Kmc X9 Sl Gold

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ya Selçuk abi bendeki zincir şıkır şıkır ediyo sürekli, böle sanki vites geçmiyomuşuz gibi geliyo bu hepsinde oluyo mu? Gabalıya sordum ondada var oda aynı dertte?

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Bende bu zincirin gümüş olanını kullanıyorum. Kesinlikle böyle bir sorun yok.
Ertuğrul da hiç bahsetmedi bana ama doğru olabilir sadece
bisikleti kaldırıp şu sesin nereden geldiğine bir bakarmısınız?
Şölen,Fikret,Hakan Yazman ...bu arkadaşlarada sorun ltf.
slm

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Selçuk abi ses ruble üstünde geliyor şıkır şıkır şıkır tarzında, rubleye oturmuyor gibi...

Bertann

Daimi Üye
Tepki
175
@Hasan Çağrı

o Sensin aynısı bendede geliyordu. Evet dediğin gibi eğer zincirin ve ya rublen yeni ise daha alışamadığı için ses geliyor olabilir. Benim 3. veya 4. antremanımda ses kesildi. Zinciri biraz zorlarsanız ses büyük ihtimal kesilir...

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Şu sesin izini biraz daha sürelim...
Çünkü neticede dünyanın en büyük zincir imalatçısının bir ürünü ile ilgili bir şeyler yazacağız..Shimano nun da tüm zincirlerini KMC üretiyor.

Ruble/arka aktarıcı ve jockey kombinasyonları ne acaba?

Ertuğrul senin kullandığın ürünler hangileri?

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@Selçuk Çilek

hasancım bende şuan takılı olan zincir ybn ama daha öncede kmc takılı idi fakat öyle rahatsız edici bariz bir ses hiç olmadı. zincirdeki yağ miktarı biraz azalınca hafif bir ses oluyor ama onun dışında bir problem yok.enteresan bir durum.yanlız kmc yeni zincirlerinde biraz desen değişikliği yapmış.hatta bu konuyu selçuk abi ile konuşmuştuk.bende şu an sıfır olarak o zincirden var daha takmadım ses yaparsa bilmem.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Aynı şıkır şıkır ses bende de geliyor oldukça rahatsız edici sanki zincir yağsız gibi ben kcnc rulmanlı makara takmıştım arka vitese, onlar alu gövdeli olduğundan dolayı onlar ses yapıyor zannediyordum, ama zincirdenmiş demekki... Bu ses özellikle yüksek kadans çevirenlerde daha çok geliyor bence, rahatsız olmayanlar belki düşük devir kullanıyor olabilirler kanımca... Zincirin sesli olmasının bence nedeni yan bakla bağlantılarının oldukça ince olmasından ses yapması...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Selçuk abi ben 970 serisi 32-11 ruble, xt Shadow arkavites ve orjinal makaraları ile... Hakan abininde dediği gibi sanki zincir yağsızmış gibi geliyor.. Bugün temizleme ve yağlama işlemi yaptım sanki biraz kesildi... Bendeki sorun o şıkır şıkır sesinin vitesin oturmamış havası yaratması tamamen... yoksa Hope göbeklerin sesinden sonra zincir sesinden rahatsız olmuyorum...

Birde ben Pedro's kullanıyorum her beklaya bir damla gelecek şekilde bütün baklalara uygulayıp binmeden önce 25-30dk bekliyorum iyice işlesin diye daha sonra biniyorum az mı geliyor kuru kalıyorda ondan mı ses yapıyor?

