km saatindeki ışık

Mehmet Aktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
72
Km saatimin ışığı düğmeye basıldığı zaman bir kaç saniyeliğine yanıyor. Daha önceden bana bi elektrikçiye gidersem istendiği zaman sürekli hale getirilebildiğini söylemişti. Acaba bu mümkünmüdür???

Scudo

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
ne marka ve hangi model eğer marka ve modelini söylersen yardımcı olabiliriz.Ama öyle bir şey olacağını sanmıyorum

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
yapamaz diye tahmin ediyorum pigli hazır devreler olduğu için bu aletler progrmlanırken ışığın yanma süresi programda hazırdır. ben sigma 906 mın ışığı olmadığı için 1 adet nokta led diyot ve 3 vluk ufak bataryayla işimi hallettim ufak bataryayıda km saatin altına gizledim oldukça kullanışlı oldu böyle birşey yapabilirsin 10 saat kadar yanma süresi ;)

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
km saatlerinin pili bu ışığı sürekli yanmaya anca 3 saat kadar yakabilir her turda 1 pil değiştirmek zorunda kalabilirsiniz

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Programlanabilir entegre olmadığı için bu işlem mümkün değil, smd entegre sökülüp yeniden programlanamaz ayrıca elektrikciye değil elektronikciye gitmeniz lazım.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
yapamzsan aliye danışanışabilirsin o bu işin ustası ;) veya bende bildiğim kadarıyla anlatabilirim

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Mustafa Volkan Koca
Estağfurullah o sizin ustalığınız :D

Tepki
41
üzerindeki led nasıl bilmiyorum ancak ledin mevcut devre ile ilişiği kesilir ve pilin dervreye girişindeki +ve- iletim yollarından lede direk bağlantı yapılır ve anahtar kullanılırsa gayet kolay yapılır programlamayla filan uğraşmayada gerek kalmaz kanatimce. ancak burda ledin yapısı ve pil sarfiyatı önemli bir etken

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
IQ 114'te led yok gibi sanki. Ekranın kendi ışığına benziyor. Yani zeminden aydınlatma derler ya, ondan. Bağlantılarını bulmak sorun olabilir. Hadi bağlantı bulunur da, direkt elektrik verince yanmıyor bu tip ekranlar. Yani ben yakamadım en azından.

Daha önce firmware yazılımı bozulan ve bir daha düzelmeyen mp3 çaların ekranını ve bir saatin ekranının ışığını yakamadım ne yaptıysam. Ekranın zemininde kağıt gibi plastik bir tabaka yapışık ve iki noktadan lehime pek benzemeyen bir şeyle bağlıydı. Sanırım yakmak için bir devre gerekiyor..?

Çalışma prensibini kabaca anlatabilecek var mı bunların?

(Bu göstergenin yanma süresi 3-5 sn daha uzatılabilseydi ben de bu işe kalkışacaktım :))

Mehmet Aktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
72
@Serden Us

evet öyle. Peki bildiğiniz orjinalinde sürekli ışığı olan km saati var mı

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ben bunu sürekli yanıyor zannederek almıştım ama çok kısa yandığını görünce hayal kırıklığına uğradım. Başka marka veya modellerde var mı malesef bilmiyorum.

Ama gösterge ışığı olarak satılan ayrı bir ürün vardı bir ara piyasada. Yanlış hatırlamıyorsam Yeşil Bisiklet sitesinde görmüştüm. Göstergenin yanına, gidona takılıyor ve göstergeye ışık tutuyordu.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Km saatini sökme girişiminde bulunmamak gerekir. İçi açıldımı su geçirme özelliği kaybolabilir. Ayrıca içinde bildiğimiz ledlerden yok küçücük smd ledler var. Ben mp4 tamiri yaparken bulamamıştım ekran ışığını :D