Kilo verme günlüğüm, kilo nasıl verilir uygulamalı gösterim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar merhaba, bu başlıkta size örnek olması açısından kilo nasıl verilir onu göstereceğim.
Tabi daha çok konu kilo verme günlüğüm şeklinde olacak ki size kilo vermedeki en önemli maddelerden birisi olan 'disiplini' korumayı göstereyim.

Kısaca neden kilo aldım ondan bahsedeyim, öncelikle ben 21 yaşındayım ve 19 yaşına kadar hiçbir kilo sorunu yaşamadım. Neden?
-Çünkü 19 yıl boyunca her zaman spor yaptım. Peki ne oldu da kilo aldım.?
-19 yaşımdayken maalesef aile büyüklerimden birisini kaybettim arkadaşlar, bu beni o kadar etkilediki 3-4 hafta boyunca evden dışarı çıkmadığım zamanlar oldu. O kadar hızlı kilo aldım ki vücudum ve derim bu kiloya uyum sağlayamadı ve derin çatlaklar oluştu vücudumda.

Tabi 70-71 olan kilom 89-90'lara çıkmıştı sadece 4-5 ayda. Daha sonra ben bisikletle 'sağlıklı bir şekilde ve gram sarkma olmadan' tekrar 70-71 kiloya düştüm. :)

Aradan birkaç ay bile geçmeden maalesef aile büyüklerimden birisi daha vefat etti, ben tekrardan 86.6 kiloya çıktım çünkü ailemde olan 2. bir kaybı psikolojik olarak kaldıramadım.

Yarın tekrar 70-71 olan kilo bandıma düşmek için çalışmalara başlıyorum. :)
Öncelikle benim genel taktiğim bellidir; günlük 1000 kalori alıp ve bisiklet ile 1000 kalori yakayım ki günün sonunda 0 kalori ile günü kapatayım. Kimseye günlük 2000 kalori altında alımı TAVSİYE ETMİYORUM.

Disiplin konusunda ise benim yöntemim 'kendime saygım' diyeyim. Çünkü bunu kendim için yapıyorum. Evet bugün başlıyorum.

GÜNCEL KİLOM:86.6

HEDEF KİLOM:69-70-71

Günlük aldığım ve yaktığım kalori miktarını buraya yazıp sadece 10 günde bir tartılacağım. Diyete başlama tarihim ise 28/06/2018 olacak. Amacım nerde ne yedimden çok kaba disiplini göstermek olacak. :)

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@TORUKOJİN Günlük 1000 kalori çook çok düşük (Beslenmen için) Hesaplarını gözden geçir derim aman... Sporda doğru kalori takibi içinse nabız takibi yapmanı öneririm. Doğru nabızda günlük 1000 kaloriden çok daha fazlasını yakarsın. Yaşın hızlı kilo alıp vermene imkan tanıyor. Ama beslenmene ve nabzına dikkat et derim :harika:

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

parathoner

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Kerem
Bisiklet
Dahon
Öncelikle başın sağolsun kardeşim. Allah mekanlarını cennet eylesin.

Ufak bir şey söylemek istiyorum; 1000 kalori al 1000 kalori ver biraz tuhaf bir durum gibi geldi bana. Aramızda diyetisyen yada tecrübeli arkadaşlar varsa söylerler, ama kitle endeksi falan hesaplayıp kalori almak ve vermek hesabı yapılmalı gibi geliyor bana.

• Beğen
Tepkiler: alperen.001

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
kalori hesabından ziyade doğru ve çeşitli beslenmeye özen gösterin. sağlıklı bir uyku düzenine sahip olun. aylık kilo verme hedefleri koymayın, vücut illa ki kendi doğrusunu bulur.
doğru ve çeşitli beslenme mevzusunu açacak olursak. glisemik indeksi düşük kana hızlı karışmayan gıdalar almak, ara öğün yapmamak, rafine gıdalardan uzak durmak, malum üç beyazı beslenme düzenimizden çıkarmak gibi.
çeşitlilik de şu açıdan önemli. insanlar kilo vereceğim diye kalorisi düşük 5-6 tip gıda ile öğünlerini sınırlandırıyorlar. sağlıklı kalmak için soframızdaki gıda yelpazesi sağlıklı olmak kaydıyla mümkün olduğunca geniş olmalıdır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren
Vücudun günlük fonksiyonlarını düzenli bir şekilde devam ettirebilmesi için 680 kalori en alt sınır olarak kabul ediliyor. 1000 kalori içerisinde yeterli vitamin ve minarellere dikkat ettikten sonra pek birşey olmaz.

