Kış aylarında yol bisikleti...

Scudo

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Bu konuda en sıkıntı olay sanırım lastiklerin arkamıza fırlattığı su olsa gerek. Bunu çözmenin bir yolu var mı yoksa yağmurluğu giyip yardırıyor muyuz :)

• Beğen
Tepkiler: Volg

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Bu konuda en sıkıntı olay sanırım lastiklerin arkamıza fırlattığı su olsa gerek. Bunu çözmenin bir yolu var mı yoksa yağmurluğu giyip yardırıyor muyuz?

Bazen bizi de aşıp önümüze doğru gelebiliyor sular :)

• Beğen

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
@olgun şenel

Sele borusuna takılan çamurlukları deneyebilirsiniz, kesin koruma sağlar :D
Ama dağ bisikleti ile karşılaştırırsak, yol bisikleti lastikleri hem ince hem de dişsiz olduğu için çok fazla su atmaz.

• Beğen

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
en kötü düşüşümü ıslak zeminde yaşadım. Geçen hafta da yağmurda ince lastikle fren esnasında savruldum arabaların arasında zor kurtardım. Yağmurlu havada ince tekerle sürmek tehlikeli, dikkat etmek fazla hızlanmamak lazım.

Sadık Dedeoğlu

Aktif Üye
Tepki
172
Kışın bisiklete binmek için tekniğinizin ve ekipmanınızın yererli olması gerekir. Özellikle yol bisikletinde, hızından dolayı daha çok üşürsünüz. Yolda giderken oluşabilecek ısı farklılıkları sürücüyü ciddi manada etkiler. +5 derece ve -5 derecede bile giysilerinizin farklı olması gerekir. Giysilerinizin tamamı ter atabilen türden ve eksiksiz olmalıdır. Kışlık giysiler ortam sıcaklığına göre çeşitlilik gösterir. Fazla ince veya kalın olması sürüşünüzü ciddi manada etkiler ve tehlike yaratır. Kışın bisiklet kullanırken,ısıyı en az 5 derece daha düşük hissedersiniz. Hızınızı arttıkça hissedilen sıcaklık da düşecektir.

Sıfırın altında kullanımlarda gizli buzlanmalar her zaman için karşınıza çıkabilir. Ummadığınız bir anda buzlanma ile karşılaşabilirsiniz. İnanınki hangi bisiklet olursa olsun, buzda hiçbir şey yapamazsınız. Düşmeye mahkumsunuz. Ancak lastiklerinizden birisi çivili ise kurtarma ihtimaliniz vardır.

Her zaman motorlu taşıtların durma mesafesi bisiklet ten daha kısadır. Islak yolda ince tekerli bisiklet kullanıyorsanız durma mesafeniz çok uzayacaktır. Burada teknik ve tecrübe ön plana çıkmaktadır. Önceki yazılarda bu konuya değinilmiş.

Kışın bisiklet kullanacaksanız, dağ veya şehir bisiklet kullanmanızı tavsiye ederim. Hızı ikinci planda düşünmeniz gerekir.Önceliğinizin gideceğiniz noktaya güvenli şekilde ulaşmak olması gerekir. Süre uzarsa risk artacaktır. Ancak şartlar, İzmir ve benzeri şehirlerimizde,soğuk bölgelerimize nazaran daha kolaydır. Şunu unutmamak lazım ki kışın şartlar her an değişebilir. Dikkatli olmak lazım.

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
yol bisikleti de mtb gibi 12 ay kullanılabilen bir bisiklet tipi. yagmur kar vs her turlu kotu hava koşulunda yol bisikleti kullandım. her hava koşulu farklı bir macera, farklı bir eglence bana göre. o nedenle düşünmeden yol bisikleti alabilirsiniz.

tabi yagmurlu havalardan ziyade ıslak asfalt virajlarda eger hız yüksek ise çok tehlikeli oluyor. ıslak asfalt üzerinde viraj alırken 2 kere kaza yaptım. başka bir zaman 1 kere kavşakta yagmur altında kaza yaptım. hepsi yüksek hız yüzündendi. artık eskisi kadar hızlı gitmiyorum. çunku bir kazanın bedeli çok agır olabilir. Allaha çok şükür ben o kadar kaza yapmama ragmen bedelini ödemek zorunda kalmadım hiç. hemen ayaga kalktım yoluma devam ettim.

ıslak yolda giderken virajlara dikkat ederseniz hiç bir sıkıntı olmayacaktır. tabi mazgalları da unutmamak lazım. yol lastigi her mazgala girecek kadar incedir. her su birikintisinin altında mazgal olabileceğini unutmayın.

