Kışlık giyim ve yurt dışı spariş

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, kışın da bisiklete binmek istiyorum kar ve yağmur yağmadıkça tabi ki. Yurt dışında ki siteleri epeyce araştırıyorum ve Türkiye deki ürünlerden uygunlar oldukça bu kıyafet olsun malzeme olsun. Türkiye de uygun bulduklarımı almaya çalışıyorum bi kaç malzeme sipariş ettim DX sitesinden elime ulaşmasını bekliyorum bayramın 2. yada 3. günüydü sipariş verdiğim sanırım kargodaymış.

Sitede okuduğum konularda termal içliklerden bahsedilmişti. Bugün decahtlon ve tchibo daki termal tayt ve üstlüğe baktım. Tshort'ü aldım fakat taytı almadım emin olmadım birde sizlere sormak istedim. Ben spor kıyafetlerde erkek bayan aramayan biriyim rahatlık herşeyden önce geliyor. Unisex olarak baktığım için beden olsun yeter diyip alıyorum. Bugün uzun kollu içlik aldım.
(link) Bu içlikte S beden olarak aldım fakat normalde bedenim M. M beden bol geldi dar olsun vucuda otursun diye okudum yazılarda o şekilde aldım.

Uzun formaların üstüne bu tayt sizce uygun olur mu? Soğuk geçirmez yazmış tam anlamıyla bisikletle ve kıyafetleriyle yeni ilgilendiğimden bilmiyorum.
(link)

Son olarak Formaya gelelim ben 2 tane forma beğendim fiyat aralığı en fazla bu beğendiklerim gibi olursa ve Siyah-beyaz, Beyaz-kırmızı, Siyah- Kırmızı tonlarında uzun forma tavsiyeniz olur ise onlarıda değerlendirebilirim. Bisikletim beyaz Kombin oluşması açısından bu renkleri tercih ediyorum.

(link)

(link)

Birde rüzgarlık gerekiyor sanırım bunuda uygun bulabilceğim bir yer varmıdır? Yardımlarınızı bekliyorum çok acelem yok 1 ay içinde siparişi vermiş olmalıyım enpara.com dan kartımıda aldım %20 para iadesini kaçırmak istemiyorum.

Scudo

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Decathlon'dan aldığınız içlikten kullanıyorum, çok memnunum. Tchibo'nun taytı da o fiyata gayet uygundur.

Şu sıralar kışın giyim konusu sıkça açılıyor. Ama kimse ne şekilde bindiğinden bahsetmiyor. İşe gidenlere de, spor yapanlara da aynı kıyafetler öneriliyor. Ben bir seansta; on beş dakika ısınıp, elli kilometre biniyorum. Sonra tekrar on beş dakika soğuma temposunda sürüş yapıyorum. Bu korumalı kıyafetlerin tümü beni ilk ve son on beş dakika koruyor. Isındıktan sonra tempolu sürüşte veya interval çalışırken ne termal arıyorum, ne rüzgarlık. Sürülmüyor zaten onlarla. Kıyafetlerimi de bu ihtiyaçlara göre aldım. Yani uzun lafın kısası; ne giyeceğiniz, bisikleti ne şekilde kullandığınıza bağlı.

Yurt dışı konusunda da mide bulandırmak istemem ama ben olsam, özellikle bunlar gibi direkt tenle temas halindeki kıyafetlerin tekstil boyaları konusunda riske girmezdim. O boyaları Avrupa'ya sokamadıkları için, oralardan bir yerden almak daha mantıklı geliyor.

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Bisiklete soğuk havada binerken ilk bindiğinizde üşüyecek tarzda şeyler giymeniz lazım. Birazcık pedal çevirdikten sonra vücut zaten ısınıyor. Tabi hava aşırı soğuksa ve sürekli üşüyerek pedal çeviriyorsanız bu durumda da performansınız ciddi oranda düşüyor. Optimum dengeyi yakalayacak tarzda kıyafet seçmek lazım.

