Kocaçayır Yaylası Bisiklet Turu (Doğduğum Topraklara Yolculuk)

aliöğretmen

Aktif Üye
Tepki
201
Doğduğum Topraklara Yolculuk

Tur rotası ve buraya yükleyemediğim bu tura ait bazı fotoğraflar için blog sayfama göz atabilirsiniz.

(link)

Kocaçayır Yaylası bugün Bursa'nın Büyükorhan İlçe'sinin Aktaş Köyü'ne bağlı bir mahalledir. Aynı zamanda benim doğduğum yerdir. 6 yaşına kadar bu yayladaki tek odalı bir evde yaşadık. Hayatımız zordu ama ben o zamanlar çok kolay olduğunu sanıyordum. O zamanlar ben, dünyanın bu yaşanılası yayladan ibaret olduğunu zannederdim o çocuk kalbimle. Çok sonraları öğrendim dünyanın bu kadar büyük ve kirlenmiş olduğunu.

(link)

Yaylanın tepeden görünümü

Köye gittiğim zaman, sürekli gelip gittiğim bu yaylaya bu sefer bisikletimle gittim. Oradaki eski evimizi, akrabalarımı ziyaret ettim. Onlarla biraz eskilerden, biraz şimdiki zamandan biraz da gelecekten söz ettik. Çayırları dolduran sürüleri, akşam çobandan dönen koyunların, yavrularını ararkenki meleyişlerini, yağmurların ardından Eneç’ten akan sudan ve daha bir çok konudan bahsettik. En çok da eskileri özlediğimizi anladık.

Köyümüzün kuzeybatısına düşen Koca çayır toprak bir yoldan gidilmektedir. Bugün geçimini hayvancılıkla karşılayan 8 ailenin bulunduğu yayla, adını yakınlarında bulunan geniş çayırlık alanlardan almıştır.

Yaylada bulunan aileler koyun, keçi ve inek beslemektedirler; yılın 365 günü yaylada kalmaktadırlar. Geniş meşe ve çam ormanlarının yanında bulunan yayla yürüyüş yapmak ve kamp kurmak için uygun alanlar sunmaktadır. Yaylada elektrik ve su bulunmaktadır.

(link)

Annem kardeşimle beni, bir heybenin gözlerine koyup, ata atlar ve o şekilde gidiş geliş yaparmış yayla ile köy arasında. Muhtemelen bu çeşmede susayan atı suluyordu. Şimdi at demirden, o su içimiyor ama ben hayır diyemem.

(link)

Amcamın torunları bisikletime ilgi gösteriyorlar.

(link)

Burasının adı Olcek. Hep merak etmişimdir adının nereden geldiğini. Suyu demir gibi soğuk olan bir çeşme. Yorucu bir yolculuğun ardından çok iyi geliyor bana. Küçükken bu çeşmeden içme suyu taşırdık atlarla. Yaylanın içme suyu sıkıntısı devam ediyor hala. Aynı şekilde içme suyu taşınmaya devam ediliyor.

Olcek'e varınca Hamdi Amcamı keçilerin başında buluyorum. Beni görünce çok seviniyor. Uzun uzun konuşuyoruz keçilerin dinlenmesi bitene kadar. Biraz önce keçilerin yanına bir kurt yanaştığını ve bundan dolayı eve yemek yemeye gidemediğini söylüyor keçiler dinlenirken. Eskilerden, çok eskilerden konuştuk özlemle ve gıptayla, yaşadığımız şimdiki zamana inat...

(link)

Çayırda amca oğullarımla birlikte korda mısır kızarttık çaylarımızı yudumlarken. Bir miktar mısırı da heybeme yerleştirdim eve götürmek için.

Tur rotası ve buraya yükleyemediğim bu tura ait bazı fotoğraflar için blog sayfama göz atabilirsiniz.

(link)

Scudo

emin demirpolat

Aktif Üye
Tepki
270
ne güzel, böyle bir yerde büyümüş olmak, yıllar sonra da bisiklet gibi dünyanın en mütevazi aracıyla ziyaret etmek. Paylaşım için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: aliöğretmen

m.varolfb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.014
değerli meslektaşım, öğretmenler gününü kutlar, bu güzel turu bizlerle paylaştığın için tşk ederim...

• Beğen

aliöğretmen

Aktif Üye
Tepki
201
@emin demirpolat

Ben de teşekkür ederim zaman ayırdığınız için..

@m.varolfb

Ben de sizin öğretmenler gününüzü kutlar, teşekkür ederim.

@Cüneyt HOCAOĞLU

Teşekkürler Cüneyt Bey

@Frédéric LAPOİNTE

Teşekkürler. Bu vesileyle ben de tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.Daha fazla fotoğraf ve tur rotası blog sayfamda.
(link)

@Eren Güngör

İlginiz için teşekkür ederim. Daha fazla fotoğraf ve tur rotası blog sayfamda. (link)

erdal ırmak

Aktif Üye
Tepki
209
paylaşım için teşekkürler ali.. geçmişini bilmiyen gelecekte yol alamaz.. kıskandım desem yeridir keşke bende senin gibi doğup büyüdüğüm yerleri gezebilseydim... o doğal ortamı havasını suyunu tadabilseydim......

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
çok güzel yerler, geçmiş öğretmenler gününüz kutlu olsun, paylaşım için teşekkürler.

• Beğen

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@erdal ırmak

Sevgili Ali fotoğrafları görünce imrendim. Yazın fırsat bulursam gelmek isterim. Tek sorun zaman.
Erdalcığım senin doğup büyüdüğün topraklara da gideceğiz bir gün hep birlikte. :)

aliöğretmen

Aktif Üye
Tepki
201
@erdal ırmak

Umarım beraber gezeriz doğup büyüdüğün toprakları. Teşekkürler yorumun için.

@Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Teşekkür ederim Ömer Faruk Bey.

@Orhan Kılıç

Görmeni isterim bu yaylayı. Her zaman beklerim.

• Beğen
Tepkiler: erdal ırmak

aliöğretmen

Aktif Üye
Tepki
201
@semih koca

Yorum için teşekkür ederim. Daha fazla fotoğrafa aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Selamlar.

(link)