Kilitli ön maşa nedir?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aynen. Kilitliyken düz yolda ve yokuşlarda kolaylık sağlıyor.
Arazide kilitlemek biraz riskli (sanırım) ve konforsuz.

• Beğen
Tepkiler: ustad9620

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
avantajı yokuşlarda ve düz yolda performansınızı arttırıyor ve gereksiz güç kullanımını gengelliyor.

dezavantajı biraz daha ağır olabiliyor ;)

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
yaylı modellerinde arazide lock outu açık bırakmanız pek hoş olmaya bilir.maşayı kırma riski olabiliyo ve tehlikeli olabiliyo

NSDL

Üye
Tepki
5
İsim
Enes DOLU
Bisiklet
Carraro
Tamam anladık kilitli daha iyi ama konunun da başındaki gibi kilitli ön maşa nedir neye yarar?
Yeni üyeler için cevap lütfen.

• Beğen
Tepkiler: ustad9620

tuna495

Üye
Tepki
6
İsim
tuna
Bisiklet
Whistle
ben bisiklet olarak begendigim güvendigim bir model ve markayı tavsie ile tercih ettim alırken kilitli nedir bilmiyordum simdi de bilmiyorum ama benim bisikletim icin de masadan kilitli deniyor yani özellikler bölümünde öyle. bilen arkadaşlarımız kilitli masa ve düz maşa fotografla bilgilendirirse sevinirim .yokuşta güc enerji kaybını engelledigini söylemissiniz nası ayarlanıyor bu onu da bilmiyorum teşekkürler şimdiden .

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kilitli ön maşa MTB, şehir vb. bisikletlerin ön maşalarında olan amortisörü istediğin yerde aktif (open) veya pasif (lock) bırakmanı sağlar, düz yolda isen kilitlersin amortisörü böylece daha hızlı gidersin, bozuk yol vs. açarsın amortisörü vs. başka bir esprisi yok.

Kısaca kilitli maşa olması, kilitsize göre daha avantajlıdır.

http://i123.photobucket.com/albums/o285/Todmyst/DSCF8458.jpg

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@Taner James Arkadaşımız gayet iyi açıklamış zaten. Biraz daha eklemek ve daha sade açıklamak gerekirse ön amortisörü olan bisikletin bu amortisörünü istediğimiz zaman kilitleyip sabitleyerek tıpkı amortisör yokmuş gibi kullanmamızı sağlayan istersek te açık bırakarak amortisörlü kullanmamızı sağlayan maşadır. Özellikle yokuş çıkarken ya da yüksek hızlar yapmak istediğimizde işe yarar eğer amortisör açık olursa her pedala baktığımızda gücün bir kısmı tekerlere giderken bir kısmınıda amortisör yaylanarak emeceği için güç kaybına neden olur bu durumlarda amortisörü kilitler ve tüm gücümüzün tekerlere gitmesini sağlarız. Şunu da bilmek gerekir ki amortisörlü maşalar düz maşalara göre takribi 1 kg falan daha ağırdır ancak daha konforlu sürüş sağlarlar özellikle bilek ve omuz ağrısı yaşamayı engellerler. Bana soracak olursanız kilitlemeli masaya sahip olmama rağmen bir kere bile kilitledigim olmamıştır. Sonuçta yarışlara katılan yüksek hızlar yapan biri değilim şehir de tur da keyif için bisiklet surecekseniz emin olun bir kere bile kilitleme gereği duymayacaksiniz. Sözün özü abartıldığı kadar önemli birşey değildir bu kilitlemeli maşa. @NSDL @tuna495

tuna495

Üye
Tepki
6
İsim
tuna
Bisiklet
Whistle
teşekkürler benim bisikletin özelliklerinde de maşadan kilitli yazıyor ama kilitleyip kullanmamamı söylemisti satıcı kilom biraz fazla oldugu icin bu özelligin kilitli masa adıyla anıldıgını bilmiyordum teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: M.Fatih

NSDL

Üye
Tepki
5
İsim
Enes DOLU
Bisiklet
Carraro
@cryzpwrx @Taner James çok teşekkür ederim çok açıklayıcı olmuş.

oguzhan0101

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
oğuzhan tekkardeş
Bisiklet
b'Twin
kron xc 1000 maşa iyimidir süspansiyonu yaylımı havalımı bilen biri varsa yardımcı olabilirmi satın almayı düşünüyorum:)