Kış Kampı: Ali Baba ve Kırk Haramiler, Wood Rocket Stove, Dürbün, Sapan, Çorba

ayhanakbuga

Daimi Üye
Tepki
549
Bisiklet
Scott
Farklı ilgiler, ihtiyaçlar, kabiliyetler, isteklere sahip canlılarız insan olarak. Aynı anne babanın evlatları bile birbirine zıt karakterlere sahip olabiliyor bazen. Kimimiz rahat, konforlu, tehlikeden uzak bir hayatı tercih ederken; kimimiz farklı dozlarda heyecan, macera arayan bireyler olabiliyoruz...
Cumartesi, Pazar günleri tatili olan bir mesleğin elemanıyım. Verdikleri için şükürler olsun Allahıma. Hafta içi İş-Ev döngüsünde yaşadığım için, hafta sonları teneffüs hakkımı rutinden uzak farklı şeyler düşünebileceğim-hissedebileceğim yerlerde geçirmek istiyorum. Gün geçtikçe büyüyen oğlumun da benim gibi yaşamak istediğini görebiliyorum. Beni model aldığı için de; insan fıtratının ortak özelliği de olabilir bu durum.
Çevremdeki çoğu insan, kışın sıcak evinden çıkıp, karda üşüyüp, çadır-ateşin zevkli olabileceği fikrini bir mantığa oturtamıyor :) Bu şekilde okuyunca cümleyi ben de pek zevk almadım; ama etkinlik süreci çok zevkli (bence) hafızamda çok güzel bir yeri işgal ediyor ki tekrar tekrar yapmak istiyorum.
Pazar günü oğlumla birlikte yaptığımız bu etkinliğimizde: Üşüyünce ısınmak için çadır açarız, ateş yakarız, acıkıp yemek yeriz, susayıp su içeriz, karla oynarız... düşüncesiyle hazırlığımızı yaptık. Oğlumun karla oynayıp ıslanıp üşüyeceğini bildiğim için yedek giysiler aldım. Canı sıkılmasın diye, sevdiği hikaye kitabını aldık. Annesinin yaptığı mercimek çorbasını aldık. Meyve aldık, kar suyunun tadını beğenmediğimiz için pet su aldık. Ateşin başında ısınmak için katlanabilir sandalye aldık. Yeni aldığım dürbünü denemek için yanımıza aldık. Sapan almıştım, farklılık olsun diye onu da aldım... 2 saat içinde sırtçantamı hazırladıktan sonra yola çıktık. Kamp kuracağımız yer evimize çok yakın olduğu için, yolculuk uzun sürmedi.
Montlarımızı çıkardık terlememek için. Çadırımızı kurduk, matımızı ve uyku tulumumuzu açtık. Çoğunlukla yurtdışı sitelerde görüp, merak ettiğim "wood rocket stove" tarzını denemek için boyunduruk burgu getirdim yanımda. Odunun içi kof olduğu için, düzgün kanal açamadım odunda ve bir türlü düzgün yakamadım odunu. Kardan adam yapamadık; çünkü kar yoğunluğu kardanadam yapmaya müsait değildi. Kar mağarası yapmak için yeterince zamanımız ve kar yoktu. Çorbayı ısıttım ve çocuğun karnını doyurdum. Çocuğa hikaye okudum. Sapanı ve dürbünü denedik... Akşam olmadan evimize döndük.

Scudo