Kısa iç bacak boyu - uzun gövde sorunu

Tepki
27
boyuma göre (1,83 cm) kısa sayılacak iç bacak boyum (78 cm var). uygun ölçüde bisiklet alabilmek için internette epey sayfa karıştırdım ama okudukça bilgim kadar terddütüm de arttı. şehir içinde düzgün zeminli yokuşsuz sahil yolunda bisiklet kullanmak istiyorum. Ortalama 10 km kadarlık günlük hedefim var. Bu yüzden şehir bisikleti daha iyi olur diye düşündüm. Fakat, internetteteki birçok tabloda; boyuma göre kadro boyu 56 cm, iç bacak boyuna göre ise 52 cm olması gerektiği gösteriliyor. Ama ben değil 52 cm, 48 cmlik kadroda ancak ayakta durabiliyorum(Üst kadro borusu üzerinde bacaklarımı az açarak ayakta durduğumda) (link)

Bu durumda, alçaltılmış üst borulu bisikletleri mi kullanmak zorundayım?(ki hiç beğenmiyorum görünüş olarak) 1000 tl civarı bir şehir bisikleti aradığımdan başlangıç için, decathlonun Hoprider 300 modeli ile carraronun 702 Grande modeli bisikletlerini beğeniyorum.
(link)
(link)
Acaba bu bisikletlerin boyuma göre küçük (M beden/48 cm kadro) versiyonlarını alsam pişman olur muyum? Gidon yükseltmek çözüm olur mu? Ya da illa sağa sola bisikleti yatırarak durdurma pahasına L beden/52 cm kadro olanını mı almalıyım?

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Vücut bakımından M ve L her ikisini de kullanabilirsiniz. İnternetteki tablolar çoğunlukla eski dönemlere ait ve o dönemlerin traditional denilen sele dikmesi mesafesine göre ölçüm sonucu veriyor. Dolayısıyla şehir-tur bisikleti seçimi için o ölçüm tablolarında 56-54 seat tube mesafeli bir bisiklet bugünün XL gibi bedenlerine denk geliyor. Oysaki sizin boyunuz, ve ya bacak boyunuz zamanımızın kadrolarına göre M-L kullanımına uygun. Bu durumu bu zamanın M-L bisikletlerine bakıp rahatlıkla anlayabilirsiniz.

M veya L her ikisini de alsanız pişman olmazsınız. Gidon yükseltmenize de gerek yok. Çünkü bunlar yüksek gidonlu, hatta martı gidonlu modeller. Öte yandan açılı gidon boğazına sahipler. Yani gidonun yüksekliğini ve ileri geri mesafesini rahatlıkla ayarlayabileceğiniz modeller. M bisikleti alıp ilk dönemlerden sonra gidonu biraz ileri almanızı tavsiye ederim. Çünkü uzanma mesafeniz daha uzun.

• Beğen
Tepkiler: comfortablynumb

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Stack/reach orani dusuk olan bir bisiklet secmelisin. Senin ic bacak boyun yani stack icin onemli olan mesafe kisa , ust bedenin yani reach ise fazla(oransal olarak) . kadro boyunu sele borusunun takili oldugu borunun uzunluğuna gore kendine uygun olani seç fakat uzanma mesafesi fazla , yani yaris kadrosu acilarina sahip bir bisiklet secersen , sectigin bisiklet sana kullanimi daha kolay melez bir bisiklet gibi gelecek :)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Giant allroad veya o tip bir bisiklet oneririm. 54 kadroyu dene muhtemelen cuk oturacaktir...

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben eksik anlattim sanirim , linkteki bisiklet dik pozisyonda surulen bir bisiklet , senin sececegin bisikletin , kadro açılarının surucuyu yere paralel pozisyona yaklastiracak sekilde olmasi gerekiyor . bak soyle anlatayim benim boyum 1.68 ve ic bacak boyum 78 cm . yani kadro boylari bizim icin ayni fakat ayni bisiklete bindigimizde senin kollarin ve bedenin bana gore uzun oldugu icin cok dik pozisyonda kalacaksin bana göre . yani eger bir yol bisikleti alirsan bu kadro sana sehir bisikleti oturusu ve pozisyonu saglayacak. Bir sehir bisikleti alirsan bu sana katlanır bisiklete biniyomus oturusu saglayacak . ne kadar agresif surus ozelligi olan bir bisiklet secersen bir tik gerisinde ne varsa oyle bir oturus pozisyonun olacak. Bu bilgilerin haricinde aldigin bisikletin gidon boynunu degistirip daha uzun birsey takabilirsin. Dropbari olan bir model secersen yada bullhorn gidon alirsan one uzanman daha kolay olacak .

Tepki
27
@furkan.zaman
Triban 500 FB tam da beni yere paralel pozisyona yaklaştırarak-öne eğilere sürmemi sağlayacak model değil mi zaten? Ben tam anlayamadım sanırım, bir model örneği verebilir misiniz?

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
@comfortablynumb Merhaba, aynı problem ben de de var. 186-81cm. Triban 500 xl ve L boylarda 28 inch diğer boylarda 26 inchtir bilginiz olsun. Ben de bisikleti elimde metre ile almaya gittim :)

L kısmı kol boyunuza uzun olur ise gidon boğazını ters çevirerek kullanmıştım,yaklaşık 3-4 cm kadar faydasını görmüştüm.

• Beğen
Tepki
27
@Insansevmem
bu versiyonunda M boyu da 28 inch. Siz 81 cm bacak boyu boyu ile L beden kadrosu üzerinde bu bisikleti durdurabiliyor muydunuz?

