Kocaeli’ne Akıllı Bisiklet Geliyor

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.894
  Beğeniler:
  5.010
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kocaeli’ne Akıllı Bisiklet Geliyor


  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını hayata geçiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından açılan ‘Araştırma Geliştirme ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’ desteğiyle Kocaeli Akıllı Paylaşımlı Bisiklet Sistemi projesini hizmete sokuyor.

  [​IMG]

  Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği Şube Müdürlüğü ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile birlikte tarafından hazırlanan proje kapsamında 106 akıllı bisiklet, Kocaeli ulaşımına ve turizmine hizmet edecek. Toplam 720 bin TL’lik bütçesi olan proje ulaşıma farklı bir yenilik getirecek.

  [​IMG]

  Proje kapsamında gerçekleştirilecek bir dizi çalıştay ve teknik toplantı neticesinde İzmit İlçesi’ne 7 adet istasyon ve istasyonlar için 106 adet bisikletin çeşitli noktalara konumlandırması planlanıyor. Anıtpark, Cumhuriyet Parkı, Yeni Cuma Parkı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tren Garı, Sekapark 1 ve Sekapark 2’nci etaplarda bulunacak olan duraklardan istenilen saatlerde bisiklet alınabilecek. Bu proje kapsamında Kocaeli ili için alternatif bir sürdürülebilir ulaşım aracının kullanıma sunulması da hedefleniyor.

  [​IMG]

  Sistem sayesinde, bireyin istediği istasyondan aldığı bisikleti rotanın üzerindeki herhangi bir istasyona bırakabilmesine olanak sağlanılacak. Veritabanından bisikletlerin konumu ve kullanıcı profili (yaş, kullanım saati, kullanım sıklığı vb) görülebilecek. Kent Karta entegre edilecek olan sistem sayesinde Kocaelililer diledikleri istasyonlardan bisiklet alıp kentte dolaşmanın keyfini sürebilecek.

  Bisikletleri kullanacak kişilerden belirli bir zaman dilimine kadar herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ücretsiz süreyi aşanlardan cüzi bir ücret alınacak. Projeye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yararlanıcı olarak katılırken İzmit Belediyesi iştirakçi ortak olarak destek veriyor. Ayrıca, projeye Amsterdam Belediyesi ve Sürdürülebilir Ulaşım alanında çalışmakta olan STK’ların da desteği ile yürütülecek.

  [​IMG]

  Paris, Barselona ve Amsterdam, Brüksel gibi kentlerde etkin olarak kullanılan akıllı bisikletler, bireylerin kısa mesafe ulaşım ihtiyaçlarını daha kısa zaman ve çevresel bir anlayışla karşılamaları üzerine kurgulanmış bir sistemin parçasıdır. Sistem; merkez, istasyon ve bisiklet olmak üzere üç temel bileşenden oluşuyor. Söz konusu yapıların kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan RFID, GPS ve GPRS gibi teknolojik imkânlardan faydalanılıyor.

  Kaynak
   
  Eser Sevinç ve İbrahim Aslanhan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

training-plan_0.jpg
Bicycling'e göre mümkün :D Forumda son zamanlarda bisiklet antrenmanlarının nasıl olması gerektiğini sıkça konuşur olduk. Fakat bunun için nabız bölgelerini bilmek, yani nabzı ölçmek gerekiyor....
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...