Kinovea ile bike fit nasıl yapılır?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Hamid Asım tarafından paylaşıldı.

 1. Hamid Asım

  Hamid Asım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2011
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  SAKARYA
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Merhaba bisiklet dostları, Bike Fit ya da Bike Fitting hepinizin bildiği üzere uzmanlık gerektiren ve amatör bisikletçiler için genelde çok da önemsenmeyen bir konudur. Bu konuda basit ama etkili ve doğru sonuçlara ulaştıran bir yazılımdan ve kendi bisikletinize nasıl kolayca Bike Fit yapabileceğinizden bahsedelim. Gerek ülkemizde gerekse dünyada bu konuda çalışan profesyonel firmalar mevcut ancak biz ana hatları ile ücretsiz bir yazılım olan Kinovea ile çözüme ulaşmaya çalışacağız. Kinovea, tüm spor meraklıları için, GPLv2 lisansı altında açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir video oynatıcı uygulamasıdır.

  Öncelikle ihtiyacımız olan yazılımı Downloads | Kinovea adresinden indirelim. Bu adreste Kinovea yazılımının Experimental Version sürümünde bir Bike Fit aracı olduğundan bu sürümü indirmenizi tavsiye ederim. Yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra ayrıca trainer vb. yardımı ile bisikletinizin üzerinde yan açıdan çekilmiş ve çeşitli sürüş pozisyonlarında pedal çevirdiğiniz kısa bir videoya da ihtiyacınız olacak.

  Bu videoyu gün ışığında ya da yapay ışıkta çekebilirsiniz. Bu çekim, en az 50-60 fps kare hızında, 1080p çözünürlüğünde, ve 1/90 - 1/120 gibi bir pozlama (shutter) değerinde çekilirse sonuçlar o kadar istikrarlı olacaktır. Ayrıca çekim öncesi üzerinize giydiğiniz forma-tayt düz renkli olursa sonuçların tutarlılığı artacaktır. Kinovea yazılımında kullanılan Bike Fit aracı 7 noktadan ölçüm alıyor bu sebeple aşağıdaki şekilde vücut noklarına ve kıyafetinizin üzerine marker yapıştırmak gerekiyor. Bu işaretler düz etiket olabileceği gibi kontrast oluşturması için çift renkli de olabilir.

  [​IMG]

  Videoyu çekip bilgisayarınıza aktardıktan sonra Kinovea yazılımını açıyoruz. Karşımıza basit bir arayüz çıkıyor. Kinovea arayüzünde Folders bölümünden videonun bulunduğu dizini seçerek videoyu alttaki listeden çift tıklayarak açıyoruz.

  [​IMG]

  Videonun hemen altındaki simgelerden 6. simge olan human model simgesine basılı tutarak üstten Bike Fit aracını seçip video üzerine tıklayarak Bike fit aracını videoya ekliyoruz. Daha sonra düğüm noktalarını video üzerindeki etiketlerin üzerine taşıyarak aşağıdaki şeklide yerleştiriyoruz.

  [​IMG]

  Bike Fit aracı ile üzerimizdeki etiketleri eşleştirdikten sonra bunu tüm video çekimi boyunca analiz etmesi için Bike Fit aracını sağ tıklayarak Track Path komutunu seçmemiz gerekiyor. Ayrıca color kısmından aracın renklerini, persistance kısmından aracın tüm video boyunca mı ekranda kalacağını yoksa belirli bir frame sonra kaybolmasını, Flip Horizontally kısmından da aracı yatay olarak çevrilmesini ayarlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Bundan sonra yapmamız gereken sadece play tuşuna basmak geri kalan analizi ve açı değerlerini Kinovea otomatik olarak yapacaktır.

  Bike Fit aracı henüz deneysel bir sürüm üzerinde çalıştığından ve çok fazla noktayı kontrol ettiğinden bazen yanlış hesaplamalarla karşılaşmanız olasıdır. Eğer videoyu daha önce söz ettiğim kurallar dahilinde çektiyseniz sorun çıkması düşük bir ihtimaldir. Ancak düşük değerde pozlanmış ya da cep telefonu vs. ile çekilmiş, ayrıca marker noktaları kontrast oluşturacak şekilde yerleştirilmemiş ise sonuçlar pek de umduğunuz gibi olmayabilir. Bu tür durumlarda Bike Fit aracını değil de basit açı aracını kullanmanızı öneririm. Sonuçta Bike Fit temel olarak 3 açı ile de çözülebilir. 1- Pedal en alt konuma iken bacak açıklığı, 2- Yatay eksenle sırtınızın yaptığı açı ve son olarak 3- Sırtınızla kollarınız arasındaki açı.

