kitlemiyor?

Konu, 'Frenler' kısmında superonlayn tarafından paylaşıldı.

 1. superonlayn

  superonlayn Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2006
  Mesajlar:
  270
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  benim disk fren yolda giderken tam basılsa dahi tekerlekleri kitlemiyor..bu disk frenin bir özelligimidir..yoksa benim disk frende bir problemmi vardır?ikinci bir konu ise seyir esnasında rotorda aniden bir arıza olurda tekerlekler kitlenirmi..veya yine frenleme esnasında biyerlerden bişey kopupta disk frenin iptal olması gibi bir durum olurmu?neye dikkat edecez? cevaplar için teşekkür...
   
 2. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Tekerleklerin kilitlememesinin bir nedeni balata seçimi olabilir. Sert balatalar ani frenlemelerde dahi kilitlemiyorlar tekerleği. Şu anda benim kullandığım frenler o şekilde. Sert oldukları için çamurda daha iyi performans veriyorlar.
  Başka bir ihtimalde (eğer fren gücü çok düşmüşse) balataların bitmeye yüz tutması veya balata ve/veya diske yağ bulaşmış olma ihtimalidir. Yağ bulaşma söz konusu ise bunun için diski temizlemek ve bazen de balataların üst yüzeyini ince bir zımpara ile az da olsa zımparalamak gerekiyor. Temizlemek için kullanacağınız malzeme seçiminde internetten veya kullanma kılavuzundan bilgi edinebilirsiniz. Örneğin Hayes bu konuda isoprophil alkol kullanılmasını tavsiye ediyor. Farklı markalar farklı maddeler önerebilir.
  Son olarak eğer disk freniniz doğru bir şekilde monte edildiyse ve bakımsız bırakmadıysanız herhangi bir yerinde kopup da frenin iptal olması söz konusu değil. Hidrolik sistemlerde hidrolik kablosunun sızdırma veya kopma olasılığı var tabi ki ancak bu çok çok düşük bir ihtimal ve bir varsayım. Ya da mekanik sistemlerde teli tutan somunu iyi sıkmadıysanız tel boşa atabilir. Bunlar normal bilinen ihtimaller.
  Rutin olarak balatalarınızı kontrol ederseniz ve özellikle çamurlu binişlerin ardından freninizin temizliğini ihmal etmezseniz ( bu aslında bisikletin üzerindeki her parça için geçerli) herhangi bir sorun yaşamazsınız.
   
  eYa ve duyguny bunu beğendi.
 3. OrionOğuz

  OrionOğuz Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2008
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  2 qunLuk Disk Fren baLatam war we hiiç bir şekiLde Tam Performans q0remedım sebebi ne oLabiLir V-Brake Ten biLe dha KöTü ve kaLıperin oynar kısmı cok serT ne yapmam qerekıyo Yardım edermısınız..:(
   
 4. kory

  kory Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  disk frenlerde bir süre balata ve rotor birbirine alışana kadar performansı iyi olmaz o süreyi de göz önüne al.
   
 5. enderyigit89

  enderyigit89 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  sakalımda var ama niye beni dinleyip v kullanmıyorsunuz:D
  (bu arada bütün forum elemanlarını v frene geçiricem):p