Kondisyon bisikleti seçimi

BF Okuru

Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
73
Tepki
46
Yürüme bandı gibi, kondisyon bisikleti de evlerde sıkça kullanılar ve egzersiz yapmak için sık seçilen aletlerdendir. Yürüme bandına göre fiyatının daha ucuz olması ve evde kapladığı alanın daha küçük olması ve kolay taşınabilir olması bir diğer önemli seçim nedenleridir.
Kondisyon bisikletleri, egzersiz yapmanın en emniyetli ve etkili yollarından biridir.
Kondisyon bisikletlerini seçerken, iki önemli seçme özelliği mevcuttur. Birincisi, bisikletin oturma selesinin durumu ve pozisyonu, ikincisi ise tekerlek rezistansıdır. Oturma pozisyonu dik durarak oturur pozisyonda kullanılan bisikletler vardır, ikinci tipi ise öne eğilir pozisyonda kullanılabilen bisikletlerdir.

Bilgisayar kayıtları fiyatı çok etkiler
Tekerlek rezistansı bir çok yolla sağlanabilir, sürtünme bandları veya tekerlekleri, hidrolik, magnetik alanlar veya fanlarla sağlananlardır. İlave olarak bisikletlerin bir çoğu bilgisayar ekipmanları içerir, spor yapan kişiyle ilgili olarak spor sırasında veya daha sonrasında önemli bilgiler verirler. Bu ilave bilgisayar kayıtları, fiyatı çok etkiler.
Kondisyon bisikletini alırken, yürüme bandında olduğu gibi gereksinimlerinizi ve bisikletle ilginizi göz önünde bulundurmalısınız. Bisiklette pozisyon çok önemlidir. Dik oturulan bisikletler, geniş ve rahat sele ile gelirler ve kullanıcılar için konforludurlar. Sırtı arkaya dayanarak kullanılan bisikletler, sırtı ve beli ağrıyan, belinde esneklik sorunu olan, denge sorunu olan kişiler için daha güvenli ve daha konforlu seçenektir.
Daha pahalı modellerin sizi daha kondisyonlu hale getireceğini sanmayınız. Ucuz bir model, düzenli kullanıldığında size yeterli ve gerekli kardiyovasküler dayanıklılığını sağlayacaktır.
Kondisyon bisiklerini eve alıp da uzun süre kullanamayan kişilerin ortak nedeni, çoğu zaman oturma selesinin konforunun kötü olmasıdır. Bu çok önemli bir faktördür.
Bisiklet kullanılırken, el tutunma barları ve selesinin yüksekliği öncelikle düşünülmelidir.

Yüksek oturak, kasık ağrıları yapar
Oturma pozisyonunuzu ayarladığınzda, göz önüne almanız gereken en önemli şey, vücut ağırlığınızın, kollarınız ve oturma selesinin arasında paylaştırılmasıdır. Seleyi öncelikle yere paralel yapmaya çalışınız. Selenin ucu yukarı basarsa, sele basıncı kasık ön tarafına gelir, eğer sele ucu aşağı bakarsa, kollarınıza ve omuzlarınıza çok fazla yük biner. Daha sonra selenin yüksekliğini ayarlamak gereklidir. Doğru yükseklik şudur, pedal en aşağıda iken, dizinizde hafif bir bükülme olmalıdır. Bir diğer ayarda kalçalarınız, pedal çevirdiğiniz zaman ileri geri sallanmamalıdır. Yüksek bir oturak kasıklara çok basınç bindirir ve kasık ağrılarına yol açar.
Tutunma barlarının yerlerini ayarlarken de sizin konforlu bir şekilde öne eğik durmanıza yardımcı olmalıdır. Eğer tutunma yerleri yüksekte ise oturma yerine fazla basınç binerek kasık ağrılarına yol açar. Buna karşın tutunma yerleri çok alçak olursa, sırt ağrılarına, kol ve omuz sakatlıklarına yol açabilir. Doğru pozisyonu bulmak, birkaç bisiklet sürme denemesinden sonra ortaya çıkar ve bunun için sabırlı olunması gereklidir.
Çoğu insanın kondisyon bisikletlerini terk etmesinin nedeni, kullanırken rahat edememesi ve bazı yerlerinde ağrı sızı ortaya çıkarmasıdır. Doğru pozisyon size eğlenceli ve zevkli bir egzersiz hazırlar.
Bisiklet kullanırken, bir ortopedi uzmanı olarak diz kapaklarının altındaki gelişmiş artrozu (kireçlenmeyi) çok önemsiyoruz. Eğer kişide ciddi diz önü artrozu varsa bisiklet kullanmamalıdır. Yine belinde ciddi ağrısı varsa ve artrozu varsa, bir doktora danışarak bisiklet kullamalıdır ve özellikle arkası dayanaklı olan tiplerini seçmeli, sele ve tutunma yüksekliklerini iyi ayarlamalıdır.
İyi ve sürekli sürüşler.
 
  • Beğen
Tepkiler: Ufuk KOÇARSLAN
Scudo