Km Saat Montajı

drwtsn32

Üye
Tepki
0
İyi Akşamlar Arkadaşlar bi km sayacı aldım ucuz ve çin malı ama iş görür en azından ne kadar yol almışız göreyim diye herneyse montajı konusunda tardım almak istedim bu mıknatıs ve sensör jantın ne kadar yüksekliğine takılacak acaba sonuçta çapın değişmesiyle ölçümde değişecek cihazla birlikte ufak bir kağıt geldi ama ben pek anlayamadım açıkcası aşağıya resim halinde ekliyorum ilgilenirseniz sevinirim

(link)

bisiklet bianchi toro 26 jant.

Scudo

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
jantın istediğiniz noktasına takabilirsiniz fark etmez.sonucta tekerin her 1 turunda sadece 1 kez diğer mıknasının önünden geçmiş olacak. sadece janta takacağınız mıknatısın diğer mıknatısa yakın olmasına dikkat edin.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
aynı üründen kullanıyorum 1 yıldır tık demedi çok memnunum. soruna gelirsek, jantın her yeri aynı dönüyor. üst tarafı da eşit devirde alt tarafı da eşit devirde dönüyor, bu yüzden nereye takacağının bir önemi yok.

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
@Anıl Kuşaksız
galiba her yer aynı dönmüyor merkeze yaklaştıkça dönüş daha çok oluyor bende vardı bi km saati mıknatısı çembere yaklaştırdıkça hız azalıyodu saatte..

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
@Anıl Kuşaksız

evet bende almıştım böyle basit bişey ama basit olduğuna bakmayın sağlam
eğer sadece hızımı ölçsün yeter diyosanız boşuna yüksek fiyatlı ürünlerden almayın duyurulur :)

Tepki
12
forumda sigma kilometre sayacı ile iligli bir inceleme yazısı okumuştum. Bu yazıda nasıl monte edildigi anlatılıyordu , resimli olrak.(sigma olarak arama bolumunden aratabilirisin) HAtırladığım kadarı ile bir parçası jant tellerine diğer parçası ise maşaya takılıyordu. 2 si birbirini gorecek hizada olamlı. Ama hantın en ustune mi yoksa gobege yakın mı takılıyor tam bende bilmiyorum. Usta arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@hkm__arslan

eğer jantının altı ve üstü farklı hızlarda dönseydi jantının yamulup kırılması gerekirdi. açılsal hız her zaman eşittir. bunu kendin de deneyebilirsin, jantta aynı telde 2 farklı noktayı işaretle, ne kadar döndüklerine bak.

(link)

burada nasıl takılacağını göstermiştim

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
@Anıl Kuşaksız
demek istediğim mıknatıs o parçaya temas etmesi..bunu çembere yaklaştırınca daha az geçiyo alıcıdan göbeğe yaklaştırınca daha çok geçiyo, dünyanın dönüşü gibi ekvator daha hızlı dönmek zorunda kutuplara göre buda böyle olmalı çemberler daha hızlı dönmek zorunda değil mi ama çap büyük olduğu için mıknatıs daha az geçiyo alıcının önünden ben denedim göbeğe yakınlaştıkça hız artıyo önünden çok geçtiği için...
ama benim km saatinde belki bu özellik yoktu

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@hkm__arslan

ekvatorun kutuplardan daha hızlı dönmesi dediğin çizgisel hızla ilgili bir durum, açısal hızla bir alakası yok. ayrıca söylediğim şeyde hala kararlıyım, aynı telin 2 farklı noktasını işaretleyip kaç kere tur atacağını say eşit çıkacak. eğer senin dediğin gibi olsaydı km saati üreticileri jantın nereye takılacağını da söylerdi, hiçbir kullanma klavuzunda böyle bir bilgi bulamazsın.

Ekşisözlükten iki tane link veriyim:
Açısal hız
(link)

Çizgisel hız
(link)

Son olarak da 11 saat sonra öss'ye girecek birine bu konuları anlattırdığın için seni kınıyorum, son gün çalışmamam gerekiyodu :D

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
@Anıl Kuşaksız
dediğin şeyi zaten biliyorum bi tele işaret koysam üstteki arkadan gelecek değil:eek: ben de dediğim şeyde kararlıyım göbeğe yakın yere taktığım zaman daha hızlı dönüyor bu galiba mıknatısın alıcının yanından geçerkenki hızıyla alakalı değil de mıknatısın ne kadar çok geçtiğiyle alakalı gibi geldi çünkü bendeki saatte öyle oluyor...

ayrıca madem sabah sınava gireceksin neden bu saatte netin başındasın kınıyorum seni.... sınavında başarışlar..

• Beğen
Tepkiler: Anıl Kuşaksız

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
evet alıcının yanından geçerkenki hız önemli değil mühim olan ne kadar sıklıkla kaç kez geçtiğidir

• Beğen
Tepkiler: Hakim Arslan