• Beğen
Tepki
75
kış aylarında yol bisikleti mtb kullanmaktan biraz daha dikkat gerektirir özellikle mazgallara aşırı derecede duyarlı olmalı yerlerini ezberlemeli ve geçişi mutlaka çapraz yapmalısınız ( yol bisikleti için ) yağmurlu havalarda mümkünse yol bisikleti ile mazgallardan geçmemeye özen gösterin virajları alırken yavaş ve temkinli olun ani frenleme yapmayın sanırım bunlar sizi ayakta tutmaya yetecektir

Tepki
75
kışın mümkün olduğunca özellikle yağmurlu havalarda çok dikkatli olmanız gerekiyor hele mazgallardan mümkünse hiç geçmeyin üşenmeyin bisikletten inip mazgalları aşın sonra yeniden binin bu sizin için öfff dedirtecek olsada emin olun en güvenli olan yöntemdir unutmayın araçlarda kuru havada durabildikleri gibi yağmurlu havada duramazlar ister istemez fren mesafesi uzayacaktır bizler yağmurlu havalarda yol bisikleti ile çıkmıyoruz genelde çok önemli bir durum olursa mtb lerle çıkıyoruz

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Evet kışı atlattık ve ben bütün kış yol bisikletimi kullandım. Sadık Dedeoğlu'nun dediği gibi kıyafet sorunu dışında bir sorunum olmadı bu yüzden 1 hafta hasta yatıp okula gidememiştim. Hatta İzmir'e koca kış 1 gün yağdı o gün de bisikletteydim gözüme kar kaçması dışında bir sorun çıkmadı :)

Bisikleti ilk aldığımda üzerinde Rubena'nın katlanabilir bi modeli vardı. Bu lastik çok patladığı için Hutchinson Equinox Tour de France modelini aldım oldukça sert bi lastik. Bu yüzden kışın virajlara girmeye, frenlemeye yaza göre daha dikkat ettim.

Sonuç olarak yaz/kış farketmeden kullanılabiliyormuş :)

• Beğen
Tepkiler: Volg ve enzo

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
yol bisikleti icin civili lastik var mıdır acaba mtb de oldugu gibi. yoksa kadro kısmı dar oldugundan lastik takamaz mıyız ? ..

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@Murat.Bagci

Cyclocross lastikleri var fakat onlar da yol bisikleti kadrolarına uyumlu değil. Yol kadrosuna en geniş 28mm lastik takılır deniyor ama 32mm takan da görmedim değil...

Tepki
38
Bisiklet
Corratec
Marmaris'te kışın da bisiklet çok keyifli :) sıkı giyindikten sonra tek sorun tırmanış ve inişlerdeki rüzgar :)

Ömer ÇOLAK

Daimi Üye
Tepki
210
@Cem Özenen
Murat bey Norveç'de galiba Marmaris'e göre kış çok farklı olsa gerek...

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Ömer ÇOLAK

evet su anda sonbahar yakinda kista gelecek . hava sicakligi 5C ye kadar dusuyor sabahlari simdiden. kasim aralikta kar basladi mi nisana kadar kar olacak o yuzden civili lastik gibi bi seyler var midir diye sormustum :)

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Berk Mercancı

dediginiz gibi cyclocross lastikleri dar geliyor. kendimiz civi taksak lastiklere acaba masaya buyuk gelir mi ki :D

Ömer ÇOLAK

Daimi Üye
Tepki
210
@Murat.Bagci

Bende yeniyim bu konuda bilgim yok. Bilenler cevap veriyor inşallah. Bizim burada da havalar daha yeni yeni 30 C'nin altına iniyor. Akşam 5 den sonra ancak binebiliyoruz. Birde yollar çok bozuk. Bugün 20 km kadar gidebildik...

(link)

ykaracavus

Üye
Tepki
8
Kış için uygun 700*23c lastik marka/model önerebilecek kimse var mı?

k1ngroos

Üye
Tepki
19
İsim
ibrahim taha
Bisiklet
Cannondale
Abilerim kardeşlerim merhaba. Benim sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim. Cannondale quick 4 kullanıcıyısım yazı onunla geçirdim ama kışın ise kendime scott aspect 730 alıp onunla geçirme düşüncem var. Benimde aklımdaki soru şu yazın çok eziyet ettigim quick dinlenmehe çekip kışmiçin scott almak ama gerek yok 1 çift lastik - 1 çifte fren mandalları ile işi çözer kışında binebilirsin derseniz ne alıp ne yapmam lazım teşekkürler.