Komple vites aksamı için yardımınıza ihtiyacım var.

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
Merhaba öncelikle başınızı ağrıttığım için kusura bakmayın.

Ucuz etin yahnisi olmazmış derler. Bir işe kalkıştık bilene sormadan iş yaptık. Bisiklet konusunda pek bilgi sahibide değilim.

2 gün önce internet ten 2. El bisiklet aldım, sandım ucuz aldım (fiyat söylemeyeyim) ama aldıktan sonra bilene gösterdim arka arttırıcı sorunlu. Aynakol 3lü olmasına rağmen 3.cü dişliye geçmiyor bisikletçinin demesiyle dişlerin birbirinden uzak olmasından dolayıymış. Akort bitmiş zaten az çok ayarlama yaptı biraz düzeltebildi.

Benim zaten ucuza bakmamdaki sebep yol bisikletinde acemiliğimi atıp 1-2 sene sonra işi daha iyi kavrayıp kaliteli bir şey almaktı.

Öyle çok fazla profesyonel olmak gibi veya yarı profesyonel, amatörün amatöründe takılmak maksadım.

Bu yüzdende kafam acayip karışık forumda açıkçası pek bir şey anlamadım arkadaşlar okadar detaylı açıklamalarda ve terimsel yaklaşımlarda bulunmuşki yabancı dil okuyorum sandım.

Çok uzatmıyacam zaten uzattım, isteğim şu bu bisiklete sadece 3lü aynakol ve arka arttırıcı alcam ucuza aldığım için çok fazla parada harcamak istemiyorum, performans peşinde değilim hem kafamı hem cebimi ağrıtmasın yeter.

Boyum 1.83
Kodro boyu 56-58 olacaktı tam hatırlamıyorum.

Tekrardan kusura bakmayın. Saygılarımla. İyi akşamlar.

• Beğen
Tepkiler: hakankcksrklk
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Başka bir bisikletçiye götürün derim. Ne yaptığını bilen birine. Hemen yeni parça satmaya çalışmayan birine.

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
@turcudede

Kendisi satma peşinde değil çünkü o bana yönlendirdi buna şuna bakacaksın diye. Zaten vites geçişlerde de sorun var.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Hangi semttesiniz? Elinde gerekli parça da bulunduran iyi bir ustaya yönlendirelim sizi ?

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
@BerkEvren

Zeytinburnu'nda. Ama sahil güzergahında olsa yine atlayıp gitme şansım var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@toktash

Pardon, yorum yapmadan önce marka model öğrenmek lazımdı. Market bisikleti değilse dişlilerin hurdaya çıkması için 20-30 bin km yapması gerek. Yoksa vites ayarı zor bir şey değil. Zincir esnemiş olabilir, hiç değişmediyse ancak o zaman dişlilere zarar vermiştir ve değişim gerekir.

Basit bir ayar problemiyse boştan yere yeni parça almayın diye söylüyorum.

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
@turcudede

Çok teşekkür ederim düşündüğün içinde inan benimde fikrim yok dediğiniz gibi bir başka ustayada göstermek lazım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@CeRKeZ

Bende öyle okumuştum ama "dişlerin" demiş. Erimeden dolayı olabilir eğer çok eskiyse.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
marka model nedir. Aynakolun, rublenin, zincirin, attırıcıların bir fotografını atsaydınız keşke :)

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
@ProfessionaL

Marka bianchi diye satmıştı ama bianchi olduğunu düşünmüyorum.
204485204486204487204488

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Cetvel ile zinciri ölçün.
Pin merkezinden pin merkezine 10 bakla 254mm olması gerek. Eğer 256 olduysa sünmüş ve zincir değişimi gerekiyordur, 257 ve üzeri ise vites geçişlerinde probleme sebep oluyor ve dişlilere zarar veriyor kesinlikle değişmesi gerekiyor demektir.

Resimlere göre arka dişlilerde gözle görünür bir aşınma yok, ön dişliler net değil. Yan profilden görmek gerek.

Ayrıca aktarıcı sora, aynakol fsa. Yani kesinlikle dandik ürünler değil.

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
@turcudede

Pin merkezi, bakla pek anlamadım bunları. Ama vites geçişleri problem tırnağa basıyorum geç algılıyor. Veya yüklenirken pedallara takır tukur zincir dişlide oynuyor. Ve 3. Dişliye geçmiyor ön tarafta. Sanırım gerçekten işten anlayan bir ustaya göstermeliyim çünkü kendi başıma anladığım şeyler değil bunlar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@toktash

Bakla; zincirdeki her bir parça.
Pin; Baklaları birbirine bağlayan çubuklar.

Zincir sünmesi ya da ön dişlilerin erimesi haricinde bir problem olacağını sanmıyorum. Ayrıca; ön vitesin geçişinin biraz yavaş olması normal.
3. dişliye geçmeme sebebi %99 vites ayarı yüzünden. Kötü bisiklet aldığınızı düşünmeyin böyle ufak tefek sorunlarda.

Şu konuyu baştan sona okumanızı da tavsiye ederim:

(link)

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.242
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@toktash YouTube var bi kurcala. Ama yukarıda arkadaşların dediği gibi başka bir Bisikletçi ye götür.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fatihe çık. dadaş bisiklet var. gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz. ücretleri de çok makul.

toktash

Üye
Tepki
5
İsim
Mustafa
Dünde başka bir tamirciye gittim. Oda aynı şekil saçma sapan konuştu. Güvenmedim ve verdiği fiyat yüksek geldi hepsine üstelik bide kalsın bisiklet yarın sana fiyat veririm deyince iyicene kıllandım direkt bisikleti alıp çıktım mekandan.

@makaram

Teşekkür ederim önerin için haftaiçi pek fırsat bulup gidemiyorum daha çok bulunduğum bölgedekilere sorma şansım oluyor ama cumartesi fatihe önerdiğiniz bisikletçiye kesinlikle gidiyorum.

Ve son olarakta 2. El arka aktarıcı ve aynakol alsam uyum sağlarmıyım acaba. Sahibinden de buldum altus arka aktarıcı. Ön aynakol ne almak gerek?

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
altus aktarıcılar yol bisikletinde kullanılmıyor. genelde tur ve dağ bisikletlerinde kullanılıyor. 28-38-48 dişli aynakol lazım ama bununla birlikte ruble ve zinciri de değişmeniz gerekebilir. bence dediğim bisikletçiye danışıp mevcut sisteme uygun bir aktarıcı alıp devam edin. astarı yüzünü geçebilir diğer şekilde.

• Beğen
Tepkiler: toktash