Kilitli Pedallardaki Kal Açıları

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Neyse sonum hayrolsun artık ne diyim denicem yapmayı@Edip Dinçer

Scudo

ercal

Üye
Tepki
1
İsim
erdem çalışkan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

Sarı ile başla neticede değiştirilebilir çıkarması çok az da olsa rahat olur. Alışınca mavi yada duruma göre kırmızıya geçersin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hydrocon
Ben direk kirmizidan basladim hocam ondan digerlerini merak ettim :D

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Ben bir düzeltme yapayım: Shimano kallerdeki renklerin sertlik ve yumuşaklıkla bir ilgisi yok. Dereceler, kallerin, pedala kilitlendikten sonra (dolayısıyla ayaklar pedala kitlendikten sonra) ayağın pedal üzerinde yatay olarak yapabileceği maximum dönme hareketinin açısıdır. sarı 6, mavi 3, kırmızı 0 derecedir, doğru hatırlıyorsam; yani sarı ile 6 derece ayak pedal üzerinde sağa sola hareket edebiliyorken, mavide 3 derece eder, kırmızıda etmez. Pedalın sertliği pedal üzerindeki ayar vidalarıyla yapılır. + yön sertleştirir, - yön yumuşatır.

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@Orhan Akarkut

Hocam bende bir düzeltme yapayım o zaman müsadenizle. Sırası ile 0-2 ve 6 derece olacak.

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

Kırmızı olan daha kalıp gibi oluyor pedaldan çıkarırken biraz sert çıkartmak gerekiyor. Ben mavi ile başladım kırmızıyı çık sevemedim şehir işi kullanımda mavi az da olsa daha pratik.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, Shimano kırmızı kal kullanıyorum. 0 derece, 1600km oldu, bu sürede dizlerimde ağrı olmadı.

0 derece kalleri pek onermiyorlar, ileride bir sıkıntı çıkar endişesiyle sarı ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Sizlerin fikirlerini alabilir miyim? Teşekkürler

• İnanılmaz
Tepkiler: necmeddin

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Selamlar, Shimano kırmızı kal kullanıyorum. 0 derece, 1600km oldu, bu sürede dizlerimde ağrı olmadı.

0 derece kalleri pek onermiyorlar, ileride bir sıkıntı çıkar endişesiyle sarı ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Sizlerin fikirlerini alabilir miyim? Teşekkürler
World tur koşan proların bile çoğu sarı kullanıyor. Kırmızıyı özellikle sprinteler kullanıyor.
Bana sorarsan kırmızı yada mavi ye hiç Gerek yok
Sarı en ideali. En azından dizine haraket imkanı veriyor.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@selim82 çok teşekkür ederim. Bu tecrübelerin değeri paha biçilemez. Tam duymak istediğimi yazdınız.

Shimano'nun çok fazla fasonu var ve aynı kalitede değiller. Çıkarıp, takması bile zor oluyor ve çabuk kırılıyor diye okudum.

Sizin tecrübeniz nedir bu konuda?
Paraya kıyıp orijinal mi almak daha iyidir?

citk60

Daimi Üye
Tepki
230
İsim
Emre Çıtak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@selim82 çok teşekkür ederim. Bu tecrübelerin değeri paha biçilemez. Tam duymak istediğimi yazdınız.

Shimano'nun çok fazla fasonu var ve aynı kalitede değiller. Çıkarıp, takması bile zor oluyor ve çabuk kırılıyor diye okudum.

Bana göre fason üretilenler de iyi olanları var. Orijinal olmayan, orijinale göre ayağım da daha fazla dayandı mesela.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim

Şimdiye kadar hep orjinal kullandım. Elimde orjinal olmayan var ama henüz kullanmadım. Benim korkum ayakta gücü verirken çıtlaması o zaman sıkıntı olur. Denemediğim için yorum yapmam yanlış olur.
Aslında olması gereken shimano yada decathlon ürünü almak ama salak plastik parçası bile 100 tl yi geçti.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
orjinal sarı kali 4 bin km den fazla kullandım. Artık beni sal abi diye ağlamaya başlayınca yedekte duran yan sanayi kali taktım. Pedala takıp çıkarma hissi biraz farklı ama sürüş olarak bir fark henüz görmedim. Çok deneme şansım da olmadı henüz. Bakalım ne kadar gidecekler.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
2015 Konusu hortlamış ama iyi olmuş... Hem Look-Keo hem de Shimano pedal ve her iki markanın da hem 0 hem de orta açılı kal (4-6 derece) türünü kullanıyorum. Look ve Shimano pedallar ayrı bisikletlerimde, kaller de ayrı ayakkabılarıma takılı durumda. Bir zamanlar TL TL iken, covid henüz doğmamışken bolca alınmış şeyler işte...

Araştırmalarım ve deneyimlerim sonunda gördüm ve anladım ki;

A) Ayağın pedala basışı ile diz ağrılarının durumu arasında çok yakın ilişki var. Ayağın basışının ileriye doğru içe ya da dışa dönük olmasının yanında ayağın yana doğru dış ya da iç kısmıyla basılışın da (örn. taban çökmesi sonucu) diz sağlığı açısından önem taşıyor. Dizin dik ve doğru eksende hareket edememesi sonucunda diz kıkırdağı aşınıyor ve sorunlar başlıyor.

B) Ayak ve pedal teması öyle olmalı ki, diz eklemlerine binen yük her yöne eşit dağılmalıdır. Bunu böyle olup olmadığını saptamak için son derece güvenilir bir bikefit yapılması gerekir. Hatta zaten eskiden gelen bir eğri basma alışkanlığı varsa daha önceden bir ortopediste danışmak çok yararlı olabilir.

C) Ayak pedala basarken en iyi pozisyon sadece bir tanedir. Biraz şuraya, biraz öteye kaysa birşey olmaz, hatta daha rahat olur diye bir şey olmaz. Olsa olsa diz aşınması daha yavaş olur, ama sonunda kaçarı yok, diz aşınır.

Kaller ayakkabımıza monte edilirken bize ayağımızı ileriye doğru, içe veya dışa doğru basacağımız şekilde ayarlama imkanı veriyor. Ancak bunu sağlarken bu ayarı
a) Kali montaj sırasında verilen açısında tutabiliyoruz (0 esneme dereceli kal ile). Bu durumda pedala kilitlenmek sadece tek bir pozisyonda olur ve ayağınız kilitlenmek için mutlaka o pozisyona gelmelidir. Kilitleme sırasında topuk kısmı içe doğru hareket edeceği için bu durum fazla zorluk yaratmaz. Kilit açılırken ise sadece ufak bir dışa hareket olacaktır. Burada sözünü ettiğimiz hareketin miktarıdır. Uygulayacağımız kuvvet ise kalin yayının gerginlik ayarına göre değişir.
b) Montaj sırasında verilen açıyı belli bir esneklik aralığında serbestleştirme (örneğin 6 derece veya 9 derece gibi) özelliğine de sahip oluyoruz. Bu açı satın adığımız kalin özelliğidir ve değiştirmek için farklı açı aralığına sahip başka bir kal almamız gerekir. Serbeslik açısı büyüdükçe kilitlenme için topuğumuzun içe doğru daha az bir harekete ihtiyacı olur. Ancak kilidi açmak için bu defa da topuğumuzu dışa doğru daha fazla çevirmemiz gerekir. Yukarıda dediğim gibi, bu sırada uygulayacağımız kuvvet açı ile değil, kal yayının sertlik ayarı ile bağlantılıdır.

Bunları göz önüne alarak ve güvenilir bir bike fit yaptırmak yerine deneme yanılma yöntemini tercih ettim. İlk aldığım kal, keo'nun 4 veya 6 derecelik olanıydı, yani orta açılı. Bu seçimimin nedeni konuya yeni başlamış olmamdı, yani biraz ortaya karışık olsundu. Ancak gördüm ki, sürerken ayağımın pozisyonu içe ve dışa doğru çok fazla değişebiliyordu ve doğru basış pozisyonda olup olmadığımı anlamayamıyordum. Zaman zaman diz ağrımın arttığı da oluyordu.

Daha sonra 0 dereceye geçtim. Bu arada kalin ileriye doğru hangi açıyla monte edeceğimi uzun uzun çalıştım. Değişik açılarla monte ettim ve kendimi kontrol ettim. Bir yıla yakın denemelerim sonunda o açıya sabitledim 0 esnekliğe sahip kallerimi. Şimdi 2 yıldır o halde kullanıyorum. Dizlerimde diğer faktörlere bağlı olanın ötesinde ek bir rahatsızlık duymuyorum. Ayakkabı tabanlığımı değiştirmek için fazla bir çaba göstermedim. Sağ ayağımda hafif bir taban çökmesi olmasına rağmen o kadar da önemsemedim doğrusu.

Sonuç olarak önerim;

1. Eğer bikefit veya başka bir şekilde doğru basış pozisyonunuzdan eminseniz, kalinizi o açıyla monte edin ve 0 esneklik derecesinde kal kullanın.
2. Eğer basış pozisyonunuzdan emin değilseniz orta esneklik açılı kaller (örn. 4 veya 6 derece) kullanın. Bu esnek açılı kaller performans veya konfor sağlamaz. Bu amaçla tercih edilmeleri yanlıştır. Ayağın yanlış pozisyonlarda konumlanmasına da izin vermekle olumlu bir sonuç alamazsınız.

Sağlıklı ve keyifli sürüşler dilerim.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Haluk Eke selam, paylaştığınız değerli tecrübeleriniz için teşekkür ederim.

Ben de uzun süredir 0 derece kullanıyorum ve 2 sürüşte uygun pozisyonu bularak ayar işini hallettim. Bu anlamda tecrübelerinizi doğrulayabiliyorum.

Ayarlarda ufak bir sapma varsa (bike fit ile bile olabilir) bunun ileride sorun yaratmasını istemiyorum.

Endişe ettiğim durum, dizlerimizin karşılaştığı farklı kuvvetler karşısında, kendisini esneyerek korudugu ve bunu da bir miktar esneme payı ile yapabileceği konusu.

Biz 0 derece ile sanırım bu payı vermiyoruz.

Sizin açılı kaller ile yaşadığınız sorun yine ayar ile ilgili diye düşünüyorum. Zira uyguladığıniz kuvvet dizinizi zorlayacak bir aralıkta ve kal de bu açıya izin veriyor ise ağrı oluyordur diye düşünüyorum.

Sarı kali de deneyip, deneyimlerimi paylaşırım. Belki benzer durumu tecrübe edeceğim :)

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
@Haluk Eke selam, paylaştığınız değerli tecrübeleriniz için teşekkür ederim.

Ben de uzun süredir 0 derece kullanıyorum ve 2 sürüşte uygun pozisyonu bularak ayar işini hallettim. Bu anlamda tecrübelerinizi doğrulayabiliyorum.

Ayarlarda ufak bir sapma varsa (bike fit ile bile olabilir) bunun ileride sorun yaratmasını istemiyorum.

Endişe ettiğim durum, dizlerimizin karşılaştığı farklı kuvvetler karşısında, kendisini esneyerek korudugu ve bunu da bir miktar esneme payı ile yapabileceği konusu.

Biz 0 derece ile sanırım bu payı vermiyoruz.

Sizin açılı kaller ile yaşadığınız sorun yine ayar ile ilgili diye düşünüyorum. Zira uyguladığıniz kuvvet dizinizi zorlayacak bir aralıkta ve kal de bu açıya izin veriyor ise ağrı oluyordur diye düşünüyorum.

Sarı kali de deneyip, deneyimlerimi paylaşırım. Belki benzer durumu tecrübe edeceğim :)
Kötü ve sabit kal ayarı kendini gerçekten zorlandığında ve uzun sık binmeye başladığında gösterir. Ağrı hemen oluşmaz. Dikkat etmekte fayda var derim .

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _