Km saati Tasarımı

Tepki
71
Arkadaşlar bikaç gündür kafamı fena kurcalayan bi konu var.

Kendime yeni bir km saati tasarlamak istiyorum. ama sadece km saati piyasada zaten mevcut :d

Şimdi benim yapmak istediğim hem km saati görevini yapsın. park ettiğim zaman alarmı kurayım adamın biri bisikleti yerinden kımıldatınca bağırsın filan. Ben geldiğimde pin kodunu girerek alarmı kapatayım.

Lcd ekran, tuştakımı, civalı hareket sensörü, sonra hız için manyetik sensör filan falan kullanıcam.
Bunlar şimdilik zor değil gibi görülüyor tabi işe başlayınca epey bi problem çıkacaktır ama başlamak bitirmenin yarısıdır.

Neyse şimdi sizlere sormak istediğim şu ki:
Bir bisiklete bu projeyi yaparken bir km saatinden beklediğiniz nelerdir öğrenmek istedim. Veya eklenebilecek farklı özellikler neler olabilir şöyle bi fikirlerinizi alayım dedim.

Benim şimdilik aklıma gelenler alarm özelliğinin dışında,
Sürat
toplam km
yolculuk süresi
yolculuk mesafesi
ortalama hız
max hız

Gibi değişkenler benim aklıma gelenler. bunların dışında sizin de şu da olsa iyi olur dedikleriniz?
Bisiklet hareket halindeyken ekranda nelerin görünmesi beklenir?

Ben kolay bi menü tasarlamaya çalışacam. herşeyin fazlasıyla görsel olmasına uğraşıcam. ilk bikaç cevaptan sonra menü tasarlama olayıyla işe başlamayı düşünüyorum. daha sonra gelecek istek olursa onları da dahil etmeye çalışırız tabi.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Gece sürüşü için aydınlatmalı ekran kullanabilirsiniz belki?
Bir de menüleri belli zaman aralıklarıyla tek tek gezen "scan" modu hoşuma gidiyor benim. Öyle bir eklenti de düşünülebilir.

Aklıma gelmişken, merak ediyorum da acaba hızınızın zamana bağlı değişimini grafik şeklinde gösterecek bir menü yapılabilir mi? Hangi saatte ne kadar hızlı gittiğinizi anlamak mümkün olur böylece.

Tepki
71
@Serden Us

oo sen koptun abi D:

ekran aydınlatması olması gereken bişey olduğu için yazmamıştım. :D

http://static.electro-tech-online.com/imgcache/3430-lcd162b-yhy.jpg
kullanacağım lcd büyük ihtimalle yukarıdakine benzeyen bişey düşündüğüm için grafik olayı biraz zor gibi görülüyor. Belki aşağıdaki gibi grafik ekran bir lcd ile yapmaya karar verirsek dediğiniz (hız-zaman grafiği) için uğraş gösterebilirim. Ama bu çok fazla kasacaktır beni :) çünkü diğeri kadar basit değil :D

http://www.ccspic.com/wp-content/uploads/2008/04/picosilaskop.jpg

daha önce satın aldığım km saatinde scan modu vardı ve ben hızıma her bakmak istediğimde o başka bişeyi gösteriyodu kıl oluyodum :D
Bunu durduğumuzda kullanıcının bu değişkenlere manuel olarak ulaşmasını sağlamayı düşünüyordum.

• Beğen
Tepkiler: S26

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Çok güzel düşünmüşsünüz ama bunları yapmak için baya bi bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Pic Basic Pro dilini biliyorum ama bunlar için sanırım C bilmek gerekiyor.
Sürat
toplam km
yolculuk süresi
yolculuk mesafesi
ortalama hız
max hız
gibi değerler için fizikten yararlanıp c kodları ile tasarlama yapmak gerekir. Şifreli alarm konusunda yardımcı olurum ancak diğerleri için şu anda kullanığım pic basic dili yeterli olmayabilir. Kendin programlayacağın için teker çapına göre kalibrasyon yapman gerekir. Pic basic pro için microcode studio plus, C için PIC C Lite derleyicilerini kullanmanı öneririm.

Not: O resimdeki lcd denen aletlerde yazı yazmak grafik göstermek öyle pek kolay değildir (tecrübe ile sabit) :D

Haydi kolay gelsin :D

Tepki
71
@Ali Menemen

intel in 8051 entegresini programlamayı düşünüyorum. yani pic yok :D basic vardı ama yıllar önce öğrendim ve kullanmadığım için unuttum :D
şu anda daha çok C++ ve asm biliyorum.
grafik lcd ile uğraşmak hayli zor ama bu 2x16 lcd ile daha önce ufak çaplı işlerim olmuştu :)
tekerlek çapı için kalibrasyonu kullanıcıya bırakmayı düşünüyorum piyasadaki saatlerde olduğu gibi. cm veya metre cinsinden kullanıcı kendisi girer.

epey bi uğraşıcam gibi görünüyor ama güzel bişe olursa bitirme projesi konumuna bile getirebilirim :D

aslında pic kullanmak daha kolay zannederim ama bilmeyince bilinmiyor işte :)
kafama C kodları yatıyor onlarla yapıcam.

