Kilit Seçimi

enginunal

Üye
Tepki
1
Arkadaşlar merhaba,

Kron XC 1000'imi aldıktan sonra işe de bisikletle gelip gideyim planları yapmaya başladım fakat problem bisikleti çaldırmadan nasıl kilitleyip park edeceğim. Gördüğüm kadarıyla piyasada çok çeşitli kilitler var fakat birçoğu iyi bir kesiciyle kısa bir uğraşla kolayca kesilebilen şeyler, bazıları birkaç darbeyle açılacakmış gibi güven hissi vermedi. İstanbul gibi bir şehirde bisikleti hangi kilitle güven altına almalıyım sizce?

U-Lock tipi kilitler mi? Bu tipteki markalara baktığımda Kryptonite var, Masterlock var, Abus var.
Yoksa zincir tipi kilit sistemi mi? Aynı markalar bu tip kilitleri de üretiyor.

Arka tekerleği kadroyla beraber bir demire kilitleyip ön tekerleği ise ucuz bir kilitle kadroya kilitlemeyi düşünüyorum doğru olur mu?

• Beğen
Tepkiler: ramazansaim
Scudo

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
@enginunal

Bence bu gayet iyi bir fikir.Şu da videosu:(link)

• Beğen
Tepkiler: CandanC

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Valla ben bisikletimi gözümün önünden ayırmıyorum genelde, dışarıda kilitleyip bırakmaya da pek cesaret edemiyorum açıkçası. U kilitler için sağlam deniyor ama onlarda kalemle çok rahat şekilde açılıyormuş. İnternette araştırırsanız bununla ilgili videolar var.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bazı arkadaşlar seleyi yanlarına alıyorlarmış.. bence de onlarca :)

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Böyle bir konu açmıştım... bi bakın isterseniz işe yarar bilgiler var...

(link)

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Orda spy bike diye bir çip var fiyatı ne kadar peki onun?

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@volkert

bu klidi üstünde nasıl taşıcak ki ya

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Bence hiçbir kilide güvenmeyin.
Açılamayacak kilit, aşılamayacak güvenlik yok.
Çilingir bizim evin kale marka bilyalı kilitli çelik kapısını bir dakika içinde iz bırakmadan açmıştı :)
İşe bisikletle gidecekseniz bisikletinizi düzenli olarak aynı noktaya bırakacaksınız demektir.
Hırsızlar kısa zamanda bisikletinizi gözlerine kestirirler.
İlk gün açamasalar da ikinci ya da üçüncü gün o kilidi açmanın bir yolunu bulurlar.

enginunal

Üye
Tepki
1
Cevaplar için sağolun arkadaşlar. Ben hala araştırma aşamasındayım hırsız kafaya koydumu bir şekilde yolunu bulup kilidi açıyor aslında mesele uğraşma süresini uzatıp caydırıcılık sağlamak. Şu aralar kalın bir zincir alıp bilya kilitli sağlam bir asma kilitle kilitlemek olabilir diye düşünüyorum.
Olmadı iki farklı asma kilit kullanmayı da düşünüyorum.
Biraz daha bekleyip tecürbesi olan sizin gibi arkadaşların fikirlerini almaya ve okumaya devam. Gözüm kesmezse işe bisikletle gelme projesi iptal.

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
arkadaşım bence bisikleti uzun süreli bir yerde bırakma kısa süre için bırakacaksan illa ki mesela markete fln girmek için sök ön tekeri milini cebine koy ön tekeri arka tekerin yanına koy bunları kadroya kitle kadroyu da bulabildiğin bir yere kitle seleyi de sök kilitleri açabilse bile sırtında bisikletle ne kadar uzağa gider veya ne kadar dikkat çekmez Allah bilir biraz uzuncana geldi ama emin ol işlem çok kısa :D
ayrıca mil yanında olduğu için ön tekeri asla yerine takamaz isterse bütün kilitleri söksün yani anlıycağın böyle yaparsan bisikletin en güvenli hale gelir kilit sayısını da 4-5 e çıkar ne yapar bilmem arka tekeri sökme ellerin kirlenir dişlilerle zincirlerle uğraşma ön tekeri sök temiz iş..