Kış havasında termal içlik hem alt hem üst olacak şekilde çok faydalı. Ben yağışlı havaları da düşünerek bir yağmur pantolonu aldım. içine de termal içlik giyiniyorum. Hem tayt tarzı şeylerle çok rahat etmiyorum hem de tam koruma sağlamasa da epeyce kuru kalmayı sağlıyor. Şunları da unutmamak lazım: Termal başlık. Yüzü de kapatacak şekilde olursa büyük konfor. Kışın insanın yüzü de çok üşüyor. Kışlık eldiven başka bir zorunluluk.

Panço yağmurluk almıştım geçen yıl. Hem rüzgarı iyi kesiyor hem de beklenmedik yağmurlarda hastalanmamak için büyük tedbir. Kış soğuğunda bir de yağmurla ıslandığınızı düşünecek olursanız faydasını daha net anlayabilirsiniz. Rüzgarlık yerine ben yağmurluk taşıyorum yanımda o yüzden.

Bu arada karda ben de korkuyorum binmeye ama yağmur altında bisiklet sürmek çok keyifli. Yeter ki kıyafetler koruyucu olsun.

• Beğen
Tepkiler: Bülent Kavakkoru

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rahmi kocaman

Ben bisiklete hobi amaçlı biniyorum sporcuyum zaten fakat hem boş vakit öldürme hem kondüsyon yapma yani hem spor hem hobi diyebilirim. Bayan olduğum için üşüme olayım erkeklere göre daha çabuk olucaktır diye düşünüyorum. O yüzden kıyafet konusunu açma durumunda kaldım. O halde taytıda alırım kalır geriye forma.

Üzgünüm bu formalar için 300 tl para veremiiyceğim kimyasal boyaların vucudumuza ne denli zararlı olduğunu bilsemde en azından bu formalar işimi görür diyerek bu formalardan almak istiyorum. Daha uygun bir alternatifim yok yada alternatifimiz yok.

@vahap demir

ÜSt içliğimi bugün aldım taytıda gözüme kestirdim tchibodan alıcam gösterdiğim linktekini. Forma almak istiyorum alt üst ve rüzgarlık alırsam yeterli olucak sanırım. Bu arada buff sipariş ettim DX den o yolda geliyor. Eldivenim kısa parmaklı ama Decahtlon da kısa eldiven altlığından satılıyordu ondan bulabilirsem ondan alıcam. Forma hakkında yardımcı olucak olursa daha önce spariş etmiş olan var ise yardımlarını bekliyorum. Bu aylarda herkesin düşüncesi üşümeden hasta olmadan bisiklete binmek sanırım.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Orjinal forma alın demedim ki :) (link) Burada tükendi yazdığı halde "YENİ" ibareli ürünler, bir kaç hafta içinde satışa başlayacak yeni sezon ürünler. Acele etmeyin, bekleyin bence. En azından AB'de satışı yapılan, denetimli bir ürün almış olursunuz. Hem de aynı paraya. Ama üstünde takım logoları falan yok, pek havalı değiller, artık idare edeceksiniz :) Yukarıda belirtilmiş bunlardan öncelikli olanlar, eller, ayaklar ve kafa. Bunlara da bakın, verdiğim linkten.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rahmi kocaman

İlginiz için teşekkür ederim fakat aynı fiyata dediğiniz ürünlerin sadece üstü 100 tl beni yanlış anlamayın şekli önemli değil işlevi yeterli olsun yeter fakat takım olarak 40 dolar en fazla oda 80 tl eder arasındaki fiyat farkı aşikar

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
İşte fiyatları makul tutmasıyla bilinen bir spor mağazasında bile durum böyleyse, 80 liraya aldığınız şeyin ne olduğu hakkında biraz daha fikriniz olsun diye söylüyorum. Onları giymek zorunda da değilsiniz üstelik. Pek çok outlet mağazadan veya yine decathlon'dan koşu takımlarına da bakabilirsiniz. Daha da şık duracaktır belki.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rahmi kocaman
Araştırıcam teşekkür ederim Rahmi bey

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Alınacak malzemeler arasında bahsedilmemiş ama alın, el ve ayakların rüzgar almamasını sağlayarak sıcak tutmak çok önemli. Vücutta soğuğun ilk hissedildiği bölgeler bunlar.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kkazim

Kkazim; Bunlar uygunmudur ayak sıcaklığını korumak için ?

