Kıl dönmesi

LAYKOPEN

Üye
Tepki
6
Uzun süre bisiklet kullanmak kıl dönmesine neden olur mu? Bisiklet kullanırken kıl dönmesine neden olmamak için nelere dikkat edilmesi gerekir?

• Beğen
Tepkiler: Vural UZUN
Scudo

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
ben bu durumdan ameliyat olmuş biri olarak, ameliyat öncesi ve sonrası yaptığım araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla bisiklet binmekle alakası yok. zaten oluşan bölgede seleyle alakasız kuyruk sokumunda oluşuyor.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Belirtileri nelerdir acaba bunun? Kıllı bir insan olaraktan merak ettim :)

Tepki
25
Ben de çok yaygın bir durum olduğundan dolayı önlem alabilmek için araştırmıştım zamanında.

30 yaşlına kadar dikkat etmek gerekiyor. 30 yaşından sonra ise ilgili bölge giderek kalınlaştığından sorun pek sık görülmüyormuş.

Bilinenin aksine kuyruk sokumundaki değil, enseden ve sırttan dökülen klıllar vida gibi kuyruk sokumunun ince derili bölgesinden içeri giriyor ve giderek lilerliyor.

Önlemek için yapılması gereken,

Kuyruk sokumu bölgesinin kıllardan düzenli olarak temizlenmesi.
Hergün duş alınarak kuyruk sokumunda kıl birikiminin engellenmesi.
İlgili bölgenin nemden uzak tutulması.

Benim aklıma gelenler bunlar.

Bisiklet binmenin sebep olacağını sanmıyorum. Çünkü felis911 in dediği gibi ilgisiz bölgeler.
Ama tabii dikkat edilmez, o bölgede kıl birikmesine engel olunmazsa, ter ve hareketlilikten dolayı kıl dönmesi oluşabilir diye düşünüyorum.

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Kıllarımla barışık bir insanım :)
Kimsenin başına böyle bir olay umarım gelmez.Çok zor bir durum tanık olduğum için biliyorum:boese157:

• Beğen
Tepkiler: Vural UZUN

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
İçim rahatladı.Bildiğime göre çok sancılı birşeymiş...Heleki tedavide kullanılan cehennem tohumu,adamın aklını alıyormuş.:D

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
herkeze slm öncelikle..bende de vardı kıl dönmesi,tamda yukardaki arkadaşın yazdıkları gibi.. yani o bölge nemli ve kıldan temiz olmayınca bu olay oluyor..ameliyat olmuştum fakat tam iyileşmeden,tekrar oldu eskisi gibi bu yüzden ameliyatında iyi olması gerekiyor..

teşekkürler..

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Bisiklete binmenin ve sele pozisyonunun kıl dönmesine herhangi bir etkisi yok.Bir de halk arasında yaygın olarak tartışılan bir konu vardır, "bisiklete binmek kısır yaparmı?" bisikletin ve selenin gene buna hiç birşekilde olumsuz etkisi yoktur.
Yıllarca spor yapmış,seleye oturmuş eski bisikletci hocalarımızın bugün aslan gibi çocukları var. :)

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
belirtileri şu o bölgede akıntı olur ve hafif bir ağrı hissedersin benim tavsiyem kuruk sokumu bölgesinin daima temiz kalması ve banyodan sonra o bölgeyi asla ıslak bırakmaman ve o bölgenin sürekli kuru kalması eğer böyle bir sıkıntın varsa hemen ameliyat olman zira her geçen gün büyüyor ....

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
@Ediz Tevfik Özgan

yıkanmayla ılgısı yok bu arada sonucta donenler pis gezmıyor :) aslında yıkandıktan sonra ıslak kalmaması gerek onemlı olan bu kıl donmesı kılların ıce dogru derının altına gırmesı ve ters bır sekılde ılerlemesı buyumesıdır