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Kanımca Bertann ın deneyimine göre beklemekte yarar var..Hakan ın kadans ve baklaların yan bağlantılarının ince olması tezine şüpheyle yaklaşıyorum çünkü yol bisikletinden gelen birisi olarak kaslarım ısınana kadar sürekli oldukça yüksek kadans çeviririm..dediğim gibi bende olmuyor..970 ruble kullanıyorum.
Ama Şölenle konuştuğumuz konu bana da ilginç gelmişti...KMC 2008 için neden tasarım değişikliğine gitti acaba? bilmiyorum...
bu arada Şölen ,Hakan ve senin zincirinin 2008 olduğunu biliyorum..benimki 2007 model...yani yan platelerin üzerinde küçük "kurtçuklar" olan zincir...
2008 lerde bu kalktı...tartı üzerindeki zincirde görebilirsiniz..
2008 deki tasarım değişikliği buna yol açtı tezinide kolay ,kolay desteklemem..çünkü gerileme değil...yoğun ar-ge çalışmalarından sonra nihai ürünlerinde ilerleme sağlayacağına güvendiğim bir firma KMC.Yine de belirli bir % açık kapı bırakırım burada.
Yakında KMC X9SL ailesine başka fertlerde katılacak...tümü 2008 model...onay alırsak;) ..onların görüşlerinide buraya ekleriz..

Pedro's u biraz daha yoğun kullanabilirsiniz bence..
(bende yedek var nasıl olsa;) )

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
kullanıyorum baklaların arası kaplansada genelinde kuru bir his hakim...

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
@Hasan Çağrı

Çağrı,
Ice Wax "Dry Lubricant" sınıfında.Yani kuru yağlama. Adından da anlaşılacağı üzere bu bir WAX...yani zincirlerin üzerinde çoğunlukla fabrika çıkışlı yapışkan koruma parafinine yakın bir kaplama.
Zincirlerdeki (ve başka alanlarda) aşınmayı metallerin diğer metallerle sürtünmesi meydana getirir.
Bu nedenle metal parçaların aralarında kopmayan bir film meydana getirmek gerekiyor.Çoğu yerde söylenenin ve maalesef yazılanın aksine bunu MAZOT sağlayamıyor. Ve dahada kötüsü..Mazot çok daha fazla tozun zincir üzerinde kalmasını ve aşınmanın kolaylaşmasını sağlıyor.
ICE Wax bir kaç kez kullanımdan sonra metal plakalar arası kopmayan bir film meydana getiriyor .Diğer hoş yönüde zincir üzerinden çok kolay temizlenebilmesi.
Yanlış anımsamıyorsam bundan 4 yıl önce Paris te Savunma Sanayi fuarına gitmiştim ve o zamanlar Sete Gibernau nun Honda marka motosikletini Telefonica standında yakından inceleme ve (izin alarak) dokunmak ve durduğu yerde üzerine binme şansım olmuştu...
Zincirin Titanyum Nitrid kaplama olduğunu söylemişlerdi ve Dry Lube kullanıyorlardı.Ve aynı kuru ,biraz yapışkan malzeme Honda nın zincirinde de vardı.
Kuru yağlama Motocross WC deki tüm araçlarda da kullanılıyor.
Türkiyede ki motosiklet ve bisiklet kullanıciları buna alışmaları zaman alacak ama zincirler artık DRY LUBED yani kuru yağlama ile yağlanır.Vıcık,vıcık mazot veya madeni yağlarla değil.Bu konuda kim aksini yazsada,lütfen internette bu konudaki litaratürü inceleyin derim.
İngilizce bilenler için:
(link)
Ve burada bir kullanıcını yazdığına %100 katılıyorum.
Bir gün öncesinden yağlama yapmak en iyi sonuçları veriyor.

Bu kadar reklamını yaptık...isteyen kullanır..isteyen kullanmaz ...ama bu ürünü daha uzun süre kullanan arkadaşlar bu ürünün avantajlarını mutlaka yaşayacaklardır.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Kuru yağlama olduğunun farkındayım bizimki alışkanlıktan tuhaf geliyor zaten... Gerçi ben ezelden beri vıcık vıcık zinciri sevmem o sebeple düzgün yağlarım zincirimi...

Bundada üstünde o wax hissediliyor ama alışkanlık işte hep kuru hissi geliyor... Üründen bir sıkıntımız yok yani...

