Klasik bisikletleri nerede ve nasıl buluyorsunuz?

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Merhaba Arkadaşlar,

Özellikle klasik bisiklet kullanıcılarına soruyorum. Tatillerde vb. binmek için aklımda tur bisikleti olarak kullanıma uygun, tercihen 1990'lı yıllarda üretilmiş (daha öncesi de bana uyar) Castello, Bianchi (İtalyan üretimleri), Peugeot, Trek (1980'li ve 1990'lı model yılları Türkiye'ye gelmedi sanırım) gibi o dönemlerde kaliteli üretim yapmış üreticilerin bisikletlerini mümkün olduğunca ucuz bir fiyattan alıp yürür hale getirmek istiyorum. O yılların bisikletleri çelik kadro olacak, bunun farkındayım ama düz çelik yerine chromoly çelik kadro tercihimdir. Böyle bir bisikleti uygun fiyata nereden alabilirim? Aklımda bitpazarları veya hurdacılara gidip bakmak var. Bütçem tamir masrafları hariç sadece bisiklet için 80 TL ama bisiklet fazla tamir gerektirmeyecekse ve yürür durumdaysa daha fazla da verebilirim. Sevgili klasik bisiklet kullanıcıları, İstanbul içinde kaliteli bir klasik bisikleti ucuza bulabilmek için önerebileceğiniz bitpazarları, hurdacı vb. var mıdır?

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Merhaba Arkadaşlar,

Özellikle klasik bisiklet kullanıcılarına soruyorum. Tatillerde vb. binmek için aklımda tur bisikleti olarak kullanıma uygun, tercihen 1990'lı yıllarda üretilmiş (daha öncesi de bana uyar) Castello, Bianchi (İtalyan üretimleri), Peugeot, Trek (1980'li ve 1990'lı model yılları Türkiye'ye gelmedi sanırım) gibi o dönemlerde kaliteli üretim yapmış üreticilerin bisikletlerini mümkün olduğunca ucuz bir fiyattan alıp yürür hale getirmek istiyorum. O yılların bisikletleri çelik kadro olacak, bunun farkındayım ama düz çelik yerine chromoly çelik kadro tercihimdir. Böyle bir bisikleti uygun fiyata nereden alabilirim? Aklımda bitpazarları veya hurdacılara gidip bakmak var. Bütçem tamir masrafları hariç sadece bisiklet için 80 TL ama bisiklet fazla tamir gerektirmeyecekse ve yürür durumdaysa daha fazla da verebilirim. Sevgili klasik bisiklet kullanıcıları, İstanbul içinde kaliteli bir klasik bisikleti ucuza bulabilmek için önerebileceğiniz bitpazarları, hurdacı vb. var mıdır?
Selam, sırasıyla ve olabildiğince anlaşılabilir olarak sorunuzu yanıtlayacağım. Öncelikle, 80'li ve 90'lı yıllarda dahil olmak üzere Peugeot bisikletlerin tüm modelleri olmasa da avrupa pazarı için olan bir çok modelin ithalatı ağırlıklı olarak melez yol bisikletleri şeklinde yapıldı. Trek ise 80'li yıllar için net bir şey söylemem mümkün değil ancak TR'de yol ağırlıklı olmak üzere rastlanabilmekte. Bulunabilirlik konusunda ise, bulmasından ziyade koşullar ve nerede, kimde olduğu ile alakalı olarak değişkenlik gösterecektir. Neticede klasik bisikletler, global anlamda tüm dünyada gelişen teknoloji, internetin nimetleri sayesinde kolay bilgi ve bu bilginin hızlı bir biçimde paylaşımının da sayesinde son 10 yıldır altın çağını yaşamakta. O sebepledir ki, bu denli popülaritesi yüksek bir alan, bahsedilmiş olunan bütçe ile ise ancak şans eseri gerçekleşebilecek bir olgu.
Özetle, malesef bahsedilen bütçe üzerinden üzülerek söylemeliyim ki, çok çok zor bir ihtimale endeksli durum söz konusudur.

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Üstadım peki yerli firmalar hakkında görüşleriniz nedir sarda bisan beldesan gibi benim niyetim hergün kullanacağım uzun turlar yapabileceğim hesaplı konforlu ve sağlam bisiklet elde etmek şöyle bir bisikletim vardı kadro küçük geldiği ve tayin olduğum için yer sıkıntısı sebebiyle sattım ancak sağlamlık olsun konfor olsun ve mekanik olarak kusursuzdu. bisan marka, shimano grupset, rigida jant ve ofmega göbekler ile akıyordu şimdi denk getirebilirsem yol bisikleti, olmazsa 28 jant şehir bisikleti alasım var çelik müsait olursanız fikrinizi almak isterim IMG_20180726_175547020.jpg

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ZaMPaRa

Üye
Tepki
18
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Ben 69 model peugeot single speed olarak topladim cok zorladi ama kullanimi cok keyifli.instagramda antikacilara bi bak.gerci onlarda fazla ucuyolar

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
kısmet artık bende mtb 509 pejo 29 jant var ısler bıtsın bakıcaz.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
malum ikinci el alışveriş sitesinde çok var aradığınız türden kadrolar

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
thumbnail_IMG_20180106_121548_563.jpg Ne varsa eskilerde var :)

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay