Klasik tutkusu ve Fahiş fiyatlar

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
son zamanlarda dikkat ediyorumda herkeste bir klasik bisiklet ve malzeme tutkusu başladı bende bir klasik sever olduğum için bunu çok olumlu buluyor ve bazı arkadaşların emeklerinide taktir ediyorum bana göre yeni çıkan bir çok model bisiklet ve kadro bundan yıllar önce yapılan işçiliklerin yanına yaklaşamaz ,ama o zamanki teknoloji de ürünleri öyle yapmaya zorluyordu bol işlemeli ,desenli parçalar nikelaj luglu kadrolar, yani şimdi 11li sistem bir campi recordun karbon aynakoluna pantograf yapmak abes kaçar herhalde :) neyse gel gör ki bazı insanlar bu işide suistimal etmeye başladı , elindeki her pantograflı (işlemeli) parçayı yada paslanmış- küflenmiş bakkal çıraklarının bindiği bisikletleri sanki tarlasında bizans altını bulmuş çiftçi gibi çok fahiş fiyatlarla satışa koymaya başladı (bu forumdada var başka sitelerdede) satılan parçaların ve bisikletlerin çoğunun işlevselliği bile yok o parçayı yada bisikleti alıp çerçeveletip duvaramı asmak lazım yoksa hurdacıya mı satmak lazım bilmem artık :) bir klasik parçayı değerli kılan şey nedir bana göre yıpranmamış olması ve işlevselliğini yitirmemiş olmasıdır yani bir klasik parça yada bisklet çok temizse değeri vardır bundan 4-5 sene önce çöpe attığım bir çok malzemeyi burda satışa koysam güzel bir bisiklet alırdım herhalde, bence bu işinde b..ku çıktı kimse kusura bakmasın, ve ne yazık ki bu işi bilmeyen yada yeni olan arkadaşlar aldıkları o hurdaları çok değerli sanarak alıyorlar tabi zevkler ve renkler tartışılmaz isteyen istediğini alıp revizyondan geçirebilir bunuda bir hobi olarak yapabilir ama inanın dönen paralar çok yüksek harcanan emeğe ise paha biçilemez, ayırca her malzemenin yada marka dediğimiz bisikletlerinde alt ve üst seviyeleri vardır bu işi bilenler zaten ne alıp sattıklarını çok iyi bilirler ama işi bilmeyenler neyi kaça satacaklarını yada alcaklarını önce bir araştırsın diyorum eskinin tiagra kalitesindeki parçayı şimdinin record parasına satmaya çalışmasıda işi bilenleri çok güldürüyordur,bu yazıda hiç kimseyi hedef almadım üstüne alınan varsa alınsın sadece artık şu çılgınlığa bir ayar çekilmesi gerektiğini söylüyorum, çünkü forum bit pazarına döndü.

Scudo

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
Yazdiklarinizda haklisiniz ama bir klasik parca islevsel durumu kotu de olsa hurda bir parca gibi olsa da somucta bir klasiktir bence eger bazi parcalar gereginden fazla fiyatlara satiliyorsa bu saticinin degil alicinin tercihidir kimsenin zevkine fikrine karisamayiz zamaninda baska bi hurdaya aşık olup compagnolo gibi cok degerli parcalari çürumeye birakanlar olmus.
Diyecegim sudur ki bir parcanin degerini alicinin zevki belirler bu yuzden kimseye bisey diyemeyiz kiymeti olmayan bir parcaya da cok fiyat isteyen biri varsa o parca zaten satilmaz sahibi icin degerli olarak kalir.
Bülent Bey size hak veriyorum fakat bu tur dusunceler bazi arkadaslar icin bizi dusman bellicek sozler olarak gorulebilr bi kenarda durup olan biteni izlemek bence daha iyi umarim beni yanlis anlamamissinizdir.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
valla yazdıklarınıza göre benim bahsettiğim satıcı modelini savunuyorsunuz ne durumda olursa olsun işlevseliği olmasada klasiktir ne demek yahu, ne işe yarayacak ki o satılan yada alınan hurda parça, pul koleksiyonu gibi biriktirilecekmi hangi bisiklet malzemesi kullanılmayacaksa başka ne işe yarayacaktır , campagnolo gibi çok değerli parçalar demişsinizde hangi modelidir o ,bu işe yeni başlayan arkadaşların bir yanılgısıda adındanmıdır bilmem campagonoloyu tabiri cazise malzemelerin şahı olarak tabulaştırmaları, zannedersem logosunun el yazısı ile olmasınında etkiside var, ben 1988 den beri nerdeyse tüm kompenantları denedim çoğunluklada 80 lerin campilerini , 2 sene önce sram da dahil olmak üzere tüm kompenantlardan bahsediyorum suntour superbe pro da dahil, campagnolo karşıtı değilim ama diyorumki campagnolo önce fren yapmayı öğrensin ,ergonomik shifterler yapmayı öğrensin ,bir zincir kesme pensesine 150 dolar istemesin (11 li sistemin) bir arka göbeğin içine 4 adet rulman koyupta hala dönmeyen kaçtane göbek var shimanonun akıcılığını ,vites geçişlerini ergonomesini ne zaman yakalayacak neyse konu campi shimano savaşı değil tabiki ama elindeki parçanın gerçek değerini bilipte satışa koyan arkadaşları taktir ederim bu forumda bir elin sayısı kadar varlar zaten ama her zerresi oksitlenmiş 30-40 yıllık çoğu giriş seviyesi parçalarıda Jack Sparrow un hazinesi gibi piyasada satmaya çalışanlarada müsade edersen birazcık kızayım.

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
Ben satanlari savunmuyorum zaten adam degeri olmayan bir parcaya o fiyati istiyosa anca gulup gecilir bengenellememekten yanayim iki kisi vardir biri elindeki malzemyi bisey sanar cok ister biri elindeki malzemenin kotu oldugunu bilir ama cok emek vermis emeginin karsiligini isteyen vardir buna kizmam ama elindekidegersiz parcayi ove ove bitiremeyn tiplere kizarim. Bende yeni sayilirm bu konuda sizlerden ogreniyorum klask isini suanda bitane topluyorum zaten orta halli bisey yapip orta halli bir fiyata satmayi dusunuyorum. Bu aralar forumdan daha cok internette gordugum klasiklere sasiyorum bodrumda kalmis cizikten adi sani belli olmayan bisiklete 150 tl istiyor adam herkes kafasina gore bi fiyat koyuyor sallayan sallayana buna bi dur demek gerekli bencede.

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER