor. Fakat mayıs ortasından beri bisiklete binmiyorum . Öncesinde arkadaşlarla 50km ortalama 32km/saat hızlarda antremanlara çıkıyordum . O zamanda bacakta bir sorun olmuyordu ama iki gün sonra dertler başlıyordu.

Hülasa sizde bir süre bisikleti bırakın derim. Doktorlara gelince pek saygı duyduğum bir meslek dalı değil. Sırf bu yüzden puanım tutmasına rağmen dr seçmedim. İyi de yapmışım insanların acılarından sağlıksızlıklarında o kadar para kazanmak iş değil zaten . Çok para kazanmıyorum ama kafam rahat .

Ender A.

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
Ender
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem Unden Hocam bu diz eklemi problemleri gerçekten çözümü zor bir konu. Yani menisküs, çapraz bağ falan kolay da bizimkisi zor. Ben bisikleti bırakmış vaziyetteyim zaten, işe gidip geldiğim sürüşleri bisiklete binmekten saymıyorum ama o bile problem yaratıyor maalesef. Sanırım yürüyerek gidip gelmeye başlayacağım yine.

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Erdal A. Benim eniştede doktor. Eski futbolcu iki bacakta çapraz bağlar kopuk yaşayıp gidiyor ameliyatsız . Sormasan söylemez , hiç ağrıyor demez.

Bana ilk menisküs demişlerdi. Çok üzülmüştüm . Meğer c.p. menisküsten betermiş. İlk etapta üç ay süre verdim kendime . Olmadı bir seneye kalmaz bütün bisiklet takım taklavatı satacam ölü fiyata artık . Ölücü çok zaten :)

Yaşda kırk oldu zaten. İşin kötü tarafı hangi sporu seçsem bu saatten sonra. Golf yapsam para yetmez. Okçuluk desem malzemeler bisikletten pahalı. Atıcılık yapamam zaten . Yüzme için havuz uzak . Bi şeyde bulamıyorum zevl alacak. Hiç sevmem ama köpek mi alsam hem 3-5 bayanla tanışırım bu sayede muhabbet olur :)

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
3 sene önce şiddetli diz ağrılarından doktora göründüm.poliklinikte rontgen filan cekildi.Bana dediği kıkırdak erimesi.İçerideki sıvı azaldıgı için kıkırdakların oynayan kısımları birbirine sürtüyor muş.Buda şiddetli ağrılar yapıyor demişti.Çömeldiğim zaman bir yere tutunmadan kalkmam çok zor oluyor.Eskiden doktora görünmeden önce devamlı ağrıyordu,geceleri uyuyamıyordum.Mehrem verdi birde hap ve tavsiyelerde bulundu.Çömelme,merdiven çıkma,koşma vs gibi,bu hastalığın çaresinin olmadığını ömür boyu çekeceğimi söyledi.Verdiği ilaçları bir kaç ay kullandım faydasını görmedim.Askere gittim geldim,ağrılar azaldı.Ama şuan halen ara ara ağrıyor,iki dizde de aynı olay var.Çömeldiğimde direk ayağa kalkamıyorum. Başka doktora görünmedim..gitmeyi düşünüyorum,zaten bu aralar kasıkta bir ağrı var sağ dizkapağının üstüne vuruyor ikisi aynı ağrıyor,vucudumu gergin tuttuğum zaman..Bunun için cerraha göründüm,kasık fıtığı olabilir dedi,gittm ultrason cektirdim,3 adet iyi huylu beze var bir şeyin yok dedi,istersen birde ortopediye git diye öneride bulundu.O gün zaten ortopediye gitmiştim ensemdeki ağrı ve uyuşmalar için.Röntgen çektirdim,doktorun odasına gitim dediği boyun düzleşmesi,yüzmeye git dedi,artivit diye bir ilaç yazdı..Derecesi nedir dedim yani ters mi düz mü nasıl dedim,yüz dedi.Kısaca iplemeden başından savdı,öbür doktorda aynıydı ilgisiz,Bisiklet sürüyorum dedim kasıktaki ağrı ondan olabilir mi diye sordum bilmiyorum dedi..Bana denk gelen doktorlar bu işten anlamıyor sanırım.Bu benim ağrılar sizin söylediğiniz hastalık mı acaba

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@devilmycarlos konuyu başından beri okuduysanız baltalimanı hastanesini tavsiye edenler var. Birde ordaki üniversitelerin spor hekimliği blm denemenizi tavsiye ederim.

Eğer mr çekilecekseniz devlette mutlaka yanınıza bir boş cd alıp yazdırtın. 3-4 doktor veya fztye gösterin. Mr yorum işidir.

Maalesef doktor milleti böyle ukala oluyor. Para akıyor musluklardan. Bana da doktor sen kaşınmışsın dedi. Kaşısam iyi olacaktı orada , yok bacakların çarpık dedi vs. Bi de 250tl para verdim özele. Sorun işini seveni bulmakta

Maalesef doktor milleti böyle ukala oluyor. Para akıyor musluklardan. Bana da doktor sen kaşınmışsın dedi. Kaşısam iyi olacaktı orada , yok bacakların çarpık dedi vs. Bi de 250tl para verdim özele. Sorun işini seveni bulmakta

• Beğen
Tepkiler: devilmycarlos