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
@TORUKOJİN oncelikle ALLAH rahmet eylesin cok uzuldum bir sorum olacakti yol bisikleti ile 1000 kalori yakabilmek icin gunde ne kadar beslenmek gerekir ve kac km yol gitmek gerekir

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@TORUKOJİN

Genc arkadasim, senin vucudun zaten hic bisiklet kullanmadan gunde 2500 kalori yakacaktir.

Eger gunde 1000 kalori alip bir de ustune bisiklet kullanilan bir diyete kalkisilirsa bunun sonu ölümdür.

Foruma rehberler yazarak bilgi paylasma, ogretme hevesin takdire sayan. Ancak bence bu yasta bilgi edinmeye daha cok sure harcamalisin. Tur konusundaki rehberinde de canimi sikan tavsiyelerde bulunmustun ama anlamadigim bir konu oldugu icin bir sey soyleyememistim. Ama bu konu saglik konusu, boyle bir konuda tavsiye vermeden once kendinden cok emin olman lazim. Aksi buyuk sorumsuzluk.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Fatih Yasin Söndüren Bisiklet ve kalori hesabında km değil hangi nabızda hangi kadansta sürüş yaptığınız belirleyicidir. Forumda nabız takibine dayalı antrenman konuları var :harika: Ben günlük işe gidiş gelişlerimde 800 kalori yakıyorum 35km'de. Antrenman sürüşlerinde 100km'de 4000 kalorinin üzerine çıkıyor bu değer rahatlıkla. Kilit nokta doğru şekilde efor harcamak.
@TORUKOJİN 2 ayda 11 kilo vermiş biri olarak hedefini alt sınırla belirleme derim. O alt sınır hayatta kalman için, sağlıklı zayıflamak için besin çeşidi ve kaliteni arttır. Hamurdan, kızartmadan uzak dur, şekeri kes, düzenli spor yap. İnan başka bir formüle ihtiyacın yok. Zaten gençsin, metabolizman hızlı çalışıyor:harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@parathoner
Sağolun hocam bu şekilde daha önce 19-20 kilo vermiştim. Tabi gerekli vitaminleri 1000 kalorinin içerisinde tutuyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@vetohan
Hocam şaka yapıyorsundur umarım, zaten aldığından çok yakarsan kilo verirsin. Ayrıca tur bisikletçiliği konusunda kafanıza neresi takıldı?. Ayrıca amacım sadece sürekliliği göstermek, yoksa yukarıda da yazdığım gibi şunu yiyin şunu yapın diye bir tavsiyede BULUNMUYORUM. Umarım anlatabilmişimdir. :)

mehmetgz

Üye
Tepki
153
Bisiklet
Carraro
kalori hesabını kömürcüler bile yapmıyor artık, orta çağda kaldı..günlük 250 gram- 1000 gram arası kaliteli, doğal gıda, günde 2 öğün besin alımı.. örneğin öğlen 12 de 500 gram kırmızı veya beyaz et, az meyva bol salata, akşam 18 benzer 250 gram kaliteli besin aralarda limitsiz sıvı

bir tekrar yazısı.....

arkadaşlar sağlıklı bir ömür için kilolardan mutlaka ama mutlaka kurtulmalıyız, kendim bir hekim olmama rağmen maalesef obez plus sınıfına girmiştim, diabet ve ona bağlı sıkıntılar başlayınca bir arayışa girdim, 1 yıldır, ciddi, yabancı ve yerli kaynak araştırmalarım sonucu uyguladığım programla yaklaşık 35 kilo verdim, vücut yağ oranım %36 lardan %18 lere geriledi, bu sadece özel bir diet (aslında diet değil bahsedeceğim) ve sadece yürüyüş (günde 50 dakika) ile oldu, şu an gene uzun araştırmalar sonucu kendime has bir egzersiz programı da geliştirdim, hedefim ideal kilom(175 cm=75 kilo + yağ oranımı % 11 in altına indirmek), şimdi kısaca tıbbi detaylara, tıbbi terimlere girmeden herkesin anlayacağı bir şekilde spot olarak kahve ağzıyla çok kısa bilgiler vereceğim, sorularla konuyu yönlendirebilirsiniz, telefonla da danışmanlık, koçluk veya her ne olarak nitelemek isterseniz yardımcı olmaya çalışacağım ( bana göre arkadaşlık-dostluk)

