Kış için neler almalı?

Konu, 'Giyim' kısmında Uğur Demirtaş tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar kışın turlarda neler giyiyorsunuz? Windstopper denen teri atabilen kalın giysiler var.Bakarken bunun ince ve kalın olanına rastladım.Vücudu saran bir formanın üstüne bunlardan giyilirse üşüme terleme dengesi nasıl olur.Bir de tabi bir şekilde durmanız gerektiğinde yanınımızda çok yer kaplamayan nasıl bir giysi bulundurmalıyız.(ben durunca çok üşüyorum da).Ha yağmur olayına şimdilik girmiyorum.

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kışın kat kat giyinmek önemli, hava sıcaklığına göre giyilen giysi sayısı azaltılabilir ya da artırılabilir. Mantık olarak 3 önemli tabaka var. Birincisi "base layer" denilen vücuda yapışan tarzda yün, polyester vs kumaştan imal edilen vücutta oluşan teri nemi en kısa sürede vücuttan uzaklaştıran, vücudu sardığından vücudun sıcak kalmasını sağlayan katmandır. Burada önemli olan teri nemi tutmayan vücuttan hemen uzaklaştıran kolay kuruyan tarzda kumaştan yapılmış olmaları. Pamuklu ürünler teri tutar, kolay kurumazlar, kururken insanı üşütürler. Yün ürünler bu konuda iyidirler, kururken insanı pek üşütmezler, koku problemi vardır fakat merino yünü koku yönünden diğerlerine göre daha iyidir. 2. katman vücuttaki ısıyı muhafaza edecek termal kat. Bu kısım yine yün veya sentetik olabilir. Nefes alabilmesi yine önemli. Üst kısımdan yarı fermuarlı olması sıcaklık ayarı yapılması açısından iyi olur. 3. Katman, dış ortam koşullarından koruyan kısım. Rüzgardan, yağmurdan koruyan veya her ikisinden koruyan çeşitleri var. Nefes alabilir olmasına dikkat etmek gerekir, yoksa sıcak olmasa da terden sırılsıklam olmak çok olası. Biraz dar kesim olması diğer katmanlara rüzgar ve su geçişini engelleyeceği için daha avantajlı olur. Kalınlığı sana kalmış, bence çok kalın olmasına gerek yok rüzgardan veya sudan korusun yeter. Ayrıca kış giyiminde kalın giyinmektense kat kat giyinmek daha mantıklı, sıcaklık durumna göre herhangi bir kat çıkarılarak ısı dengesi sağlanabilir..

luneris ve Uğur Demirtaş bunu beğendi.
  3. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ben soğuk havalarda vekışın formanın altına uzun kollu t-shirt giyyorum birde uzun tayt giydinmi hiç üşütmez. zaten bisiklete bindiğin zaman vücüt ısınıyo bence çok fazla komplike bi şekilde giyinmeye gerek yok. :)

Uğur Demirtaş bunu beğendi.
  4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Soğukluk göreceli bi kavram, belki 10-15 dereceler için dediğiniz geçerli olabilir am daha düşük sıcaklıklarda işe yarayacağını sanmam. Özellikle sıcaklık 10un altına düştükten sonra rüzgardan korunmak şart oluyor. Rüzgarın etkisiyle hissedilen sıcaklık normal sıcaklıktan düşük oluyor. 20km/saat hızla giderken oluşan rüzgardan dolayı hissedilen sıcaklık yaklaşık 4-5 derece düşüyor. Eğer 0'a yakın dereclerde binilecekse kafa-el ve ayaklara eldiven, ayakkabı kılıfı, balaklava vs gibi takviyeler şart..

