Kış geliyor bisikleti balkonda saklamak için ne yapmalı ?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Cüneyt Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Cüneyt Y.

  Cüneyt Y. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  istanbul/ataşehir
  Seviye:
  evet bir kışa daha girmek üzereyiz.Biz evde sıcacık oturuyorken bisikletimiz balkonda üşüyor :) ve paslanıyor.Buna engel olmak için bu konuyu açtım.Yapmamız gerekenler.
  1.YÖNTEM AÇIK BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA
  1- Büyük boyda bir poşet(bize yeni buzdolabı geldi onun büyüklüğünde muhafaza poşedi geldi kesdim ve bisikletin üstüne oldu)
  2-vazelin
  3-yaş bez(sırılsıklam değil ama yine ıslak olacak)
  4-kuru bez
  ilk önce ıslak bezle bisikletimizin tozunu alıyoruz metal parçaları siliyoruz ve kuru bezle kuruluyoruz(Gidon jant telleri kadro vs vs.)
  sonra vazelini alıp metal parçalara sürüyoruz.(jant telleri,kadro,gidon vs vs.(yağlı yerlere dokunmayın yağ zaten paslandırmaz.)
  sonra bisikletimizi bir yere bağlıyoruz ki rüzgar felan uçurmasın.
  sonra poşedimizi bisikletin üstüne atıyoruz ve çamaşır mandallarıyla her tarafına sabitliyoruz.ve bitti.
  2.YÖNTEM KAPALI BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA
  belki bisikleti kolileyip evinizin bir köşesine almak veya tekrar kolileyip balkona kömürlüğe koymak isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
  Malzemeler.
  1.YÖNTEMDEKİ MALZEMELERİN AYNILARI
  2.lcd tv lerin kolileri veya bisikletin kadrosunu içine alacak bir koli.
  Aynı şekilde yine temizleyip vazelinliyoruz.
  Sonra pedallarımızı söküyoruz (Sağ pedal sola doğru gevşetilir.Sol pedal ise sağa doğru gevşetilir yani saat yönünde).Sonra gidonu söküyoruz (vites tellerini felan ayırmanıza gerek yok)Sonra kadroya sabitliyoruz bir şeyle kadroya tutturun.sonra lastikleri söküyoruz.ve onlarıda kadroya sabitliyoruz.Ve kolinin içine koyuyoruz.Sonrada kaldırıyoruz.

  Not:Fren ve vites tellerinizi gevşek bırakabilirsiniz çünkü teller esneme yapabilir.ve lastiklerinizin havasınıda az bir şey indirin.(lastik çok sıcakken indirmeyin havasını elinizde kalır lastik)
  Yardımcı olabildiysem ne mutlu :) Kendi emeğimdir kendi yazımdır.İYİ GÜNLER
   
  Volkan Haşıl ve bülent samsunlu bunu beğendi.
 2. Koray06

  Koray06 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Haziran 2012
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  90
  Şehir:
  Ankara-Natoyolu
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Küçük eklemeler yapalım.

  hidrolik fren kullanıcıları ve amortisörlü maşa veya gövdeye sahip kullanıcılar bisikletlerini Bolkon ya da açık bir dış ortam yerine Bodrum, sığınak vb. alanlarda üzeri biz bez ile kapalı şekilde muhafaza etmeli. Aksi halde; Hidrolik fren kullananlar frenlerini bir daha zor kullanır.(donma gibi durumlarda hidrolik sistemdeki contalar özelliğini yitirip yağ sızdırır.) Amortisörlü bisikletlerde amortisör eğer ki yağlı sistem ise bu yağ katılaşma özelliği gösterip yine maşa içerisinde conta ve yağıya zarar verebilir.

  Bu iki donanımdan birine sahipseniz kesinlikle bodrum,sığınak, kömürlük vb. alanlarda saklayınız açık hava ortamında bırakmayınız. ( varsa ben kadar bisikletini seven yatağının yanında yer açsın :) )
   
  Volkan Haşıl bunu beğendi.
 3. #3
  Cüneyt Y.

  Cüneyt Y. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  istanbul/ataşehir
  Seviye:
  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim :) bende hidrolik kullananlar ne yapacak diyordum :) ben mesajı düzenleyemiyorum adminler düzenlerse ve sabit yaparsa insanlar için daha yaararlı olabilir
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20150520_231856.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...
upload_2017-2-15_10-48-23.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
upload_2016-4-22_9-48-45.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...