Klasik müzik ve kuru üzümün zekâya faydası yok!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

 1. murty

  murty Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Güçlü bir belleğe sahip olmak için öne sürülen birçok görüşün gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Welt'in internet sitesinde yer alan bir haber, klasik müziğin, kuru üzüm gibi şekerli gıdaların zekâyı artırmadığını, meditasyon ve beyin antrenmanlarının belleği kuvvetlendirmediğini duyurdu.

  Haberde doğru bilinen efsanevi bilgilerin yanlışlığı bilim adamlarınca özetlendi.

  BEYİN EGZERSİZİ ZEKÂYI GELİŞTİRİR

  ABD'de beyin gelişim programları sunan 'Fitness Studyo'ları eleştiren bilim adamları, insanları daha zeki yapabilecek beyin antrenmanı olmadığını açıkladı. Beyin için yapılan her aktivitenin sadece o işin daha iyi yapılmasını sağladığını, zekâ gelişimine katkı sağlamadığını söyledi.

  Meditasyon beyni rahatlatır

  Meditasyon yapanların genelde barışçıl ve sessiz olmaları yanında, daha zeki olacakları kanaati de boş çıktı ve meditasyonun beyin gelişimine yardımcı olmadığı tespit edildi.

  YaşlIlar, gençler gİbİ öğrenemez

  İlerleyen yaşla birlikte zihinsel kayıpların geri getirilemeyeceği iddialarına karşı çıkan psikoterapistler, 50 yaşın üzerindeki yaşlıların terapilere olumlu cevap verdiğini ve yaşları ilerlediği halde iyi öğrenebildiklerini belirledi.

  Müzik öğretmeyi kolaylaştırır

  Zurich Üniversitesi profesörlerinden Lutz Jäncke; "Duymak ve öğrenmek iki farklı algılama biçimidir." diyor ve ekliyor: "İki eylemin aynı anda yapılması sadece beyne ağırlık yapar."

  Mozart, zekİleştİrİr

  İnternet sitelerindeki Mozart-Fan sayfalarında Mozart dinlemenin pozitif etki uyandıracağı ve zekileştireceği yazar. Ancak psikologlar Frances Rauscher ve Kim Ky, fizikçi Gordon Shaw ile yaptıkları araştırmalarda, bu durumun kesinlikle IQ seviyesine olumlu bir katkı sağlamayacağını kaydetti.

  İlaç, beyni öldürür

  İlaç kullanmanın zekâyı olumsuz etkilemediği kanıtlandı. Bazı kişiler, ilaçların yan etkilerinden dolayı zekâlarında değişiklikler olduğunu; sinirli, gergin, intihar düşünebildiklerini belirtirken, bu tür durumların ilaçlardan değil, psikolojik sebeplerden kaynaklandığı ispatlandı.

  Baskı altında daha iyi öğrenilir

  Sınavlardan kısa süre önce çalışmaya başlamanın öğrenmeyi kolaylaştırdığı tezi çürütüldü. Stres altında öğrenmenin sadece adrenalin yüksekliğine ve hormon bozukluğuna sebep olduğu ortaya çıktı.

  Güçlü bellek için tatlı gereklidir

  Tatlı gıdaların zekâyı geliştirdiği düşüncesi de yalanlandı. Çok fazla şekerli yiyeceklerin beyne zarar verdiği bildirildi. Kobay hayvanlarda dahi şeker fazlalığının hasara yol açtığı bilim adamlarınca gözlemlendi. ZAMAN
   
  krankmili, sertel ve S26 bunu beğendi.
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Müzik konusunda;

  Klasik müzik hakkında şimdiye kadar herkes kadar çok duydum ve doğal olarak da düşündüm. Zekileştirmeyi bilmiyorum ama dinlendirici etkisi olduğu söylenir dururdu. Ama ben dinlemeye çalıştığımda bir sorun vardı; dinlenemiyordum. Çünkü sevmiyorum klasik müziği.:) Rock falan oldu mu daha dinlendirici gelirdi. Hala da öyle...
   
  murty bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170411_091317.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
upload_2017-2-6_15-26-49.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2016-4-22_9-48-45.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...