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
hepsi tamam da civalı hareket sensörü kullancaksan eğer bisikleti park ederken gidon konumun hep aynı olmak zorunda yoksa en ufak birseyde biri gecerken çarptı sürttü vs öter ciyak ciyak. ötmeyen öyle kendi halinde guzel guzel giden bisikletlerin ve bisikletçilerin başına gelenler de ortadayken bence sen hiç alarm takma koruyacam derken parça pinçik bulursun mazallah:)

• Beğen
Tepkiler: Selahattin Porsuk
Tepki
71
@bhdrkrc

valla abi biri geçerken koskoca bisikleti görmeyip de çarpıp sürtecekse ötsün bi zahmet :D siren olarak da şu 1 tl lik kapı alarmlarından koyarım kıyameti koparır :) adam topuklayarak kaçar ordan.
Şu gidonu sabit tutma olayını anlamadım bu arada. sensörü gidon yerine başka biyere de koyabilirim sonuçta :)

Tepki
71
işe başlayınca sorunlar baş göstermeye başlıyor :D
kafama takılan bikaç sorum olacak..

Şimdi,
Anlık hız hesaplaması için formülü buldum.

1-Bunun yanında ortalama hız neye göre hesaplanıyor?
2-Yolculuk süresi ve mesafesi neye göre sıfırlanıyor? Yani kullanıcı yola çıkarken bu değerleri sıfırlayıp öyle mi başlıyor sürmeye?
3-Sürüş anında bu değerlerin hangilerinin ekranda görülebilmesi en önemlisidir?
4-Tekerlerk kalibrasyonu yapılırken hangi türden(çap, yarıçap veya çevre) girilmesi kullanıcının kolayına kaçar.
5-Bide evir çevir toplamda 6 tane özellik çıkarabiliyorum ortaya hadi saati de eklersek 7 oluyor. Bunlardan başka ne gibi özellikleri oluyor km saatlerinin?

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Barometre

Yükseklik fonksiyonu

Sıcaklık Fonksiyonu

Kalori kaybetme göstergesi

aslında belli km saatlerinde var ama yükseklik güzel bir özellik

Tepki
71
sıcaklık mümkün gibi görünüyor .D barometre biraz zor. yükseklik temeli zor :D cihaz gittikçe devasa boyutlar alır bunları da ekleyince :D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Selahattin Porsuk

1- Sıfırlanabilen yolculuk mesafesini, yolculuk süresine bölerek. (km/h) Az önce Cannondale IQ 114 ile kontrol ettim, doğru değer veriyor bu formül.
2- Kullanıcı isteğine bağlı normalde. Yani yola çıkarken sıfırlayabiliyorum veya istemezsem sıfırlamıyorum. Sıfırlamazsam önceki yolculuktan devam ediyor.
3- Şahsen dilediğimi görebilmek isterdim. Hız sürekli görünsün, 2. satırda da istediğim bir özellik görünsün.
4- Çap ölçmek genelde daha büyük sapmalara yol açıyor (ölçüm ve hesap hassasiyeti bakımından). Bu nedenle mm bazında çevre girilmesini tercih ederim ben.
5- Kadans oluyor. İkinci bir sensör bağlayabilirseniz kadans da eklenebilir. Hatta nabız gibi ölçümler de olabilir göğüs bandı ile ama kullanıcıya kalmış bunlar. Bunun yanında, ilk açılışta bir kaç saniyeliğine belki bir mesaj metni gösterebilir alet. Hoşgeldiniz veya iyi yolculuklar hatta "iyi pedallamalar" gibi. :)

Tepki
71
Alet ilk açılışta büyük ihtimalle benim reklamımı yapacak şekilde ayarlarım :D olmadı kullanıcı açılış mesajını telefondaki gibi kendi değiştirir.
Numeric keypad koyuyorum sonuçta :)

1- tamam
2- tamam
3- tamam
4- tamam
5- kadans için aynı mantıkla ikinci bir sensörün aynakol civarına takılması gerekiyor sanırım bu iş üzerinde çalışıcam veya kadansla uğraşmadan,
rpm olarak teker dönüş oranını hesaplatırım sadece.

Peki her bir tuşa basıldığında ötecek (bıt bıt bıt :)) olan buzzer kulağa hoş gelir mi acaba sizce?

Tüm cevaplar için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: muratt35

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ben kendime göre cevaplıyorum ama kişiye kaldığı için biraz da çekimser yazıyorum. :)
Şahsen bip bip sesi isterdim tuşlarında. Tek düşüncem pil ömrü olur bu konuda.

Tepki
71
Tabiki herkesin kendi isteği. ben genel olarak nasıl olsa daha güzel olurdu düşüncesindeyim :D ben de senin gibi tuş sesinden hoşlanacaklar arasındayım :d

Far için filan da elektrik gerekeceğinden akü düşünüyorum aslında. bide onu tekerlekten şarj edebilecek bi düzenek oldumu tamamdır :d

• Beğen
Tepkiler: muratt35
Tepki
71
@alper ozturk

vala diyorum ya sabahtan beri ekrana 4 satır yazıyı ancak yazdırabildim
geçen son bir saatte de tuştakımından ekrana yazı yazdırmayı becerdim
bu kadar anlayabiliyorum ancak yani :D
kokpit olayı iyi fikir ha telsiz filan koyup kulaklıktan mayday mayday yaparım :)

@M.Burak KARADAĞ

sen ne diyon abicim bir haftadır rüyamda bile bunun kodlarını yazıyorum ben :D
düdük de koyarım sen iste yeterki D: havalı korna koyarım ona godfather çalar :D
veya tam şu anda (godfather yazarkene) aklıma geldi alarm çıkışı bir tuşa basılarak düdük olarak da kullanılabilir iyi fikir teşekkürler.