  Videoyu Kinovea üzerine çağırdığımız aşamaya geri dönelim bu kez de mini simgelerden Angle aracını seçerek video üzerine ekleyelim. Bu durumda analiz etmesi nispeten daha kolay tek bir açı ile çalışacağız. Bu açıyı analiz edilmesini istediğimiz yere aşağıdaki şekilde konumlandıralım ve sağ tıklayarak yine Track Path ile analiz edelim. Sonuçları play butonuna basarak izleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Kinovea yazılımında çektiğiniz videolar üzerine birden çok açı aracı koyabileceğiniz gibi ayrıca bir çok farklı araç da mevcut. Farklı spor branşlarına özel araçlardan tutun da metin açıklamaları ve çeşitli açı, mesafe ve motion track gibi analiz araçları ile ücretsiz bir yazılım için haddinden fazla imkan bulunmakta. Burada dikkat edilimesi gereken kullandığınız her araç için eğer video boyunca iz analizi yapacaksanız mutlaka aracı sağ tıklayarak Track Path komutunu kullanmalısınız. Aksi durumda araç bir süre video üzerinde kalıp sonra kaybolacaktır. Eğer bir aracın sürekli video üzerinde kalmasını istiyorsanız aracı sağ tıklayarak Persistance kısmından Enable Persistance işaretli Use Default Value (20) işaretini kaldır ve en altta Always Visible işaretli olmalıdır.

  [​IMG]

  Analiz işlemini Kinovea arayüzünde sağ alttaki simgelerden Save Video ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

  [​IMG]

  Eğer Kinovea Player oynatma hızını düşürdüyseniz ve bu hızda video çıktısı almak isterseniz Save Video seçeneğinden sonra aşağıdaki şekilde seçim yapmalısınız.

  [​IMG]

  Kendi üzerimde yaptığım ve temel açıları gösteren bir Bike fit uygulamasını aşağıda izleyebilirsiniz. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım. Umarım Bike Fit konusunda meraklı bisiklet severler için faydalı bir çalışma olmuştur.

   
 2. taner07

  taner07 Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  17 Nisan 2015
  Mesajlar:
  2.466
  Beğeniler:
  5.232
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Taner Yılmaz
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  MehmetAliB., Hamid Asım ve Turan bunu beğendi.
 3. Turan

  Turan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2015
  Mesajlar:
  311
  Beğeniler:
  296
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Hamid Asım bunu beğendi.
 4. öylebirbaktıydım

  öylebirbaktıydım Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2015
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Adana
  Adı:
  Şahin Can
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  @Hamid Asım Süper çok detaylı bir anlatım.Kendi şehirinde bike fit imkanı olmayan veya maddi olarak istemeyen birinin gayette işini görecek düzeyde.Çok işime yarayacak elinize sağlık.
   
  Emrah Demirci ve Hamid Asım bunu beğendi.
 5. NKurtuldu

  NKurtuldu Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  4 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  488
  Beğeniler:
  1.025
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Hamid Asım bunu beğendi.
 6. ElcaSeJawS

  ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  7 Nisan 2015
  Mesajlar:
  702
  Beğeniler:
  646
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  fatih
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Super program teşekkrüler. Ama ben para verdim yaptirdim :D Sorunlar cok olunca mecbur.
   
  Alper Yıldız34 ve Hamid Asım bunu beğendi.
 7. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.937
  Beğeniler:
  4.253
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  @taner07 İyi olur. Baştan sona okudum da bu fitte vücut duruşu -öne uzanma, aşağı yukarı yükseklik- tek şekilde yapılıyor. Kişinin esnekliği dikkate alınmamış, eksik kalmış. E o kadarını da program yapamaz zaten.
   