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok soğuklarda işe yaracağını sanmam, daha çok shoe cover gibi duruyor. Thermal özellikli birşey seçmek lazım..

Giyim konusunda uzakdoğu sitelerne çok iyimser bakmıyorum. Benzer fiyatlara Avrupa sitelerinden de alışveriş yapılabiliyor. Özellikle bayan giyimi daha ucuza bulunabiliyor.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Link verebilir misiniz? Bahsettiğiniz ayak korumalıklarınıda link olarak yollarsanız daha çok yardımcı olursunuz. Bilgiler için teşekkürler

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Kilitli pedal kullanmıyorsanız neden kılıf arıyorsunuz? Hakikaten işe yarayan kışlık bir kılıfa en az 50 lira harcayacaksınız. Ona o kadar para verene kadar az daha koyun, fırsat sitelerinden güzel bir fiyata goretex ayakkabı (salomon, hi tech vs.) alın her türlü kullanırsınız. Üstelik işe yarar.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Ayakkabı kılıfı olarak Shimano'nun kılıflarını önerebilirim; soğuk ve yağmur geçirmiyorlar. Ancak fiyatları, sizin bu iş için ayırdığınız bütçeyi aşabilir.

Shimano'nun SPD ayakkabısı üzerinde şu kılıfı kullanıyorum: (link)

Benim ayakkabılarım yazlık ve mesh (hava alabilen) özellikli; buna rağmen yukarıdaki kılıfla ayakkabıları kullandığımda ayaklarım üşümüyor ve ıslanmıyor.

Diğer kışlık bisiklet kıyafetleri için de, bütçenizi biraz daha arttırmanızı ve mümkünse Gore-tex ürünlerinin kullanıldığı kıyafetlere yönelmenizi tavsiye ederim. DX, Aliexpress gibi sitelerden alacağınız nispeten ucuz ürünler, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamayacaktır. Deyim yerindeyse paranızı sokağa atmış olacaksınız. Termal koruma konusunda uzmanlaşmış, bilinen markaların kıyafetlerini tercih etmeniz lazım.

Saygılar

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım bu yorumlara göre bu kış bisiklet evde yatıcak :). Bi heveslendim ki sormayın şu an gursaımda kaldı diyebilirim. Elbetteki kendimden biliyorum hakikisini orjinalini alıp daha iyi performans ve kullanış sergileyebiliyoken sahtesiyle yetinmek pek iyi değil. Fakat bütçenin yettiği kadar almaya kalkınca böyle oluyor. Şimdi gidip Deltabisikletteki takımlara 300 tl veripte 600 tllik bisiklete binmek bilmem nasıl olur :)). Fikirlerinize fazlasıyla saygı duyuyorum doğru fakat elimdeki bütçeyle bu kadar oluyo demektende alı koyamıyorum kendimi.

Ayakkabım yokken kılıf almak en azından ayağımı soğuğa karşı normal spor ayakkabıylada olsa korumaya çalıştığımı düşündüğümdendir ki sordum. Fikir almaya çalışıyorum lütfen yanlış anlamayın.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tam olmasa da, ben de benzer bir arayış içindeyim - belki bana verilen tavsiyeler Betül hanımın da işine yarayabilir.

Kışlık giyinirken mümkün olduğunca mütevazi, "pro" görüntüsü vermeden giyim seçimi yapmaya çalışıyorum. Aşağıdaki gibi giyinmeyi düşünüyorum ama ne derece doğru olur bilemiyorum. Kontrol edip onay/red görüşlerini bildirenlere peşinen teşekkürler. :)

Normalde kışın bisiklete nadiren, sadece kuru havalarda ve kısa mesafe binerdim ve çok basit giyinirdim. Bu kış dağ bisikletine çamurluk uydurup biraz daha fazla binmek istiyorum. Haftada birkaç defa 50-100 km arası yol yapmak istiyorum. Yol tamamen asfalt, bunun %75'i E5 (şehirler arası yüksek yoğunluklu anayol) olacak.

