KM Saati montaj ölçüleri ve ayar?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
merhaba;

önceden yazılan konulara baktım, mıknatısla kablo ucundaki zımbırtı arasındaki mesafe için optimum 5mm diyor. ama bu bendeki cihazın (as serisi) klavuzunda 3mm olarak belirtilmiş. şimdi 3 mü yoksa 5 mi, seçsem daha iyi olur?

bir de jant ayarında takıldım; her boyuta göre farklı numaralar var sayaçta. ancak lastik boyları da değişiklik göstermekte. bu konuda bir açıklama bulamadım. şimdi jant büyüklüğünü ayarlarken lastikle beraber ölçmek daha doğru değil mi? yoksa standart bir lastik kalınlığına göre mi belirlenmiştir bunlar?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Her lastik ölçüsünün yuvarlanma mesafesi farklı olduğu için ayarlar yapılırken de girilmesi gereken rakamlar farklıdır. Bu rakam genel olarak lastiğin bir tur attığında aldığı yolun mm cinsinden olan değeridir.
Mıknatıs ile aradaki mesafeyi olabildiğinde yakın tutun. 5-3 mm genel geçer bir değerdir. Hangisi ayarlama anlamında sizin için kolaysa, onu tercih edin.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
yani lastiği ölçerek mi ayarlamalıyız, pek anlayamadım?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Çoğu KM saatinin kullanma klavuzunda hangi ölçüdeki lastiğin kaç mm yuvarlandığı yazar aslında. (2,10 için ayrı, 1,95 için ayrı, 2,00 için ayrı vs vs gibi...) Ona göre de ayar yapılır. Ancak sizin KM saatinizde bu yazmıyorsa, başka bir KM saatinin kullanma klavuzunda verilen bilgileri de kullanabileceğiniz gibi ölçerek de bu ayarı yapabilirsiniz.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
yok, özellikle baktım yazmıyor bu. ozaman ölçüp de yazayım en iyisi. 26 inch janta 2.00 lastik (yanlış hatırlamıyosam) var. göstergede de inch olarak istiyor (aslında eski göstergemde mm idi galiba).

teşekkür ederim...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Elinin altında KM saati kullanma klavuzu olan birisi aslında 26 x 2,00 lastiğin mm cinsinden çevresinin ölçüsünü bize söyleyebilir :).
Var mı gönüllü?

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba, bendeki kılavuza göre 26 x 2.00 lastiğin çevre ölçüsü 2114 mm
sevgi ve selamlar

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
teşekkürler... şimdi rahatça düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirim.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
off hep 1-2 km az yada fazla gösteriyor. arkadaşlar, başka (profesyonel) bir gösterge alsam diyorum, sigma iyi diyolar da cat eye nasıldır? yada başka marka? kabaca kalite olarak marka önerseniz?

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
ben sigma kullanıyorum gayet memnunum ama iyi birşey istiyorsan polar baklamlısın bence

• Beğen

Orkun Oskay

Aktif Üye
Tepki
165
Merhaba

İlk önce şu lastik ebadından bahsedeyim. Km saatlerinde bulunan 208 veya 2107 gibi rakkamlar tekerlek çevresinin cm veya mm cinsinden boyutudur ve şöyle bulunur: Çok basit bir çember problemi, jantımız 26 inch ise ilk başta bunu cm ye çevirmek için 2,54 ile çarpmamız gerekir. (1 inch =2,54 cm) 26x2,54=66,04 . Bu sayıyıda pi sayısı ile çaptığımızda 66,04 x 3,14 =207,36 cm buluruz. İşte Cat eye ler bunu cm cinsinden ifade eder. Yani bu değere göre 26 jant bir bisiklet 207 girecektir. Sigma ise mm cinsinden hesap yapar ve 2073 olarak girmeniz gerekir.Sigmalarda ekstra olarak lastik yanak genişliğide verilmiş ki bu biraz daha doğru sonuçlar almamızı sağlıyor.

Bunun dışında şu manyetiğin mesafesinin 3-5 mm olması şu anlama geliyor. Manyetik algılayıcıdan en fazla 5 mm uzak olmalıdır. Aksi taktirde mıknatıs algılayıcıyı harekete geçirmiyor. 2 mm veya 1 mm olsada mıknatıs aynı görevi yapacaktır .

