Kişiler arası güç farkları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya çalışayım.

Kapadokya GF yarışından bir örnek vermişti.

upload_2016-11-16_14-21-34.png

Watt olarak arada büyük fark olduğunu yazmış.

Birincisi, güç ölçer yoksa Strava'nın hesaplarını hiç ciddiye almamak gerekiyor. Daha önce açtığım Power Metre Günlüğü başlığı altında yazmıştım. Bir grubun içinde 40 km hızla gidiyorsanız, Strava bunu anlamadığından, acayip yüksek watt üretiyorsunuz diyerek egonuzu şişiriyor. Gerçekte ise, 40 km hızla giden bir grupta ortalama 110 watt ürettiğime pek çok kez şahit oldum. Yukarıdaki ekran sanırım Kapadokya GF kısa parkur segmentine ait. Karşılaştıracak başka bir güç ölçer kaydı olmayınca yorumlamak gerçekçi olmuyor.

upload_2016-11-16_14-21-0.png

Bir saat 391 watt bir hayli iyi. Yani, Froome'dan örnek verirsem;

Chris Froome's physiological test data released | Cyclingnews.com

upload_2016-11-16_14-23-36.png

Test sırasında Froome'un kilosu 70 kg. 20-40 dk threshold gücü 419 watt. Bu durumda Froome'un göreli threshold gücü 5,98 watt/kg çıkıyor. Bu değer 1 saatlik ürettiği değer bile değil, sadece 20-40 dk'lık testte ürettiği değer. Eğer 1 saat sürecek olsaydı bu değer düşecekti.

Şimdi @emrah9700 grafiğine baktığımızda 1 saatte 391 watt üretmiş görünüyor, üstelik kendisini zorlamadan. Kiloya göre göreli 1 saatlik gücü 4,89 watt/kg çıkıyor. Froome'la karşılaştırırsam 20 dk için 5,10 watt/kg çıkıyor.

Son bir yıldır çok fazla sayıda güç ölçer makalesi okuyorum. Doğal olarak, örneklerde veya gerçek senaryolarda atletlerin watt değerlerini öğreniyorum. Kafamda aşağı yukarı bir değer skalası oluşuyor.

Emrah'ın değerini bu ölçeğe yerleştirmeye çalıştığımda hayli güçlü çıkıyor, öyle ki Fransa Turu'nda olmasa bile uluslararası yarışlarda boy gösterecek cinsten. Eğer güç ölçerin kalibrasyon hatası vb. sorunlar yoksa gerçekten Kategori 1 yarışçı olarak görünüyorsun.

Bu arada not düşeyim: Mutlak watt bir şey ifade etmiyor. Bunu boy ve kiloyla birlikte değerlendirmek lazım. Örneğin benim 20 dk ürettiğim güç 177 watt. Kiloma göre oranlarsam 2,72 watt/kg. Ancak boyum 161 cm olduğundan, düz yolda veya yokuş inişlerde benden daha kalıplı kişilere oranla çok az sürtünme direncim olduğundan bu avantaj sağlıyor. Hız arttıkça boyunuz da önem taşıyor.

upload_2016-11-16_14-35-2.png

Ekli Dosyalar:

2. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Güzel konu öncelikle 90 kilo birisi ile 60 kilo birisinin arasında watt farkı çok olacaktır.Tabi önemli olan burada watt değeri değil kişinin kilo watt oranı bu tablodaki gibi.90 kilo bir bisikletçi ftp si 350 watt diyelim burada onun kilo watt oranı 3.88 cat 3 seviyesinde olacaktır.60 kilo birisinin ftp si 250 watt diyelim diğer kişiden 100 watt daha az olmasına rağmen kilo watt oranı 4.16 ile cat 2 seviyesine geliyor ve diğer atletten daha iyi bir güç oranına sahiptir.Strava da tahmini güç değerleri hakkında bir deneyime sahip oldum.Bu pazartesi pendik sahil yolunda güç ölçerle test ettim ve 30 km hıza nerdeyse güç uygulamadan ulaştım neden çünkü rüzgar tam batıdan yani arkamdan 35 km hızla esiyordu.
    Burada arkadan esen 5 km lik bir bölüm tek başıma sürdüm bu arada.
    mxx.png
    Şimdi stravanın göremediği bir olay rüzgar direncini bu tablodan görebiliyoruz.Ortalama güç neredeyse aynı ama karşıdan esen 35 kmlik rüzgar var.Güç ölçer bunu algılıyor ama strava tahmini olsa 50 60 watt tahmini yapardı.
    mxx.png

Furkan TK bunu beğendi.
  3. Emrah Demirci

Emrah Demirci Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Bahadır Gürel bey bende sizin konu açacağınızdan habersiz powermeterimin fazla gösterdiğini düşündüğüme yönelik bu sayfada konuyu açıp durumdan bahsetmiştim, isteyen ordanda ulaşabilir veya bu konunun bendeki powermeterle ilgili kısmı oraya aktarılabilir..

Bepro s pedal bazlı powermeter hakkında..

İlginizi Çekebilir

3.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...
upload_2016-10-3_17-1-4.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
upload_2015-9-22_17-2-58.png
Fast After 50'de Joe Friel kiraz suyunun iyi bir uyku için faydalı olduğunu, çünkü kiraz suyunun uyku sırasında melatonin üretimini arttırdığını yazıyor. Tabii iyi uyku da şiddet antrenmanları...