Kırık Köprücük Kemiği

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Merhabalar.

Bazılarınızın da bildiği gibi geçen hafta Bursa'daki dağ bisikleti yarışında düşüp köprücük kemiğimi kırmıştım.. Şu an itibari ile ağrılarım iyice azaldı. Sağ kolumu hafiften kullanmaya başladım.. Ancak merak ettiğim bazı şeyler var. Öncelikle gittiğim iki doktorda bana herhangi bir konuda tavsiyede bulunmadılar. 3-5 hafta içinde iyileşir dediler. Ancak ben özellikle yatarken falan pozisyonumun nasıl olması gerektiğini merak ediyorum.. Şu an 8 bandaj dedikleri bir askı takılı omuzlarımda ve iki omzumu gerdirerek kemiklerin hareketini engellemeye yarıyor. Ancak yattığım zamanlarda askı işlevsiz oluyor, omuzlarım askıda olduğu pozisyondan daha önde oluyorlar. Bu yüzden de gece boyunca ağrı çekiyorum ve bazen 2-3 kere uyanıyorum.. Sabahları da yataktan kalkarken baya ağrım oluyor. Daha sonra geçiyor ağrı ama yine de yapabileceğim bir şey var mı diye merak ettim..

Diğer merak ettiğim konuda bandaj ne kadar gergin olursa olsun kolumu hareket ettirdiğimde kırık kemiklerinde oynadığını hissedebiliyorum. Hatta bazen tıkırtı şeklinde hissediliyor hareketleri. Bu durum acaba iyileşme sürecine kötü şekilde etki eder mi? Bilgisi olan arkadaşlardan fikirlerini bekliyorum..

ilk röntgen (Bursa'da)

[(link)

ikinci röntgen(Ertesi gün Ankara'da)

(link)

Scudo

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Gecmis olsun cok :/

Kardesim de kirmisti zamaninda, yanlis hatirlamiyosam 8 li bandaj disinda bir yontem daha vardi ve yine yanlis hatirlamiyosam kardesim kolu askida dolasmisti. Baska bir doktorun da gorusunu al cunku tedavi alternatifleri varsa bir doktor birini digeri baska birini tercih edebilir. 8 li olan rahatsiz olan cunku.
Tabi ben isin uzmani degilim, kirigin sekline gore belki 8li bandaj zorunludur.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
berkay onu vakit geçirmeden doktorunla göüş kemikte kaynama problemi yaşama. hatta başka dr a da gidebilirsin danışma amaçlı.

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Kardeşim çok geçmiş olsun diyorum.Sen yine yatak istiratine bir müddet daha devam etmelisin.Kemiğin kaynama süresince bir takım tıkırtamalar olur bu normal bir durum.
:(

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dostum...bu kemiği ameliyat edip platin takmadılar mı??..böyle direk kaynayacak bir kırağa benzemiyor

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
İşte benim merak ettiğimde bu kolum askıda değil kafama göre geziyorum.. Şu an mesela iki elimi de kullanarak yazıyorum yazıları. İki doktorda operatör doktordu; ancak herhangi bir tavsiyede bulunmadılar. ilk 3-4 gün kolum hareket edince ağrıdığı için askı taktım sonra sıkıldım çıkarttım. Hatta Bursa'da hastaneden ilk taburcu ettiklerinde askı falan vermediler. Ben yarış alanına geri döndükten sonra ambulanstaki doktordan rica ettim.. Ertesi gün Ankara'ya geldiğimde de özel bir hastaneye gittim röntgen çekildi inceledi doktor ancak oda ilk doktorla aynı şeyleri söyledi. Bu kadar kendi haline bırakılması normal değil diye düşündüm. Ondan böyle bir başlık açtım. Belki birazdan başka bir hastaneye de giderim..

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Muhtemelen bu bandajtan takmışlardır sana.
Birde doktor kürek kemiği kırığının hangi çeşit kırık olduğunu falan söyledimi?

http://www.bolmed.com/uploads/index2(26).jpg

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@Ahmet Bolgi

Saol Ahmet abi. En yakın zamanda bir doktora görüneceğim tekrar..

@Niyazi ALTUN

Teşekkür ederim.. Yatak istirati pek yapmadım.İLK 3 gün sadece ağrılarımdan dolayı pek kalkamadım ancak 6.günden itibaren normal şekilde çıkıp yürüyüş yaptım.. Sorun olur mu bilemiyorum..

@Goflet

Herhangi bir müdahale yapmadılar. Sadece 8 bandaja aldılar o kadar.Ayrıca sanırım bandaja alırken kemiği biraz oynattılar. İkinci röntgen bandajdan sonra şekildi. Daha düzgün duruyor kemik..

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@Niyazi ALTUN

Evet Niyazi Bey şu an takılı bandajda bunların bir çeşiti. Bunlar kadar kalın değil ancak işlevleri aynı. Doktorlar bana kırık çeşidi ilgili bişey söylemediler. Reçetede clavicula fracture yazıyordu sadece. Arveles diye bir ağrı kesici verdiler o kadar..

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok ilginç ...şişli etfal hastanesine gitmeni öneririm...yarın klinik günü..sabah erkenden gidersen orda çok iyi doktorlar var..işlerini çok iyi biliyorlar...

ben orda ameliyat oldum(dirsek kırığı)..çok memnun kaldım gerçekten çok uzman doktorlar var.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Yalnız sanırım dikkatinizden kaçtı ben Ankara'dayım :)

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@d.berkay

:) aa pardon doğru...ankarada tavsiye edebileceğim biryer yok..

• Beğen

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun kardeşim. Aynı durumu geçen sene ben de yaşamıştım. Hızlı iyileşen ve kolay kaynayan ama yerine oturtulması biraz şansına kalmış olan bir kemik bu köprücük kemiği, çünkü çok hareketli ve ince bir kemik, alçıya alınma imkanı da yok... Benim omzum tam oturmadı, üst üste kaynadı, ama eskisinden daha sağlam oldu diyebilirim :) Tam oturtmak için cerrahi operasyon gerekiyor ama omuzların altından geçen kol sinir ağları operasyonu riskli kılıyor. 8 bandajın gerginliği çok önemli, çok gergin olmamalı, kan dolaşımını bozuyor çünkü; çok gevşek bağlarsan da omzun düşük şekilde kaynıyor. Ama bandajı kesinlikle çıkartma, yoksa kalıcı olarak düşük bir omuzla yaşamak zorunda kalabilirsin... İyileşme süreci yaklaşık 4-6 hafta sürecek, ilk iki hafta ağrı çekersin ama sonrasında ani hareketler yapmadığın sürece ağrı hissetmeyeceksin. Doktor bana 6 hafta sonunda bir egzersiz programı vermişti, onu uygulayarak kasları ve kemik dokusunu güçlendiriyorsun ve kısa sürede eski halini alıyor, tam iyileşme süreci 1 yılı buluyor tabi. Benim tavsiyem ilk iki hafta mümkün olduğunca kolunu hiç kullanma, ondan sonra yavaş yavaş hareket ettirmeye, yana doğru açmaya çalış; inan ki kolunu oynatmadığın sürece daha çok ağrı çekersin, iyileşme sürecin daha da uzayacaktır. Ben ağustos ayında kırmıştım omzu, ama ekim ayında tekrar bisiklete binmeye başlamıştım. Seni de ekim ayında bisiklet üstünde görmeyi umarız... :) çok geçmiş olsun

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ahmet Bey tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bandajı ara sıra çıkartıyorum mecburen. Duşa girerken ve bazen bandaj çok acıttığında çıkartıyorum.. Ancak tabi en fazla 10-15 dk süre ile çıkartıyorum..Sonra aynı gerginlikte geri taktırıyorum..
Bandaj yokken aynaya baktığımda omuzlarım aynı seviyede görünüyor, eğer bir düşüklük varsa da sanırım baya az miktarda.

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
yatarken iki kürek kemiğinin arasına silindirik bir yastık koyman omzunun gergin kalmasını sağlar. kürek kemiği kırığı olan bebeklere uyguladıkları birşey miş ama doktor olmadığımıda belirtmek istiyorum

çok geçmiş olsun

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
aman abicim nasıl yaptınız bunu ilk rontgenı gorunce tyulerım dıken dıken oldu. cok gerıldım ama Ahmet Gürkan'ın yazısını okuyunca rahatladım. benım agzım bı kez yandıktan sonra cok daha hassasım kemık kırılması konusunda. parmagım kırılmıstı benım de. eskısınden bıraz farklı sımdı :)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
geçmiş olsun,söylendiği gibi köprücük kemiği en kolay kırılan ve en çabuk iyileşen kemik,çok fazla bir ses gelmemesi gerek.tabi senden ne kadar ses geliyor bilemiyorum,yatma işine sen deniyerek karar vermem en doğrusu en rahat yattığın pozisyonu bulmalısın.ankarada sesam a gittinmi,her zaman söylüyorum,doktorlar başımızdan eksik olmasın,ama sadece normal doktorları dinlersek yürüyüşten başka birşey yapmamalıyız,bence en kısa zamanda spor sakatlıklarınla uğraşan bir ortopedi dr bularak onun muayenehanesine gitmen.

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.. Aslında klüp doktorumuz var ama ulaşması biraz sıkıntıoı olduğundan gitmedim.. Bugün ıspartaya geçiyorum. Olmazsa orada tekrar bir ortopediste giderim

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@d.berkay

sizin kulup dr bilemiyorum tabiki gerçi,bisiklet üzerine bir kulupseniz dr. bu konularda uzman ve çok sayıda vakayla karşılaşlması nedeniyle tecrübeli olması gerek,o olmazsa,tavsiyem öncelik istanbuldaki 3 büyüklerin denilen futbol takımlarındaki özel dr. bir görünebilirsini,tabi çevre civardaki kulup dr larıda olabilir.tekrar geçmiş olsun. bizde yarın eğirdire yarışa geçeceğiz ,belkide karşılaşırız.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
unutmaman gerekn geçen yıl hatırlarsın armstrong tam hatırlamıyorum ama california turunda aynı yeri kırmıştı,mart ayı gibiydi,temmuzda france turunu koştu,senin dahada genç olduğunu düşünürsek ,daha avantajlısın.