1. zayıflamanın sırrı 'leptin hormonudur'
-bu hormon tüm hormonlarımızın efendisidir, bu hormonu çalıştırmadan asla kalıcı zayıflayamayız ve daha da önemlisi bel ve basen yağlarımızı yakamayız

2.zayıflamanın ve hastalıksız bir hayatın sırrı 'açlık' tır, dikkat edin diyet değil açlık dedim..leptini çalıştırmanın tek yolu açlıktır
-peygamber orucu, davud orucu veya popüler adıyla (ki geçen sene nobel tıp ödülünü alan çalışmanın temelidir bu) ' intermittent fasting' aralıklı oruç veya açlıkta denir, ben '18 saat açlık 6 saat istediğini ye' prensibini uyguladım, 18 saat açlık 6 saat ye, 12 saat açlık 12 saat ye gibi varyasyonları var...
-sınırsız sıvı (su, çay, kahve, bitki çayı, ayran..), günde ideali 250 gr ama 250-500 gr arası kaliteli proteinden zengin doğal diyet
3. 50 dakika kalp hızınızı 120 ye çıkaran bir egzersiz
egzersizler yürüyüş, yüzme, koşu, bisiklet vs olabilir size bağlı, zamanım yok diyenlere 2X10 dk burpee egzersizleri,ben sporcuyum arkadaş diyenlere haftada 3 kez 2x1 4dk 'tabata egzesizleri (youtube da videoları mevcuttur) şiddetle önerilir

4. doktorların ve diyetislerin dediklerini boşverin, yanılıyorlar, vücut fizyolojisini dikkatli incelemiyorlar ve maalesef endüstriyel gıda sektörünün kölesi olmuş durumdalar, bağımsız doktorlara çalışmalara güvenin
tabuları yıkın
tabu 1: kahvaltı günün en önemli öğünüdür, hayır efendim kahvaltıya ihtiyacımız yoktur
tabu 2: sık sık ve az beslenin, hayır efendim ara öğün filan yok, mümkünse hergün aynı saate 2 öğün 250 gr +250 gr beslenin, istediğiniz saate sıvı tüketebilirsiniz, günde 1 kilo gıda yerseniz 100 gr kadarı size kilo olarak geri döner, sindirim sistemimiz günde 500 gr gıdayı sindirebilir, gerisi dışkıyla atılacak bir kısmı da yağa dönüştürülerek göbüşümüzde saklanacaktır, sadece öğün saatinizde yiyin, ara atışma yok, dikkat bu leptin için kilit noktasıdır
tabu 3: yağlar zaralıdır, hayır efendim zeytin yağı ve tereyağı çok faydalıdır
tabu 4: kolestrol zaralıdır, hayır efendim kolestrol beynimizin en önemli yapı taşıdır
tabu 5: kalori saymalıyım, kömür alırken kalori önemlidir ama sağlık için glisemik indeksi düşük yiyecekler yani kaliteli yiyecekler yemelisiniz, kalori sayacağınıza yemeğinizi tartırarak yiyin, yemek sayın

gerçek 1 endüstriyel işlenmiş gıdaları, karbonhidratı ve şekeri bırakın..doğal ve kaliteli gıda tüketin
gerçek 2 mümkün olduğu kadar uzun aç kalın
bazı konuları nedenleriyle anlamak lazım
- sindirim üç aşamadır 1. gıdaların mideye iletimi, 2. mide ve diğer sindirim organları tarafından parçalanıp kana geçmesi, 3.kandan hücrelere enerji olarak taşınması ki bu evreler toplam 7 saat sürer, 18 de yediğimizi düşünürsek sindirim gece 1 de biter tüm sindirim organları dinlenmeye geçer gece 2 de leptin salınmaya başlar, sık yemek, atıştırmak az bile olsa mide, karaciğer, pankreas, barsak vb organların sürekli çalışmasına, dinlenememesine neden olur, sabah gıda alınırsa aktif çalışma saatlerinde kanın beyin yerine sindirim organlarına hücum etmesine neden olur, bu da miskinlik, mayışıklık gibi hissedilip çalışma performansımızı etkiler, en uygun gıda alım saatleri 12 ve 18 dir
- bu tempoya alışma süresi 4 gündür, 1 ay sonra zaten yeme isteğiniz azalacağı için gıda isteğiniz iştahınız azalacaktır
- leptin salınabilmesi için mutlak 6 saatlik açlık gerekir yani 0 gıda
- insülin acıktıran hormondur , kan şekeriniz düşük bile olsa acıkmazsınız anca bir gıda alıp insülin seviyenizi artırırsasnız acıkırsınız
- kan şekerim düştü birşeyler yemeliyim yanlış bir inanıştır, sağlıklı bir insan 3 gün bir şey yemese bile kan şekeri kolay kolay 60 ın altına düşmez asıl atıştırmak sizi acıktırır
- bisiklet gibi spor yapanlarda enerji için kullanılan glukoz tablet veya sıvıları enerji vermez aksine laktat birimini artırır bunu bilen bilinçli pro sporcular ( ruslar, abd liler) yarışlarda likit yumurta veya peynir altı suyu kullanılar enerjiyi proteinden alırlar aksi takdirde hem performansları düşer hem kas kaybı yaşarlar

özetle sağlık AÇLIK tır diyetlerden vazgeçin
şimdilik bu kadar arkadaşlar, öneri, eleştiri ve sorularınıza açığım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ahmet Ayaz
Zaten oldukça geniş bir yemek düzenim var hocam, özellikle vitaminlere çok dikkat ediyorum.

@Fatih Yasin Söndüren
Sağolun hocam, dağ bisikleti için normal sürüşler saatte 500 civarı; tempolu sürüşler ise saatte 800 civarı kalori yaktırır diye biliyorum.

@mehmetgz
Hocam kilo verirken sağlığı korumak gerekir tabiki ama aç kalınmadan gerçektende kilo verilemiyor. Ben bu yöntemi yaklaşık 4-5 ay denedim ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan kilo verdim. Bana biraz abartı geliyor bazı durumlar, hatta 1000 kaloride ölürsün falan diyenler olmuş sadece gülüyorum. :) Diyetten kim ölmüş bu zamana kadar?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@TORUKOJİN
Bilgi verme çaban kadar bilgi edinmeye de çabalasan keşke. İyi niyetlisin ama sana yazılan itirazlarda iyi niyetli bunu unutuyorsun. Bahsettiğin hesaplar ve yöntemler doğru değil. Konu hakkında biraz yazılmış kaynaklara bak derim. Aç kalmadan çokta güzel kilo verildiğini göreceksin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren
Bu benim görüşüm ve daha önce 4-5 ay kullandığım bir yöntem. Vücut az yemeye alışana kadar açlık gayette hissediliyor. Ben burada kimseye tavsiye vermiyorum. Keşke her söylediğini doğru zannetmeyip insanları anlamaya çalışsan.

NOT:KİMSEYE TAVSİYE VERMİYORUM.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu kadar iyi niyetle cevap yazdığım birinin beni engellemesi gerçekten hayret verici. Demek gerçekten bilgi edinmek veya paylaşmak gibi bir derdi yokmuş arkadaşımızın :( Üzücü :kötü:

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
diyetler, kalori hesapları falan çoğu zaman kafa karıştırmaktan başka işe yaramıyor.

amaç sadece kilo vermekse evet olabildiğince az yemek gerekiyor. bir süre sonra bu az yeme olayına alışıyorsunuz ve isteseniz de yiyemiyorsunuz. kendimden biliyorum.

kilo veriliyor bir şekilde. amaç kilo vermekse... kas kaybı da oluyor haliyle.
bu durum ne kadar sağlıklı orası tartışılır, dediğim gibi kilo vermiş oluyorsunuz sonuçta.

açlık grevi yapan eylemciler mesela, sadece su ve şekerli su içiyorlar bildiğim kadarıyla ve ölmüyorlar. inanılmaz kilolar veriyorlar.