Kafa:
* Kask
* Spor gözlüğü
* Yedekte kar maskesi
* Yedekte büyükçe bir yün atkı

Vücut, bacaklar, eller:
* Yün malzemenin teri dışarı attığını okudum bir yerde. Elimde zaten yün alt ve üst içlikler var. Onları içlik olarak kullanmayı düşünüyorum.
* İnce uzun kollu forma veya eşofman üstü. Ter atması için nefes alan türden, ve ısı ayarı için önden fermuarlı.
* Basit bir uzun spor taytı, yün iç pantolon üzerine giyeceğim.
* Kuru havalarda kapri pantolon. Üşürsem veya ıslak havalarda yağmur geçirmez spor eşofman altı (ve reflektörlü paça strapları)
* Uzun konçlu yün çorap + kışlık bot (spor ayakkabı + ayakkabı kılıfı kullanmayacağım)
* Kışlık eldiven (elimdeki kar eldivenini denerim, çok hantal gelirse kışlık bisiklet eldiveni alırım)
* Yedekte bir çift daha yün çorap
* Yedekte yağmurluk panço (hem yağmura ve rüzgara karşı, hem de bol kesim sayesinde teri dışarı kolay atması yüzünden)
* Yedekte bir tane daha alt ve üst içlik çifti (ilki çok ıslanır veya yetersiz kalırsa)

İlkin bunların çoğunu sırt çantamda yedekte taşıyacağım. Üzerimdeki giysilerin yetip yetmeme durumuna göre yolda ince ayar yapacağım. Bir müddet sonra da, hangi havada neyin gideceğini öğrendikten sonra, daha makul yedek malzeme taşıyacağım.

Kışlık giyim stratejim hakkında ne dersiniz?

Not: Kolayca ve çok terleyen bir bünyem var. Bunun detoks etkisinden memnunum aslında, ama soğukta giyinirken ekstra dikkat gerekiyor. Yedekte havlu, içlik vs bulundurmam lazım.

Not-2: Giysi gibi ölçü gerektiren şeyleri yurt dışından almak riskli değil mi? Mesela Çin malı ayakkabılar genellikle üzerindeki numaradan daha küçük oluyorlar. Normalde 43 giyerim, Çin mallarında 44 bile anca oluyor. Çin mallarını deneyerek alıyorum o yüzden. Aliexpress'ten alınan bir giyside de benzer sorunlar çıkarsa, o zaman giysi elinizde patlamaz mı?

Edit: Tamamen kaçınamasam da, mümkün olduğunca cilde direkt temas eden giysilerde sentetik malzemeden uzak durmaya çalışıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Omer Gurleyen

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaslar dx sitesinden alisveris yapan varmi ekimin 17 sinde alisveris yaptim takip numarasi verdiler fakat kulkanamiyorum nerede oldugunu goremiyorum. Yardimci olabilcek vari acaba?

@Abdullah.R

Ben bisiklete binerken rahat edebilcegim en uygun kiyafeti giymek isterim. Sonucta ne prof. Sporcuyuz nede kirk yilda bir biniyoruz. Butcemin yettigi kadarini almak istedigim bisey fakat arastiriyorum. Bu arada benim bildigim yun teri emer disari vermez. Hasta olmamakta bu durumda mumkun degil.

@Abdullah.R

Ben bisiklete binerken rahat edebilcegim en uygun kiyafeti giymek isterim. Sonucta ne prof. Sporcuyuz nede kirk yilda bir biniyoruz. Butcemin yettigi kadarini almak istedigim bisey fakat arastiriyorum. Bu arada benim bildigim yun teri emer disari vermez. Hasta olmamakta bu durumda mumkun degil.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Betül özkal

Yün, özellikle merino yünü çok iyi "nefes alan" bir malzemedir.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
30-40 dolara seneye giyemeyeceğiniz(yıkandıkça deforme olan) ürünleri kullanmaktansa biraz daha birikim yapıp 80-90 dolara tekabül eden kaliteli ürünleri tercih etmeniz uzun vadede yararınıza olacaktır. Yoksa hepsi hemen hemen aynı korumayı sağlar kısa vadede...

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Bu site hakkındaki yorumlarınız nedir? Aliexpressle aynı kalitedemidir acaba?

(link)