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Daima temiz kalmasını nasıl sağlarsınız? Dökülmüş orada birikmekte olan kılları nasıl ordan uzaklaştırırsınız. Pilonidal sinüs(kist dermoid sacral) pislerde olur gibi bi şey demedim. Hastalığa bu iki ayrı adın verilişi İki ayrı nedenselliğe inananların varlığından . Hastalığı bir sinüs oluşumu teorisi ile değerlendirirsek ,hergün yıkanan kurulanan ve cild bakımını düzenli yapanlarda tabiki daha az görülmekte olacaktır. Ancak Bunun dermoid kist olduğunu düşünüyorsanız neyaparsanız nafile. Ben sinüs teorisine daha çok inananlardan olduğumdan. Bölge ve buraya dökülme olasılığı olan kılların kıl yükü fazla olanlarda azaltılmasının etyolojiye yönelik bir önlem olarak görürüm. Ama hastalık oluştuysa tedavisi öncelikle cerrahidir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Benim de bildiğim kadarıyla bisikletle bir alakası yok, ama koltukta çok oturmakla belki olabilir ilgisi. Netice itibariyle önlemek kolay, kuyruk sokumu bölgesindeki kılları düzenli traş etmek, bölgeyi temiz kuru tutmak, pudralamak gibi basit önlemler bu çok acı veren ameliyata kadar giden rahatsızlıktan korunmak için gayet basit önlemlerdir.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Bisiklet ile alakası yok denir ama, malum bölgeyi temizlediğinizden (traş)sonraki ilk bi kaç gün, çok aşırı(3-4saat) bisiklet binmeyin derim ;) ya da binin ama sele üstünde oturuyorken çok zorlayıp hareket etmeyin. Benden uyarması dostlar.Denemesi bedava :)

Tepki
4
Selamlar.
Şuan itibariyle ilerlemiş,akse yapmış bir şekilde,kuyruk sokumumda bir kıl dönmem var.
En baştaki belirtileri şunlar: kuyruk sokumunda hafif bir kabarıklık var,bir yere sertçe oturduğunuza hafif bir ağrı hissediyorsunuz.Ve iç çamaşırınızda akıntıları görüyorsunuz ya da iç çamaşırınızda hafif kanamalar yaşadığınızı görüyorsunuz.Ben bir buçuk aydır hastaneye gitmedim,şu son üç gündür ağrı yaşıyordum,kızarmış ve şişmiş bir şekildeydi,oturup kalkınca, eğilince ,o bölgede acı hissediyorsunuz.Bugun ise tuvalete gittiğimde kanama yaşadım ve direk sağlık ocağına gittim,pansuman yaptırdım.Ve yarında ameliyat için hastahaneye gidicem. SSK'dan yaralanamadığım için özel muayne olacağım SSK'da özel muayne 381tl paket fiyatı masraflarıyla birlikte 400küsürü buluyor. Özel hastahanelerde ise 900-1100tl arası değişiyor.

Şu linki okuyun,yararlı olcağını düşünüyorum: (link)

Giray Koç

Üye
Tepki
25
bende göbekte ve kuyruk sokumunda var göbeğimde ki ağrı ve akıntı yapıyor, kuyruk sokumundaki aktif değil 6-7 sene falan oldu ortaya çıkalı, herhangi bir müdahele yaptırmadım daha

Tepki
4
selamlar,salı gunu ameliyatımı oldum ve dün evime geçtim.
ben 1,5-2 aydır varlığından haberdar olduğum kistim,doktumun demesine göre 4-5 aylıkmış. kurbağa vücudu kadar bir parça çıktı,salı gunu oğleden once ameliyata girdim,perşembe öğleden sonra taburcu oldum.
daha erken teşhisi koyulmuş bayan bir hasta daha vardı,çarşamba öğleden sonra ameliyat olup,perşembe sabahı 5 te taburcu ,oldu onun vucudundan ise serçe parmağımın yarısı kadar bi parça çıktı.
şuan her türlü yiyip içebiliyorum,gezip tozuyorum,ağrım sızım yok,wc ye gidebiliyorum fakat oturamıyorum.

sskda ücretli muayne oldum fiyatlar şoyle: 15,50 muayne ucreti,79,30 tahlil ucreti, 608 ameliyat-yatak ücreti,25tl de ilaçlar tuttu.
tavsiyem sigortanız yoksa özel hastahanede muayne olun,hem fiyat konusunda yakın hemde özel hastahanede daha fazla ilgi görürsünüz,daha erken ameliyat olup daha erken taburcu olursunuz.