Ahmet Göker Derya

Forum Demirbaşı
Tepki
451
Selçuk Abi bildiğin üzere ben de Pedro's kullanıyorum ve aynı rahatsız edici mekanik sesler bende de var. Zincirim xtr,ruble 770 xt arka aktarıcı ise sram X9 orj makaralı. Yağın aşınmayı önlemekten başka görevleri de vardır;bunlardan biri de yastıklama yapmasıdır. Baklaların içine giren yağ bakla ile zincir pimi arasına girerek zincirin ruble,aynakol,vites makarası dişlerine her girişinde pim ile baklaların birbirine çarpması sonucu çıkan sesi absorbe eder ve ses gelmez. Elimde pedro's kullanmadan önce kullandığım joe's yağ var aynı zincire bu yağı uyguladığımda zincirden çıt ses gelmiyor. Pedro's kuru bir kaplama olduğu için yastıklama özelliği yok denecek kadar azdır bu nedenle zincirin ses yapması gayet normal. Fakat bu demek değildir ki pedro's kullanırken yağlama daha zayıftır. Yağ filmi konusunda söylediklerine tamamen katılıyorum Selçuk Abi,sıvı yağlar havadaki bütün tozları toplayarak kısa bir süre sonra etkisiz kalıyor dahası zincir ve ruble-aynakol arasına giren tozlar zinciri ve dişleri kemirirken pedro's pırıl pırıl görevini yapmaya devam ediyor. Tabi pedro's yağın da bir film ömrü var,mesela ben her kullanımdan sonra(40-50km asvalt sürüşü) zinciri kuru bezle silip çok az miktar tüm baklalara pedro's uyguluyorum ve çok da memnunum bu yağdan.

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Çilek

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
@mc pherson

Merhaba Göker (doğruydu galiba:eek: )
McPherson bana fazla otomotivi çağrıştırıyor;)
Mekanik sesle ilgili : Ben bunun Pedro's la ilgili olduğu yönde bir sıkıntı olarak algılamadım ve KMC X9SL zincirle ilgili olduğunu düşünmüştüm. Çünkü ses problemi yaşayanlar arasında Pedro's kullanmayanlar da var.
Yastıklama öğesine katılmamak mümkün değil...ama bu yağların viskozitesi mazot ve madeni yağlara göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum.. yastıklamayı bence mazotla veya mazot/madeni yağ karışımlarıyla kıyasla daha iyi yapmaları gerekir.
Ben xtr970 ruble, KMC X9SL zincir ve orjinal pulleyli,SGS (uzun kafes) XTR M 971 arka vites kullanıyorum. Ses yok.
Bununla bağlantılı mazot kullandığımız yıllarda bu ses fenomenini neden daha belirgin yaşamadık...?
Ben yine biraz daha uzun bir süre Pedro's kullanımından sonra bazı sıkıntıların ortadan kalkacağını düşünüyorum...

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Göker Derya

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Yeni aldığım zincir, 116 bakla ve missing link. fabrika verisi 265gr. tartılan 268-269gr.

http://img694.imageshack.us/img694/7991/10062785497904.jpg
http://img101.imageshack.us/img101/7729/10062795447668.jpg

• Beğen
Tepkiler: MertSayın

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Hayirli olsun, imzanda hedef 10.2 demissin ulasmadinmi daha bu rakama?
Epey biseyler modifiye ettin takip ettigim kadari ile..

• Beğen
Tepkiler: temucin90

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Şu gece yarışı geçsin bisikleti toplamaya başlıyorum Bora abi, evde heryer malzeme oldu.

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Konu uzerinden 2 yil gecmis:D , ben de joe's dry lube kullaniyorum her baklaya bir damla gelecek sekilde, cok da memnunum ama yine de daha birkac suruste toprakta surmememe de ragmen cabuk kirleniyor sanki..Bilmiyorum belki normali budur, belki yag fazla geliyordur, ancak baska kuru tip yag kullanmadigim icin kiyaslayamiyorum.
Vites gecisleri ve sessizlik bakimindan cok memnunum..
Su anda xtr 7701 zincir kullaniyorum 7-8 baklasi eksik (98-99 adet) 278g geliyor. Bir ara da yaban'in 210g gelen ve yapisi geregi yag gerektirmeyen (Self-Lubricating) (link) modelini ebay'den getirtecektim, ancak olumsuz birkac yorumdan sonra vazgemistim.Burda da kullanan var midir bilmiyorum...