c.turhan

Aktif Üye
Tepki
262
Bir başka pratik yöntemde şöyle: genelde algılayıcı sensör ve mıknatıs ön tekerde olduğundan bu sistemin bağlı olduğu teker yerinden sökülür. Mümkün olduğunca az esneyen ve çok kalın olmayan bir ip alınır. Bu ip tekerleğin çevresine, dış lastiğin sırt kısmından ve çok esnetilmeden mümkün olduğu kadar gergin 1 tur atacak şekilde sarılır.(bunu yapmadan lastiği çok yemiz hale getirip, bazı noktalardan ipi bantlayabilirsiniz de) Tam tur sarıldıktan sonra ip, iki ucunun tam birbirine değdiği noktadan kesilir. İp yere gergince uzatılır, gerekirse bant kullanabilirsiniz. Çok hassas bir şekilde doğru ölçen bir şerit metreyle ip boyu ölçülür. Bu boy tekerlek çevrenizdir. Bu boyu 3-5 mm (lastik ağırlıkla üzerine basıldığında çökeceği hesabı ile) eksiltip, km saatinin marka modeline göre mm ya da cm cinsinden "wheel size" kısmına girdiğinizde çok hassas bir ayarlama yapmış olursunuz. Bu yöntemle ; 1.Aşınmış lastiklerle, 2. Standart dışı lastiklerle de doğru gösteren bir km saatiniz olur.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
teşekkürler arkadaşlar, çevre hesaplaması halloldu. ama problem hesaplama değil, benim km saati. çok hassas ayar yapamıyor malelsef. inch olarak istiyor ve 8, 9, 10, .... , 26, 27, 28 diye gidiyor. geçen gün iyice kontrol ettim böyleymiş. hesaplayınca 26-27 arası bişey çıkıyor. bu aralıkta bi değer gösterge ayarında olmadığı için hep hatalı ölçüm yapıyor. eskişehirde bazı yerlerde hız okuyan tabelalar var(radar gibi). bunlar belli bir hızın üzerindeyseniz bisikleti de okuyor. onlarla kontrol ediyorum. aslında gösterge idare ediyor ama daha hassas olmasını isterdim tabi. bu nedenle yeni ve iyi bir gösterge düşünüyorum.

Orkun Oskay

Aktif Üye
Tepki
165
Cat eye'ı veya Sigma'yı tavsiye ederim. Her iki markada kendine göre güzel özellikleri olan ürünler. Bu ürünler ile ilgili detayları web sayfamızda bulabilirsin.

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
teşekkürler, inceliyorum...

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
bende as size 508 var;

km saati ayarında jant ayarı kısmı 5 ile 29 arasında değer istiyor,
jant 26" anladım, anlattıklarınızdan benim için şu çıktı;

lastiklerimin yanağında 26x2.10 yazıyo bu arada, baa kalın lastikler zaten,

ben o zaman burayı 26 girmiycem kesinlikle, daha fazla; yani 27-28 veya 29 değerlerinden hangisine en yakınsa onu gireceğim.

26x2.10 a göre en iyi ölçüm sizce ne o zaman? gerçi şimdi ölçücem yerden yüksekliğini, göbeğe kadar, sonra çevre hesabını yaptıktan sonra olaya giricem yani..

http://img124.imageshack.us/img124/1046/26175gk3.gif

arkadaşın biri girmiş bunu da, ben bişey anlamadım, bu şimdi 207cm mi oluyo?

ben bunu 2.54'e mi bölüp de çıkan değeri yazıcam km saatine?

yani şu demek oluyor ben km saatime 26 girmiycem kesinlikle, başka değer giricem direk, çünkü sadece jant değil, lastiği de ekliycem doğal olarak, çünkü lastiksizmiş gibi düşünüp de hesaplamaya başlar km saati,olması gerekenden fazla ölçüm yapar neticede. hatta lastiğin kalınlığı işimi de görür sanıyorum, jantın boyuna eklenirse tamamdır gibi sanki..

Hatta yaklaşık jantın kalınlığıyla beraber lastiği de ekleyince 5cm fazlalık var, bu da 2" eder zaten yaklaşık. 28" girdim hatta şimdi km saatini.

http://img357.imageshack.us/img357/4577/s5001637nb8.jpg
bu jantın ölçülerini anlatan bilgiler
http://img388.imageshack.us/img388/8489/s5001607bs1.jpg
bu da devasa lastik 26*2.10 imiş

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
(link)
By (link)

Az önce kendi çizdiğim resme göre göre bakılırsa, ben 3 numaralı çizginin boyuna göre girdim teker boyunu 28" diye.

Sanırım 1 numaralı çizgi 26" oluyor, buna jantımın kalınlığı olan 1 cmyi de ekleyince 2 numaralı çizginin boyuna ulaştım, ve 4cm kalın olan lastiğimi de ekleyince 3 numaralı yeşil çizginin uzunluğu bana çağını veriyor tekerin.

Doğruluğu konusunda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun, gerçekten çok faydası dokunacaktır..

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
dayanamadım bu sabah gittim ölçü yaptım, tam 66cm çıktı tüm teker, yani 3 numaralı çizginin 2 misli 66cm.

As Size model km saatlerinde ayarı 26 yapabilirsiniz eğer lastiğiniz 26*2.10 ise benimki gibi.. Daha ince yol lastiği takılmışsa bunu 25e indirebilirsiniz. Fakat tam 66cm tüm tekerin çapı lastik dahil. Buna ben bu arada bisikletin üzerine çıkmış olarak hesap ettim, yani esnemesi de dahildir buna.

şaşkına döndüm, o zaman benim ayarımda sorun yok, 0.04cmlik eksik de bırakın olsun artık.

http://img516.imageshack.us/img516/3057/figrmmf9.jpg

• Beğen

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
black burn delphi 3.0 kullanıyorum.jant ölçüsü girmedim hiç.ama ben toplam ben 5 kilometre gittim, 50.00 gösteriyor:D? sorun ne olabilir_?