kilometre saati tekerlek ayarı

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
selamlar...

kilometre saatinin tekerlek ayarı modunda sadece inch değerleri girilmesine izin veriliyor.. yani circumference değerini girme menüsü yok. örneğin 16 inç - 17 inç - 18 inç vs.

fakat lastik kalınlığı hesaba katılmamış.. mesela 26 inçlik lastiğin bir sürü çeşidi var ve her çeşidin de çevresi yani bir turunun uzunluğu farklı...

bu cihaz hatalı mı ölçecek yani..

Scudo

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
kilometre saatinin kitapcığı ve lastiğin üzerinde ki kilometre için verilmiş çap değerleri var..Ona göre ayarlıyabilirsin..İyi forumlar.

matmaca

Üye
Tepki
33
@sadana
Topeak marka km saatimde sizinde bahsettiğiniz gibi ayarı yaptım. Yalnız arabamla iş yerimin uzaklığını ölçtüğümde 10.9 km ama bisikletle bu 11.2-11.3 km oluyor. fark yaklaşık 300 metre. Bu normal midir?
Sonuçta araç düz bir çizgide şaşmadan gidiyor, çok fazla şerit değiştirmiyor. Ama bisiklette özellikle yokuş çıkarken gidon bir sağa bir sola kayabiliyor, kavşakları geniş alma, ya da şehir içi trafikte parktaki araçların kapı açılma riskinden dolayı şerit değiştirmeler gibi unsurlar 11 km de 300 metre farkın oluşmasına sebep olur mu? Cevaplayan arkadaş olursa sevinirim. En azından benim gibi bu sorunla karşılaşan var mı?

matmaca

Üye
Tepki
33
@matmaca

Başka bir değer girerek sorunu hallettim ama bu sorunla karşılaşan bir tek ben mi varım? Kullandığınız km saatleri kendi lastik ayarları yapıldığında dosdoğru ölçüm yapıyor mu?

matmaca

Üye
Tepki
33
Herkes Sigma önerecek. Ama Topeak'de kalitelidir. Delta bisikletten almıştım 60 TL'ye. TOPEAK PANORAM V10X KM SAATİ TPC-14. En güzel yanı ekranın kullanışlılığı ve sade oluşu.
Sigma'nın da ayırdığınız bütçeye uygun modelleri var. Özellikle Sigma BC 1009 60-70 TL aralığında.

Tepki
12
@matmaca

henüz km saati kullanmaya başlamadım ama izleyen birkaç gün içinde almayı planlıyorum. şu an forumda bunun araştırmasındayım. ama dediğinizi düşününce doğru ölçme problemini en iyi test edeceğim kriter yol kenarındaki elektrik direkleri olur düz bir yolda özellikle şehir dışında daha rahat olur. direkler arası mesafe 50 metredir 20 direk sonrasında belki daha fazlası doğru ölçüm için fikir verir.