 8. ozkanbicici

  ozkanbicici Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2013
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  kocaeli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Hamid çok faydalı bir çalışma tebrikler. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu zira yanlış ayarlanmış bir bisiklet eklemlere çok büyük zararlar verebilir
   
 9. Bahadır S.

  Bahadır S. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2015
  Mesajlar:
  375
  Beğeniler:
  675
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Bahadır S.
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Elinize sağlık güzel bir çalışma ama sormadan edemeyeceğim. Videoyu çektik, uygulama içine gömdük, açıları da aldık. Sonra? Bu açıları nasıl yorumlayacağız? Nerede kaç derece olması gerektiğini veya ne kadar düzeltme yapmamız gerektiğini nereden bileceğiz?
  Diğer bir sorum; bu profilden açıları gösteriyor ancak yanlış bilmiyorsam önden görünüşle de ayak basış yüzeyi ve diz ayak hizalaması da bikefit in önemli bir noktası diye biliyorum. Uygulama karşıdan alınan görüntüye göre de işlem yapabiliyordur herhalde. Takip edeceği kontrast hedefleri uygun yerlere yerleştirirsek iş görür herhalde? Onu tecrübe etme şansınız oldu mu?

  Sorularımı yanlış anlamayın; bu video uygulaması bikefit e giriş olur ancak; esas mesele bu değerleri yorumlayarak düzeltici işlemleri yapmak.
   
 10. #10
  Hamid Asım

  Hamid Asım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2011
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  SAKARYA
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  İnternetten derlediğim bilgilere göre Bike Fit konusunda, temel olarak 3 tane açı var ...

  1- Bacak en açık haldeyken (aynakol ile sele barı aynı açıdayken) dizin arkasındaki açı yaklaşık 150 derece olacak. (145-155 arası değerler OK)
  2- Eller Gidon üzerinde iken (elciklerden tuttuğunuzda) kollar dirseklerden hafif kırık olacak şekilde, üst kol ile sırtınızın açısı -kalça ve kol üzerine ağırlığın eşit dağılması amacıyla- yaklaşık 90 derece olacak (80-90 arası OK)
  3- Sele yatay düzlemi ile sırtınızın açısı yaklaşık 45 derece olacak (40-50 arası OK)

  Ayrıca detaya inecek olursak aynakol zemin düzlemine paralel iken dizinizden inilen dikme, pedal merkezinden ya da en fazla ayna kolun uç kısmından geçmeli. Bunun yanında sizin dediğiniz gibi önden çekim video analizi ile kolların parelel olması durumu ya da bacakların pedala dik olarak mı bastığı vb. analizler yapılabilir. Bu konulara girmememin sebebi bu ayarların ikinci planda kalması ve konuyu daha basit anlatmak içindir. Maksadım Bike Fit konusunda bir ışık yakmaktı umarım sizin istediğiniz tür bir çalışmayı da örnekleyip ilerleyen zamanlarda konuya eklerim. Yazılımın marker takip etme yeteneğine bağlı olmakla birlikte uygun markalama her türlü açı, mesafe analizi yapmak mümkün, yeter ki çekilen video teknik şartlara uygun olsun. Ayrıca kal açısı ayarlama vb. gibi detaylı örnekler mevcut ancak bunlar için yazılımdan ziyade pratik çözümler var. Şimdilik temel bilgileri vermek yeterli diye düşünüyorum.
   
 11. Bahadır S.

  Bahadır S. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2015
  Mesajlar:
  375
  Beğeniler:
  675
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Bahadır S.
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Hamid Asım bunu beğendi.
 12. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.102
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Güzel konuymuş. Noktaları nereye yapıştırcağınız ve açıların size ne kadar uyduğu da çok önemli. Genelde insanların sağ ve sol duruşları çok fark ediyor. Mesela sağ diz tam aynakol ucunda iken sol diz çok ileride olabiliyor :)
  O açı aralıkları kendi müşterilerim içerisinde (ki 300'den fazladır) %70'i oranında uygun olmuyor vücut yapısından dolayı.
  Dikkat etmek gerekli.
   
  Onat G., Cem cm ve İbrahim A. bunu beğendi.
 13. hydrocon

  hydrocon Kıdemli Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  447
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bike Fit ile alakalı aklında soru kalanlar için
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-3_15-31-54.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
IMG-20151016-WA0000.jpg
2-3 Yıldır bisikletle uğraşıyorum, son bir yılda ise spor esnasında nabız değerlerimide kontrol ederek yüksek performans üzerine yapıyorum, dinlenik nabzım bu yıl geriye dönük bakıldığında...
chris-froome-descending.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...