Kış geliyor bisikleti balkonda saklamak için ne yapmalı ?

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
evet bir kışa daha girmek üzereyiz.Biz evde sıcacık oturuyorken bisikletimiz balkonda üşüyor :) ve paslanıyor.Buna engel olmak için bu konuyu açtım.Yapmamız gerekenler.
1.YÖNTEM AÇIK BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA
1- Büyük boyda bir poşet(bize yeni buzdolabı geldi onun büyüklüğünde muhafaza poşedi geldi kesdim ve bisikletin üstüne oldu)
2-vazelin
3-yaş bez(sırılsıklam değil ama yine ıslak olacak)
4-kuru bez
ilk önce ıslak bezle bisikletimizin tozunu alıyoruz metal parçaları siliyoruz ve kuru bezle kuruluyoruz(Gidon jant telleri kadro vs vs.)
sonra vazelini alıp metal parçalara sürüyoruz.(jant telleri,kadro,gidon vs vs.(yağlı yerlere dokunmayın yağ zaten paslandırmaz.)
sonra bisikletimizi bir yere bağlıyoruz ki rüzgar felan uçurmasın.
sonra poşedimizi bisikletin üstüne atıyoruz ve çamaşır mandallarıyla her tarafına sabitliyoruz.ve bitti.
2.YÖNTEM KAPALI BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA
belki bisikleti kolileyip evinizin bir köşesine almak veya tekrar kolileyip balkona kömürlüğe koymak isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
Malzemeler.
1.YÖNTEMDEKİ MALZEMELERİN AYNILARI
2.lcd tv lerin kolileri veya bisikletin kadrosunu içine alacak bir koli.
Aynı şekilde yine temizleyip vazelinliyoruz.
Sonra pedallarımızı söküyoruz (Sağ pedal sola doğru gevşetilir.Sol pedal ise sağa doğru gevşetilir yani saat yönünde).Sonra gidonu söküyoruz (vites tellerini felan ayırmanıza gerek yok)Sonra kadroya sabitliyoruz bir şeyle kadroya tutturun.sonra lastikleri söküyoruz.ve onlarıda kadroya sabitliyoruz.Ve kolinin içine koyuyoruz.Sonrada kaldırıyoruz.

Not:Fren ve vites tellerinizi gevşek bırakabilirsiniz çünkü teller esneme yapabilir.ve lastiklerinizin havasınıda az bir şey indirin.(lastik çok sıcakken indirmeyin havasını elinizde kalır lastik)
Yardımcı olabildiysem ne mutlu :) Kendi emeğimdir kendi yazımdır.İYİ GÜNLER

Scudo

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Küçük eklemeler yapalım.

hidrolik fren kullanıcıları ve amortisörlü maşa veya gövdeye sahip kullanıcılar bisikletlerini Bolkon ya da açık bir dış ortam yerine Bodrum, sığınak vb. alanlarda üzeri biz bez ile kapalı şekilde muhafaza etmeli. Aksi halde; Hidrolik fren kullananlar frenlerini bir daha zor kullanır.(donma gibi durumlarda hidrolik sistemdeki contalar özelliğini yitirip yağ sızdırır.) Amortisörlü bisikletlerde amortisör eğer ki yağlı sistem ise bu yağ katılaşma özelliği gösterip yine maşa içerisinde conta ve yağıya zarar verebilir.

Bu iki donanımdan birine sahipseniz kesinlikle bodrum,sığınak, kömürlük vb. alanlarda saklayınız açık hava ortamında bırakmayınız. ( varsa ben kadar bisikletini seven yatağının yanında yer açsın :) )

• Beğen
Tepkiler: Volkan Haşıl

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
@Koray06
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim :) bende hidrolik kullananlar ne yapacak diyordum :) ben mesajı düzenleyemiyorum adminler düzenlerse ve sabit yaparsa insanlar için daha yaararlı olabilir