Uğur Demirtaş

Seviye:
    bilgilerinizi esirgemediğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar.Biraz da tecrübi olarak oluşturmam gerekecek sanırım.Hani kimisi 10 dk.sonra ter su olurken diğeri 1 saat terlemeden sürebilir.Günlük hayatta kulandığımız malzemelerle petal çevirmek mont,kaban gibi çok sağlıklı olmuyor.Her ne kadar faydası ile fiyatı kıyaslanmasa da termal malzemeler pahalı.Uzun kollu termal forma var.Üstüne winstopper aldım.Ama iki çeşidi var.Oldukça kalın ve diğeri biraz ince.Ben kalın olanını aldım.İncesinde de gözüm kaldı(ama param kalmadı).
    Onu alıp almama ya da aldığım kalını değiştirme noktasında karar veremedim.Kalın olanı haliyle teri uzaklaştırmada diğerinden daha verimsiz.İnceyi alıp üzerine yağmurluk düşündüm.Diğer sorun durduğumuzda çay,ihtiyaç,patlak .vs ısıyı şifayı kapmadan nasıl koruruz.Bu konuda biraz dayanıksızım da. Sırt çantasında kalın bi montla pedal çevirmek pek hoş olmuyo.Bacaklar da sorun yok.Benim bütün ter hücreleri sırtta toplanmış;)

6. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    incesi ve kalını ortalama nekadar fiyat oalrak?

7. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    linkte alabilirimyiz acaba ? fiyat hakkındada bilgimiz olsun ve ürünler hakkında

Uğur Demirtaş

Seviye:
    Kadıköyde tepe home'un arkasında Ansal spor diye bir yer.Bahsettiğim her iki üründe aynı fiyat, 120 lira.Şöyle bir interneti karıştırınca çok ucuz gibi gelmedi bana.:rolleyes: Daha önce çok hesaplı şeyler almıştım.Defolu olanlar özellikle.
    Sen de ne kadar fletcher ? ;)

fletcher bunu beğendi.
  9. özgür çelikkaya

özgür çelikkaya Aktif Üye

Seviye:
  10. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu ürün bildiğimiz polar.Adı üzerinde rüzgar geçirmez,diyor.Diyor da gerçek bu değil.İhtiyacınız kesinlikle termal içlik,dışarıya ise ince winlex yağmurluk.Termal içlikler kışın soğuk havalarında ısıyı muhafaza eder.Ayrıca maske de takmalısınız.Kısaca budur.Termal kıyafetleri motorcuların alışveriş yaptıkları yer ve sitelerden edinebilirsiniz.Bisiklet sürücüleri de rahatlıkla kullanabilir.

Kamil BULUT bunu beğendi.
  11. özgür çelikkaya

özgür çelikkaya Aktif Üye

Seviye:

"Gerçek bu değil." derken? Yani rüzgar geçirmez değil mi bunlar? termal içlik kullanıyorum zaten, ancak sert rüzgarlarda tek başına (ya da sadece ince bir yağmurluk ile) yeterli olmadığını defalarca tecrübe ettim. Bu yüzden tamamen rüzgarı engelleme amaçlı bir orta katman giysi olması açısından nasıl diye sordum aslında. "Termal içlik giymeyip bunu giysek olur mu?" gibi bir soru değil.

Termal içlik+bu polar kombinasyonu nasıldır/ne derece etkilidir? idi sorunun özü.

Tabi söylediğiniz gibi, "gerçek bu değil." gibi bir durum söz konusu ise almak mantıksız olur.

12. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İlgilendiğiniz ürün kuru havalar için ideal.Tabii altına termal içlik giymek şartı ile...

Rüzgar geçirmemesi ve nefes alması iyi bir konfor sağlar.Ayrıca fit yani bedene oturan kesimi ve eseneyebilen kumaşı sayesinde rüzgar direnci de azdır.

Fakat ıslak havalarda su geçirmeyen ince bir dış katman eklemelisiniz.Bu dış katmanında nefes alma özelliği olması kaçınılmazdır.

özgür çelikkaya bunu beğendi.
  13. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Termal içlik, polar orta katman ve teknik ceket (ince yağmurluk) üçlüsünü kışın dağda giyiyoruz. Ve biraz hızlı hareket edersek sıcaklayıp terlediğimiz bile oluyor. Bence böyle kalın bir kıyafet alacağınıza nefes alabilen iyi bir yağmurluk ve termal t shirt almak daha mantıklı.

Ayrıca linkteki kıyafetin rüzgar direnci var. Sıradan bir polar değil. Ancak 80 km/s hızda bir rüzgarda iyi bir yağmurlukla farkını anlarsınız.

http://www.sierratradingpost.com/lo...rch~jacket/Lowe-Alpine~b~1280/&colorFamily=05 Böyle bir şey düşünebilirsiniz.

14. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Özgür kardeşim kısa tutmak için ayrıntıya girmedim.Yaş 50 olunca ürüne bakıp elimizde tutuyormuş gibi anlıyoruz.Gördüğünüz polar,mağazalarda 40-50,semt pazarlarında 20-30 aralığında satılıyor.Kış mevsimi bu sağı solu bellidir kış'ın:Soğuk.
    Vinlex bir montum var motorcu gibi vazgeçmem.İçte termal içlik ve bisiklet forması.Sonbaharda formanın içine gazete sararım 1. sınıf kıyafettir.5 tl ye aldığım kar maskesinden vazgeçmem.Her ne kadar banka soyguncusu gibi olsak ta çevre alıştı artık.Altımda bisiklet taytı (xl) ve pazardan 5 tl ye aldığım yün içlik.
    Kısaca sevgili genç kardeşim,yün polar bisikletçinin hiç bir mevsim işini görmeyeceği gibi 120 tl de etmez.

15. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu poların rüzgar geçirmez astarlı olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. Sıradan bir polar muamelesi yapmak anlamsız. Ama 120 lira etmeyeceğine katılıyorum. Tchibo ve decathlon gibi mağazalardan su dayanımı da olan soft shell ürünler temin edilebilir bu fiyata.

16. alcest

alcest Kıdemli Üye

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Çocukluğumu saymazsak uzun zaman sonra ilk bisikletimi aldım diyebilirim.

26 mtb aldım. Kışın kullanmak için decathlon'dan bir liste yaptım fakat başka neler almalıyım bilmiyorum.

Listeye ekleme, çıkartma yapabilecek var mı? Bunu buradan değil şuradan al gibi tavsiyelerde olabilir.

https://i.hizliresim.com/6mW4L3.png

Kürşatt bunu beğendi.
  17. celikkadro

celikkadro Too old to downhill, too young to die

Adı:
    Tayfun
    Seviye:
    Polar mont ve eldiven otururken sicak tutabilir ama bisikletle giderken butun ruzgari icine gecirir ve seni usutur.

En disa giyecegin katmanin iceri ruzgar gecirmemesi lazim. Ruzgarligin icine termal iclik, uzun kollu forma... belki birkac tane. Hava sicakligina gore kask altina buff veya maske gerekli olabiliyor. Ayakkabilarin ruzgar geciriyorsa, bobreklerine yazik olur. Saglam ayakkabi veya ayakkabi kilifi. Kislik uzun tayt. Cok sogukta bineceksen mutlaka gozluk.

18. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Rüzgarlık denilen şey sentetik kumaştan olan eşofman üstü olabilir ben onlardan kullanıyorum hiç geçirmiyor. Bi rüzgarlığa 70-100tl vermek zenginlerin işi

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. alcest

alcest Kıdemli Üye

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yağmurluklar, Rüzgarlıklar - ULTRALIGHT BİSİKLET RÜZGARLIĞI

Bu kışın iş görür mü?

Alınacak listesinin son hali de böyle: https://i.hizliresim.com/gXJZm3.png

20. celikkadro

celikkadro Too old to downhill, too young to die

Adı:
    Tayfun
    Seviye:
    Ne kadar sogukta sureceksin, ne kadar hizli gideceksin, soguktan ne kadar etkilernirsin???

Bu ruzgarlikla baslayabilirsin. Mevsim ilerledikce kendin neye ihtiyacin oldugunu anlarsin zaten.

mariokaldato bunu beğendi.