Kolesterolün kilo ve egzersizle ilişkisi...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Haziran 2011
Mesaj
2.075
Tepki
8.421
Yaş
54
Şehir
Maltepe/İstanbul
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Cycling Performance Tips yazarının kolesterol ve ideal kilo/egzersiz bağlantısıyla ilgili yazısı önemli ipuçları içeriyor. Bu nedenle özet bilgi vereceğim.

Toplam kolesterolü yüksek olan insanlarda kardiyovasküler yetersizlik riskinin fazla olduğu hastalarda gözlenen önemli bir bulgu. Toplam kolesterolü HDL + LDL olarak açarsak, burada zararlı olanın LDL olduğunu belirtmek de fayda var (yazar bunun nedenlerini açıklıyor ancak konuyu dağıtmamak için kısa kesiyorum).

Kolesterol değerlerinin karşılaştırılmasında toplam kolesterolün (TC) HDL'ye oranının referans alınması sıkça uygulanan bir yöntemdir. Bu değer ne kadar küçükse o kadar sağlıklı olduğumuz söylenebilir.

Önemli bulgu: Egzersiz HDL'de ancak küçük bir artışa neden olabilirken ideal kiloda olmak, egzersiz yapmaya göre HDL'de çok daha fazla artışa neden oluyor (Exercise-mediated changes in high-density lipoprotein: impact on form and function. - PubMed - NCBI Diğer yandan ideal kiloda olmanın LDL'yi düşürmedeki etkisi egzersiz yapmaya göre çok düşüktür. Kısaca egzersiz LDL'yi önemli oranda azaltır (Cardiovascular disease risk factors in habitual exercisers, lean sedentary men and abdominally obese sedentary men. - PubMed - NCBI

Özete gelirsek: Pro atletlerin lipoprotein profili incelendiğinde (HDL + LDL), düşük TC/HDL oranının ana nedeni düzenli egzersiz yapmaları ve kardiyavasküler fitlik değil, ideal kiloda olmalarıdır (Relationship of body composition and cardiovascular fitness to lipoprotein lipid profiles in master athletes and sedentary men. - PubMed - NCBI

Ancak kesin bir gösterge var ki; bugüne kadar toplanan veriler fiziksel aktiviteyle ölüm arasında ters ilişki olduğunu doğruluyor. Aktif bireyler pasif bireylere oranla %30 daha az ölüm riski taşıyor.

Advisory Committee Report - G1. All-Cause Mortality
BICYCLING FOR HEALTH - PART 3... - Cycling Performance Tips | Facebook
 
Scudo
Yukarı Alt