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
@comfortablynumb ben gidon boğazını ters çevirdim, gidonu yukarı doğru ayarlamıştım. Bu versiyonu duymamıştım m de 28 olması çok iyi. Ben M alırdım açıkçası bir daha alacak olsam.

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Sizin kadronuz şehir de 52. Biraz seleyi geri, gidonu da ileri ayarlarsınız.

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Tablolarda Stand over height diye geçen ölçüye dikkat edin ve üst borusu alçaltılmış bisikletlere yönelin derim ben. Uzun gidon yerine reach uzunluğu fazla olan modeller de daha uygun olur

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
üst boruyla bitmiyor ki iş. Bu sefer sele aşağıda gidon yukarıda olacak. Bu arkadaş için 52 ideal bence

• Beğen
Tepkiler: sercanbaltalı

Y. Birol

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar... Maalesef aynı sorun bende de var ve daha önce forumda paylaşmıştım. Benim de boy 1.68 bacak içi boyu ise 70 cm .. Ben de xs kadro yani 38-41 cm aralığındaki (farklı markalara göre değişiyor) kadrolara bakıyorum.Sadece Bu kadro bisikletlerde ayakta durduğumda bacak arasında 1 parmak kadar boşluk kalıyor.bu kadro bisiklet aldığımda bahsettiğiniz gidon sorununu yaşarmıyım acaba.?

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Y.Birol Sele gidon seviyesinde ve üzerindeyken pedalı doğru şekilde çevirebiliyorsan tamamdır.

• Beğen
Tepkiler: sercanbaltalı

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
benim de bacaklarım kısa 1.75 boy 77 cm bacak ,yol bisikletinde 54 kadro aldım ama bana büyük geliyor 52 almam gerekirmiş, uzanma mesafesi fazla geliyor bana gidon boğazını kısalttım, üst beden uzun oluyor ama bacak kısa olduğundan kollar da kısa oluyor o yüzden mümkün olduğunca küçük kadro almaya dikkat edin, bacak boyu kadro seçiminde daha önemli benim bisikletim boya göre 54 kadro bacaklarıma göre 51 kadro öneriyor ama 54 büyük geliyor, ara bir değer seçilebilir ama seçenek fazla yoksa küçük kadroya doğru seçim yapın bence tabii en iyisi bisiklet üzerinde denemek ama o da yanıltabilir çünkü uzun sürüşlerde daha iyi anlıyor insan

• Beğen

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Bacak iç boyunuza takılmayın boyunuz neye uyuyorsa ki 56 kadro bazı markalarda değişsede boya uygun kadro seçilmeli tabi tek şart var compact kadro tipi şart.
Klasik kadro var bir de compact kadro var.
Caad 9
Merida sacultura
Gibi bisikletler klasik kadro
Sedona
Specialized
Btwin triban
Gibi üst borusu yere paralel olmayan bisikletler compact kadro dur.
Kompact kadro bu tip boy sorunlarını pürüzsüz çözer.
Sizin compact kadrodan başka seçeceğiniz yok gibi.
Mesela boy 1.83 olunca 56 üst 58 de alt beden kalırsınız 56 ya hafif büyük 58 e hafif küçük gelirsiniz önemli olan compact kadroda sele ve gidon yüksekliği ayarı ile her iki boy bisikletide rahat kullanırsınız. Kalasik kadrolarda seleyi fazla indiremezsiniz seat tube yere paralel olan top tube ile birleşmeyi yaptığında sele borusu kadroya girdiği nokta yüksek kalır ve seleyi daha fazla indiremyeceğiz için 58 size büyük gelir. Klasik kadroyu da 56 aldığınızda muhtamelen gidon Boğaz'ı 1-2 cm uzatmak ister ama compact kadro sizi daha dik oturduğundan gidondaki spacerları azaltarak 1 cm indirdiğinizde 56 kadroda da rahat edersiniz.
Mutlak üzerine oturup alın ve satıcı bilgili ise tavsiyelere uyun. Birde arlarında çok fark olan bisiklet boyları size uygun olmaz 52 den 56 ya geçen markalar sizin için değil. Benimde 187 boy 84 iç bacak boyum var 58 compact kadro kullanıyorum çok memnunum.

• Beğen

Y. Birol

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Cannondale
@Zekeriya Çab bacak iç boyuna takılmayın demişsiniz.Ben de compact olan specialized marka XS kadro 39.5 cm (bike stand-over height=715 mm) bisikleti denedim.Ayakta durduğumda üst boru ile bacak aramda neredeyse hiç boşluk kalmıyor.Bir üst kadro S bisiklet almıştım (44cm) onda ise ayakta ancak parmak uçlarında duruyor yada bir ayağımı havaya kaldırmam gerekiyordu.Şimdi yanlış anladıysam düzeltin lütfen bu bacak boyuna takılmayıp boyunuza uygun kadro seçin mi diyorsunuz.Ben bisiklet sürerken durduğumda, seleden inip ayakta durduğumda iki ayağımı da yere rahat basmalıyım.Haksız mıyım?Bu durumda XS kadro bana uygun bir kadro değil midir?
Yada şöyle sorayım bisiklete bindiğimde hangi fiziksel pozisyonlara dikkat etmem gerekiyor?
Artık şu kadro boyuna karar verip bisikleti almak istiyorum..
Bu konuda detaylı bilgi verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Y. Birol büyüyünce problem kalmaz. Ha yaşın 20 yi geçti ise demekki vücut yapısı yol bisikletine uygun değil ya başka markaların yol bisikletlerine yada tamamen 20inç yada 24inç tekerli bir bisiklete geçeceksiniz.
Siz şükredin 61 kadronun küçük geldiği adamlara var.:kptmya: