Kışa Hazırlık Bakımı

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

 1. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.022
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Evet artık havalar iyice soğudu; ve bisikletini yaz-kış demeden, yağmur çamur dinlemeden, hatta buzda ve karda kullanan arkadaşlar için de bisikletlerini kışa hazırlama vakti geldi. Bu konuda kendi bildiklerimi paylaşmak istiyorum:

  Lastikler

  forumda Atölyemiz başlığı altındaki Tekerlekler bölümünde bu konuda bir çok konu açılmış, yine de burada kısaca söyleyeyim: lastiklerin malzemesi ısındıkça yumuşar, soğudukça sertleşir ve bir lastik ne kadar yumuşaksa o kadar iyi yol tutar. o yüzden kış mevsiminde yumuşak hamurlu bir dış lastiğe geçmekte fayda var. yazlık lastikleri ise uygun bir ortamda saklayıp, kış bitince yeniden kullanıma alabiliriz... buzda ve karda kullanmak üzere çivili lastik yapımına ise buradan bakabilirsiniz.

  Amortisör

  yazın gayet yumuşak olan -özellikle ön- amortisörler, kışın düz maşadan farksız hale gelebiliyor. bunun en büyük sebebi de içindeki yağın soğuyarak donması, donmaya yakın soğukluktaki yağ da görevini yerine getiremeyip amortisörün içindeki parçaların aşınmasına sebep oluyor. bu nedenle, amortisörün içindeki yağı tamamen boşaltıp özellikle kış şartlarına uygun olarak üretilmiş, ince bir yağ kullanmak büyük fayda sağlıyor. yaz geldiğinde tekrar kalın yağa geçilebilir, fakat büyük ihtimalle kışlık yağ da işimizi görecektir. kışın donan bir amortisörümüz varsa ve bakım yapma/yaptırma imkanımız yoksa, amortisörümüzün ömrünü kısaltmamak adına kışın en soğuk günlerinde amortisörsüz bir ön maşa kullanmak yararlı olabilir.

  Vites Sistemi

  özellikle yağışlı havalarda veya ıslak yollarda, vites sistemi sürekli ıslanır ve bu durumda en büyük iki sakınca; yağın akıp gitmesi ve paslanmadır. ayrıca türkiye koşullarında ıslak yolların bir diğer getirisi de çamurdur. bu nedenle özellikle zincir ve dişlilerin hem temizliğine, hem de sürekli yağlı kalmasına dikkat edilmelidir. vites attırıcılar için de aynı şey geçerli, özellikle birbirine sürtünerek çalışan kısımlara ayrıca dikkat etmek gerekli.

  Fren Sistemi

  bu konuda söyleyecek pek fazla şey yok, özellikle temizliğe dikkat etmek gerekiyor. jant frenlerinde jant yanaklarını ve pabuçları, disk frenlerde ise (kolay kolay kirlenmese de) diski ve çok uğraştırmayacaksa kaliperleri herhangi bir bezle temizlemek yeterli. ayrıca fren ve vites telleri soğukta kısalır, bu nedenle frenlerimiz durduk yere sertleştiyse fren kollarındaki ayar vidalarını biraz gevşetmek yeterli olacaktır.

  benim söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar, yeni öğreneceğim veya sonradan aklıma gelen bir şey olursa eklerim. sizin de önerilerinizi bekliyorum ;)
   
 2. Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  hava değişimi ile az da olsa bi vites ayarı bozukluğu mümkün mü
   
 3. #3
  Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.022
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  evet, vites teli soğukta kısaldığı için attırıcının pozisyonu dişlilere göre çok az sağa veya sola kayabilir ama düzgün ayarlanmış viteslerde bu sorun olmaz.

  kışın ayarlanmış bir vitesin asıl sorun olacağı zaman kış sonudur, çünkü hem ısınarak genleşen hem de kullanıldıkça uzayan vites telinden dolayı vites ayarı bozulur. sadece teli birazcık kısaltarak bu ayar düzeltilebilir ki bu da vites elciklerindeki ayar vidalarından pek ala yapılabilir...
   
  Fırat Ayanyan ve d.berkay bunu beğendi.
 4. Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  nerden anladım ama :) soğuktan olduğunu :p teşekkürler
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-1-19_12-36-11.png
How much speed can you buy? Cycling Weekly dergisinden Oliver Bridgewood giriş seviyesi bir Btwin'le üst model Canyon TT'yi hız açısından karşılaştırmış. İki bisiklete de ortalama aynı güç...
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
4.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...