Klasik bisikletleri günlük kullanıyor musunuz?

Tepki
98
İsim
HAKAN
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Klasik bisiklet ile antika bisiklet ayrı kavramlar mıdır? Eğer öyle ise kriterler nedir? Yıl kriteri varsa hangi yıl öncesi üretilen bisiklet antika olmalıdır ? Bu konuya ait bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum, sevgiler ...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

Bora Ülgünalp

Aktif Üye
Tepki
436
İsim
Bora Ülgünalp
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Söylemek bana düşmez ama yazım kurallarına biraz daha özen gösterin bence. Ayrıca klasik bisiklet ile ilgili çok fazla konu var aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Aradığınız bütün soruların cevabı bu sayfada mevcut: (link)

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy
Tepki
98
İsim
HAKAN
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Uyari için teşekkür ederim

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Klasik bisiklet ile antika bisiklet ayrı kavramlar mıdır? Eğer öyle ise kriterler nedir? Yıl kriteri varsa hangi yıl öncesi üretilen bisiklet antika olmalıdır ? Bu konuya ait bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum, sevgiler ...
İkisi ayrı kavramlar. Klasik, zamanının diğer bisikletlerinden bir özelliğiyle ayrılan, bisiklet tarihinde yer edinmiş modeller için kullanılıyor. Çoğunlukla çelik döneminden bisikletler için kullanılsa da alüminyum ve karbon bisikletlerde de klasik sayılacak modeller var. Tabii genel geçer bir klasik tanımı yok. Bir kişiye göre klasik sayılan bir model başka birine göre sıradan bir model olarak görülebilir. Örnek vermem gerekirse, Pantani'nin kullandığı Bianchi Reparto Corse, 2 kademeli dipçiklenmiş (ing. double butted) boruları ve boruların TIG kaynaklı birleşmesiyle çığır açan bir modeldi ve bir klasiktir kanımca.

Antik ise, 1800'ün sonları, 1900'lerin başlarındaki "ilkel bisiklet" diyebileceğimiz bisikletlere deniyor. Yabancı eski (ing. vintage) bisiklet ortamlarında pre-war, post-war kavramları var kullanılan. 2. Dünya Savaşından önceki bisikletleri "antik bisiklet" sayabiliriz sanırım.

Son düzenleme: