Kilitli ayakkabı

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
ilk çıktığında bundan yılaaar yıllar evvel izmirde aldım. satan bile haberdar değil ve internet yok, eyvah yaşım çıkacakortaya neyse. bindim bisiklete. shi,mano sandaletlerim var o zaman. bağlandım gidiyorum gazi ilkokulunun orda kırmızı ışık yandı ve ben düştüm. spd pedallarda sertlik ayarı vardır. onu en gevşeğe getirerek başlarsanız benim yaşadıklarımı yaşamazsınız. bir refleks ile ayak topuğunu bisikletten uzaklaşacak şekilde döndürüp kurtarmak gerekiyor pedaldan. bu hareket refleks olana kadar yani alışana kadar acemi durumunda kullanın. alışında ustalar gibi sıkı sıkı kullanırsınız. decathlondan beğenin siz alamazsanız ben alır sıze gönderirim ayakkabıyı. geçen sene heves edip tekrar aldım ayakkabı ve pedal ama ben kullanamıyorum. pedalı bir arkadaşa hediye etmiştim. ayakkabılar da duruyor yadıgar.

Scudo

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
SPD pedalın bilinenler dışında da çok faydaları var...
Mesela geçen gün arkadaşın başına gelen bir olay...
Işıklarda dolmuş sarı yanana kadar yavaş yavaş hareket edip, yeşil yandığında ise yolcu indirmek için duruyor...
E bu arada tabi yeşil yanınca devam edecek diye hız kesmeden devam eden arkadaş araba ve dolmuşun arkasından devam etme düşüncesindeyken bununla karşılaşınca;
Sağ şerit kapalı yolcu indiriyor...Sol şerite zaten geçemez arabalar gelip geçiyor dolmuşun soluna solda ki arabaların arasına girmek zorunda kalıyor bu arada da dolmuş kalkmasın mı!

Dolmuşların eşek kadar aynası kafa hizasında karşısında O hızda(30 küsür) o mesafeden(dolmuşun sol arka tarafı) fren sıksa duramaz,bisikleti yatırsa ezilecek...
sola doğru bisikleti attırır(bunny gibi) kafasını kurtaracak kadar, ama omuzu çarpar aynaya... neyse biraz yalpalayarak yırtar... Bir de dolmuşçu haklıymış gibi arkasından bağırır...

Eğer biraz daha sola geçse araba çarpacak biraz sağda kalsa boynu kırılacak.. SPD pedal olmasa en iyi ihtimal şu an bisiklet kullanamıyordu...

Ayrıca yol bisikleti kullanıyorsanız, spd pedal sayesinde kaçamayacağınız çukur ve mazgallardan bunny hoop ile kaçabilirsiniz... ;)

emin tak

Aktif Üye
Tepki
65
@Burhan Özyılmaz

Bende normalde 44.5 giyiyorum Scott Trail 44 numara tam oturdu..Ayakkabıyı tavsiye ederim 175 lira civarı bir fiyatı var..
Pedal olarakta Md540 aldım onu da Çınar Bisikletten aldım ordan daha ucuzunu bulamadım ..İstanbul piyasasından bile bu kadar nasıl ucuza satıyor Çınar anlamadım:D

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Şu REXTON lardan alan kullanan ya da bilen var mıdır? pedalla beraber oldukça ucuza geliyor..
(link)

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, ayakkabı seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

egesengun

Üye
Tepki
89
İsim
Ege Şengün
Bisiklet
Giant
@Groims Ne beklediğin önemli. Benim en dikkat ettiğim şey yürürken ne kadar rahat olduğu ve takır tukur edip etmediğiydi. Shimano MT34 SPD aldım. Alalı bir hafta oldu ve kilitli pedalı ilk defa deniyorum. Ayakkabıdan oldukça memnun kaldım. Kullandıktan sonra farkettiğim dikkat edilmesi gereken konular, -ne kadar rahat yüründüğü, -uygun numara seçimi, -ayağı ne kadar iyi sardığı oldu. Ayağınız içinde lıkır lıkır oynarsa kilitlinin anlamını o kadar yitireceğini farkettim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@egesengun Teşekkür ederim. Ezbere ürün de almak istemediğimden nasıl yapacağım bilmiyorum. TR'de tüm fiyatlara satıcı firmalar yüksek kar marjı koyuyor.
Dediğiniz gibi, MTB'nin rahat olduğunu söylüyorlar, Yol bisikletine de MTB ayakkabısı alsam mı bilemedim.

egesengun

Üye
Tepki
89
İsim
Ege Şengün
Bisiklet
Giant
@Groims Vallaha bana kalırsa kimse mtb ayakkabısı ile yol bisikleti süreni yadırgamaz. Sonuçta farklı ihtiyaçlara hitap eden bir sürü çeşit var. Önemli olan sizin beklentinizi hangisi karşılayacak.
- Flat pedal - En teferruatsız kullanım, minimum performans
- MTB SPD - Ayakkabı ve pedal gerekiyor, ayakkabısız az da olsa sürülür, ayakkabı ile rahat yürünüyor. Modeline göre orta performans
- Yol SPD - Ayakkabı ve pedal gerekiyor. Bana kalırsa ayakkabısız bir şeye benzemez. Ayakkabısı ile yürümek zor. Yüksek performans.
Tercih size kalmış :)

• Beğen
Tepkiler: Groims

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Benim de üzerinde çok dusundugum bir konu... ancak hepsi çok pahalı diye düşünüyorum...

kursat2ooo

Üye
Tepki
9
İsim
A.Kürşat G.
Bisiklet
Carraro
Oncelikle Selaminaleykum daha yeniyim 2 yildan beri bisiklet isine giristim
Bisiklet pedallari ayakkabi icin olanindan almayi dusunuyorum fakat her ayakkabi her pedala uyumlumudur bilmiyorum aciklarsaniz sevinirim
Ve forumda boyle bir yazi varsa da goemedim kusura bakmayin
Saygilar

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@kursat2ooo oncelikle ne kullandigini belirtmemissin.Dag bisikletinde ikili vida olur,yolda 3'lu vida.Yol icin soyleyeyim ayakkabinin ustune spd pedala uyumlu kal almalisin.Dikkat edilmesi gereken sey kallerin pedala olan uyumlulugudur.Dag bisikletinde kaller ayakkabiyla beraber satiliyordu sanirim.