Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bir tane yazmak çok kolay değil ancak.

1- Oğuz Atay - Tutunamayanlar. Türümün son örneği olmadığımı anladığım kitap.
2- E. Cioran - Çürümenin tarihi. Yaşamın anlamsızlığı ve değersizliği üzerine
3- Herman Hesse - Boncuk oyunu. Nobel ödülüde almış olağanüstü bir kitap

Sorunun amacına uygun olsun diye burada kesiyorum.

Scudo

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@ataruh

beni hiç şaşırtmadın ilk cevap beklediklerimin başındaydın çok teşekkürler. hepsini alacağım bizim ruhlar aynı gibi, bakalım kitaplarını okuyunca yanılmış mıyım anlayacağım . ama sen biraz daha benim qx-b-ww2099 yani birkaç yüz kat üstmodelimsin
çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Hasan Hakan Koç

Ne haddime efendim. Bir araba parasını kitaba yatırmış ekonomiden anlamayan biriyim sadece. :)

Aslında özellikle "çürümenin kitabı" nı tavsiye etmem. yani tavsiye anlamında düşünememiştim yazarken. Biraz dengeleri bozan bir eserdir.

Tutunamayanlar ı şiddetle tavsiye ederim. Bazı bölümleri "şarkılar" biraz sıkıcı gelebilir ancak ileride o bölümlerin açıklamaları var ki , dilinizde veya parmağınızda hissettiğiniz zevkleri beyninizde hissedeceksiniz. . İletişim yayınlarından çıkmıştı bu kitap. diğer kitaplarıda aynı yayın evinden.

Hesse nin Boncuk oyunu kitabı da , bu yazarın başlangıç kitabı olarak anılmaz çoğunlukla. Afa yayınları tüm serisini ( 18 kitap )basmıştı Hesse nin. Şu an iş bankası yada yapı kredi yayınların dan birisi de basıyor. Hesse okumak için genelde "Sidarta" , veya "bozkırkurdu" kitaplarından başlanabilir. Bana da bu şekilde tavsiye edilmişti.

W. Wolf un dediği gibi,

"biraz para kazanın ve kendinize ait bir oda ve zaman yaratın"

Bence odanın kitap dolu olmasını eklemeye gerek duymamış.

İyi okumalar dilerim.

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@ataruh

özelden mesaj attım (söylemeye ne gerek vardıyasa)

(hep ikinci el alışverişlerde bu not olacak değil ya ):D

sifa

Aktif Üye
Tepki
58
Merhaba,
İşte benim en sevdiğim yazarların en sevdiğim kitapları:

Yabancı
1. Oscar Wilde - Dorian Gray'in Portresi
2. Dostoyevski - Suç ve Ceza
3. Maksim Gorki - Bozkırda
4. Ernest Hemigway - Güneş de Doğar
5. Heinrich Böll - Cüce ile Bebek
6. Albert Camus - Yabancı, Veba
7. Franz Kafka - Dönüşüm, Dava, Şato
8. Dino Buzatti - Tatar Çölü
9. Samuel Beckett - Godot'yu Beklerken
10. Herman Hesse - Knulp
11. Robert Pirsig - Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı Değerlerin Sorgulanması

Yerli
1. Sait Faik - bütün öyküleri
2. Halikarnas Balıkçısı - bütün denemeleri
3. Yusuf Atılgan - Aylak Adam
4. Bilge Karasu - Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı
5. Necati Tosuner - Güneş Giderken, Bir Tutkunun Dile Getirilme Biçimi
6. Ahmet İnam - Hayatımızdaki İnce Şeylere Dair
7. Hakan Şenocak - Naj
8. Toprak Işık - Halat Gösterisi

ilk aklıma gelenler bunlar, ama biliyorum ki on dakka sonra, "ben bunu nasıl unuturum" dediklerim olacaktır :)

sevgiler,
şifa

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Belki reklamcılıkla ilgilenenler, ya da reklam dünyasının içinde olanlar için naçizane önerilerim olacak.

1-"Satan Reklam Yaratmak".
2-"Bir Reklamcının İtirafları". (David Ogilvy)
3-"Marka Yaratmanın 22 Altın Kuralı". (Paul Al Reis)

Bunun dışında Osman Pamukoğlu'nun "Unutulanlar Dışında yeni Bir Şey Yok" kitabını da tavsiye ederim.

İlk üç kitap reklamcılıkla ilgili kariyer hedefleyen arkadaşlar varsa aramızda fazlasıyla katkı sağlayacağını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

elsk

Üye
Tepki
77
Rilke' nin: ' Malte Laurids Brigge'nin Notları' kitabını tavsiye ederim eğer okumadıysanız Ataruh ve Koç ARKADAŞ. Yıkıcı değil, tanıdık ama etkili. Ve Hermann Hesse' i ben de severim. hem çok gerçek hem de fantastik olması çeker beni. Bilge Karasu severim Türk yazarlardan da mesela. 'Gece' adlı kitabı önerimdir. Ve benim için sanırım en özel yazar, baş tacım Albert CAMUS... Saygılar size de adını andıklarıma da:)

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
kesinlikle bir bisiklet sever olarak okumalısınız diye düşünüyorum
Lance ARMSTRONG :Yaşama Çevrilen Pedal,,, Bisikletin Değil İnancın Öyküsü

• Beğen

M.Ergun GÖZET

Forum Demirbaşı
Tepki
688
Bisiklet
Fuji
@ismailağıllı

Sadece bisikletsever değil İsmail arkadaş, hayata karşı mücadele gücü düşen herkesin okuması gerek diye düşünüyorum...

• Beğen

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
@M.Ergun GÖZET

haklısınız kişinin verdiği mucadele taktir edilecek şekilde ve kendimize örnek almalıyız

jerry_f

Daimi Üye
Tepki
79
bahsettginiz kitaplardan oguz atay dışındakini okumamış,hattaa duymamış olmam,daha gidilicek çoooook yolum oldgunu gösteriyo sanırm:) ama bence popüler oolmadııg için hakettigi ilgiyi görmedigi düşündügm bi kitap war. H. Köksal Alişanoglu-Netekim 12 eylül'de geldiler... ismine bakıp aldanmayın,siyasi içerikli bi kitaptan olmkatan öte,o dönemde yaşanan abzürtlükleri komik denebilicek bi üslupla anlatmış:)çok da güsel olmuş:)

Lay Lay Lom

Aktif Üye
Tepki
42
@Hasan Hakan Koç

Bir kitabın bir insanın hayatında bu ölçüde etki yaratabileceğine inanmıyorum.Kafasında soru işaretleri oluşturup,o andaki kendini ve bulunduğu yolun sonundaki kendini sorgulayıp yeterince güçlüyse bazı köklü değişiklik kararları alamsını sağlayabilir ancak.Buda kitabın değil o kitabı okuyan kişinin maharetidir.

Bulunduğu noktayı sorgulamayı bilen kişinin mahareti.Kitap sadece araç olmuşdur ona.

Nitekim arkadaşlarda sevdikleri yazar ve kitaplarını dile getirmişler.

Ben ilkokuldayken Olga diye bir roman okuyordum misafir odasında "yazarını hatırlamıyorum", evimiz sobalı olduğu için misafir odası soğukdu.Babam içeri girdi, benim soğukta batteniye altında kitap okuduğumu görünce, sarıldı bana "afferim kızıma" dedi. Ben yaptığım şeyin çok iyi bir şey olduğunu hissetim, çok mutlu oldum. Ondan sonra sürekli kitap okudum.

Bu anlamda denebilirki Olga adlı roman benim hayatımı değiştirdi.Yada denebilir ki ogün babamın beni taktir etmesi benim hayatımı değiştirdi.Yada denebilirki, ben zaten kitap okumayı seviyordum, zaten o kitabı alıp o odada okuyan bendim, ondan sonrada okuma çabam devem edecekti.

Ama denmeli ki bütün bunların hepsi ve daha fazlası insanların yaratığı ve yaşadığı dünyanın şekillenmesinde etkili.

Herkese sevgiler...

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
.Buda kitabın değil o kitabı okuyan kişinin maharetidir.

----------------------------------

bunları söyleten kitaplarınız olduğu belli hiçkimse böyle cümleleri anneleri babaları sevdikeri yazarlar olmadıkça kuramaz .. tabii bu benim fikrim -- söylemeye ne gerkse

bende beni yol ayrımına getiren okuması çok basit çok yılar önce evet işte bende buyum dediğim ve koluma döğmesini bizzat kendimin yaptığım kitabı söyeleyim bari 15 dkkda okuyabiliyorsunuz . (adımı gulllife yaptım 25 senedir benimle birlikte yaşıyor ve şu anda bisikletim de dahil heryerde bu isim var )

sonra yazın abonesi oldum

Martı Jonathan Livington
Richard Bach

• Beğen
Tepkiler: gatila

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Marti gercekten cok hos bir kitap ama bende etkisi cok surmedi,kisa diye galiba:p (Tamamen saka:D) :D

Kelebek adli bir kitap okumustum,hatta filmide var,suana kadar okudugum en iyi ve beni en cok etkileyen kitap oldu.

Sucsuz yere omur boyu hapse mahkum edilen bir kisinin yasadigi zorluklari ve hayata tutunusunu anlatan gercek bir yasam hikayesi.Film ise kitabinin yaninda gercekten cok zayif kalmis.

• Beğen

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
ya dostlar bende kelimeleri heceleri yutma hastalığı var sonrada düzeltmeye üşeniyorum yazdıklarımı okuma zorluğu yaşadğınız için hepinizden özür dilerim .

bunun sebebini biliyorum ama daha fazla detay vermeyeyim siteden atarlar sonra ben neyaparım..

martı o yaşlarda beni çok etkiledi . kendi kişiliğmden çok şey bulldum sonra okuduğum kitaplar genellikle bu tarz oldu ..

sizler için önemli ve çok beğendiğniz kitpları not ediyorum liste yapıyorum açıkcası . herkese devam diyorum ..

teşekkürler hepinize

• Beğen

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
Chuck Palahniuk-Dövüş Kulübü
J.D.Salinger-Çavdar Tarlasında Çocuklar(Gönülçelen)
Romain Gary-Onca Yoksulluk Varken

işte hayatımın kitapları....

• Beğen

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
The Catcher In The Rye.. Holden:) KALLı adamın hali başka cidden:)@ytse_jam

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
ben oyle sık sık kıtap okuyab ırı degılım ama yılda ortalama 20 kıtap okuyorumdur (ki seckın olanlarını okurum her az okuyan gıbı:)) seckın olma konusu tartısılır aslında ılle de best sellers lar ıı olucak dıye bırsey yok
neyse gelıyım duygularıma bende oyle ız bırakan veya kendımın degısık yonlerını gormemı saglayan bır kıtap okumadım
eksıklık gıbı de gelmıyor nedenıyse her aksam yatmadan once yaklasık yarım saat ben neler yapıorum nereye gıdıorum dıye soranlardanım kı bu benım cok ısıme yarıyor dıyecek bırsey yok okumaya dewam:)