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Bence bu kadar uğraşmaya gerek yok:) Kısa süreliğine girecekseniz bile kilitleyip bırakın.Veya güvenilir birine emanet edin ama kilitli halde tabi ki veya bir esnafın dükkanının önüne kitleyin ona bisiklete bakmasını rica edin.İşinizi bitirip bisikletinizi aın.Ama işe bisikletle gitmek istiyorsanızda bisikleti çalıştığınız yer cama yakınsa oradan görebilceğiniz bir yerde kitli dursun arada bir kontrol edin.O u kilitlerden de alabilirsinizdaha emniyetli olur veya bu u kilitlerin eskileri var ben bir bisiklette gördüm bisikletin arka tekerinin kadroya yakın olan kısmından kitlenmişti.Eski ama sağlam bir şeye benziyordu.Birde normal bisiklet kilidi olarak ben motosiklet kilidi kullanıyorum ve şifreli.

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
bence bu teker söküp kilitleme işini gözünüzde büyütmeyin denediğinizde 5 dk sürmediğini göreceksiniz ki iş için kullanıcam demişsiniz 7-8 saat bisiklet orada kalacak ve hergün... bence zor olsa bile ki zor değil tekeri söküp kilitlemeyi deneyin tekeri sökün milini alın kilitleyin isterseniz seleyi de alın

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Bence hergün kilitleyeceğiniz bir yere sağlam bir asma kilitle birlikte kalınca bir zincir bırakın,tekerleride başka bir zincir ile kalın olan zincire bağlarsınız,kesilme,kırılma ve yanınızda taşıma gibi bir problem de olmaz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
U Kilitlere güvenmeyin. Bir arkadaş bir konu açmıştı burada, onun üzerine bir araştırma yaptım.
U kilitler bir stabilo kalem ile 10 saniyede açılabiliyor..

Aramayı (link) yapabilirsiniz..

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
kilitlerin kalınlığı insana ne kadar güven veriyor dimi bu kadar kalın zincir bu kadar kalın kilit kırılmaz kesilmez diyoruz ama geçen gün gözlerimin önünde koca asma kilidi açtılar hemde çok kısa bir sürede ve çokta ilginç bir aletle ... ismini bilsem yazıcam ama bilmiyorum L şeklinde ince bir demir parçasıydı diyebilirim ve 1 tane de ince tel ile çok kısa sürede açtı hırsıza kilit dayanmıyor işte.. o yüzden tekeri sök diye bağırıyorum burda :D sırtında bisikletle mi gidicek ? yanında taşıman gereken mil isi 10 cm uzunluğunda bir demir parçası sadece

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@kerem sezgin

Her gün sök tak yalama olur bea :D

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
olmaz abicim ben hep söküp takıyom bişey olduğu yok olsa bile plastik kısmına olur yani elimizle çevirdiğimiz yere olur başka yere olmaz ben markete girerken bile ön tekeri yanıma alırım :D ki arkadaşa ön tekeri yanına al demiyorum milini al tekerleri ve bisikleti kitle diyorum ve başka türlü de hırsızlardan kurtulabileceğimize inanmıyorum çok fazla kilitle kitlesek bile 10-20 tane yani bir tane manyak hırsızın" ben bunları kıram da sen gör" deme ihtimali var.

Tepki
65
kalemle açılan u kilitler yuvarlak anahtarlı. bugün bisikletle birlikte bende u kilit aldım ama bilyalı anahtar kullanıyor. Acaba bu da kolayca açılır mı?

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
çok bir bilgim yok ama onun da bir açma metodu vardır mutlaka ve bu metodlar genelde anahtarını kaybeden veya şifresini unutan insanlar tarafından bulunuyo veya hırsızlar.. sizde anahtarınızı kaybederseniz bulursunuz :D ya da bir çilingire götürün onalr bilir mi açmayı bilmiyorum ama biliyorsa gözlerinin önünde açar

enginunal

Üye
Tepki
1
çilingire sordum bilyalı veya eski tip fark etmez 5 dakika içinde açıyoruz dedi. yani anlayacağınız bu işi öğrenen birinin kilidi açması en fazla 5 dakikasını alıyor. açılması çok zor olan bir kilit ismi söyledi ama onun da fiyatı 300TL gibi uçuk bir rakamdı.