Kentlerde Yeşil Ulaşım [3.YEŞIL EKONOMI KONFERANSI]

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.975
  Beğeniler:
  5.539
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  [​IMG]
  Dünyada milyonlarca insan her gün bir noktadan bir başka noktaya seyahat ediyor. İnsanların gıdadan giyeceğe kadar onlarca farklı ihtiyacı çeşitli ulaşım araçları kullanılarak taşınıyor ve tüketicilere ulaştırılıyor. Günümüzde, mal ve hizmetlere erişim için ulaşım araçlarının ne kadar ve hangi sıklıkla kullanıldığı, hesaplaması zor bir matematik problemine dönüştü. Artan nüfus ve ticaret hacmi birçok sorunu beraberinde getiriyor, değişen yaşam tarzı kişi başına düşen seyahat sayısını artırıyor. Ulaşım araçlarının gelişmesiyle kat edilen mesafeler de uzuyor. Bu da hem yakıt hem de hammadde tüketiminin artmasına neden oluyor.
  İnsanların kullandığı ilk ulaşım aracı hiç kuşkusuz kendi bedenleriydi. Yürüyerek avlanan, iş yerine giden insan bugün hem ürün transferi hem de bireysel ulaşım için fiziksel güçlerine bağlı olmayan araçlar kullanıyor. Uçak, tren, gemi, kamyon ve otomobil gibi birçok araç fosil yakıtlarla çalışıyor ya da kullandıkları elektrik fosil yakıtlardan sağlanıyor. Ulaşım sektöründe kullanılan araçların yüzde 92’sinin petrolle çalışıyor olması küresel iklim değişikliğine neden olan emisyonların artışına ve yerelde gürültüden ağır metal kirliliğine kadar birçok farklı çevre sorununa yol açıyor. Çevre kirliliğinin artmasının bir başka nedeni ise aynı zamanda sosyal sorunlar da yaratan özel araçların sayısının artması. Kara taşımacılığında motorlu taşıtların tercih edilmesi otoyollar, köprüler gibi birçok altyapı hizmetini de zorunlu kılıyor ve bunların her biri bir başka çevre sorunu yaratıyor.
  Dünya nüfusunun yarısından fazlası artık kentlerde yaşıyor. Kentleşme, insanların üretim noktalarından uzaklaşması, değişen/değiştirilen yaşam kültürü çeşitli ulaşım sorunlarına yol açıyor. Kentlerde yoksulların ulaşım giderlerini karşılayamaması, toplu taşıma araçlarının kalitesi ve yetersizliği, trafik sıkışıklığı, engellilerin ulaşım araçlarına erişmede yaşadıkları güçlükler gibi onlarca ulaşım kaynaklı sorun hayat kalitesini düşüren en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor.
  Heinrich Böll Stiftung Derneği bu yıl üçüncüsü yapılacak Yeşil Ekonomi Konferansı’nda kentlerdeki ulaşım politikalarını tartışmaya açacak. Toplu ulaşım ama hangisi, metrobüs mü, metro mu yoksa otobüsler mi daha çevreci? Bisiklet yolları büyük kentler için olmazsa olmaz bir seçenek mi yoksa yeşil bir fantezi mi? Büyük kentlerdeki büyük projeler, yoksulların ulaşım araçlarına erişimi gibi birçok sorun artan kent nüfusuyla birlikte içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 3. Yeşil Ekonomi konferansımızda, yurt içinden ve yurt dışından uzmanların katılımıyla yeşil bir ulaşım politikasının ipuçlarını arayacak, ekonomik verileri analiz edecek ve bu dönüşümün gerçekleşmesi için atılması gereken “yeşil” adımların neler olduğunu bulmaya çalışacağız.
  Yeşil ekonomi ve ulaşım politikalarıyla ilgilenen herkesi, Yeşil Ekonomi konferansını izlemeye ve tartışmalara katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

  Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği
  Yer: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Kampüsü Sosyal Tesisleri Beşiktaş- İstanbul
  Tarih: 3 Aralık 2012, saat: 09:15
  Kayıt için: Banu Yayla – 0212 249 15 54 / banu.yayla@tr.boell.org
  Konferans ücretsizdir. Konferans dili İngilizcedir, Türkçeye eş zamanlı çeviri yapılacaktır.

  PROGRAM
  3. Yeşil Ekonomi Konferansı – Kentlerde Yeşil Ulaşım
  Tarih: 3 Aralık 2012
  Yer: İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Sosyal Tesisleri

  09:00 Kayıt
  09:30 Açılış konuşması
  Dr. Ulrike Dufner - Heinrich Böll Stiftung Derneği

  1. OTURUM – Kentlerde sürdürülebilir ulaşım politikaları
  09:40 Ana konuşmacı:
  Prof. Dr. H. Murat Çelik – İzmir YTE, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi
  10:05 Soru-Cevap
  10:30 Çay molası
  10:45 Yeşil ulaşımın unsurları (Moderatör: Özgür Gürbüz )
  Raylı sistemlerin kentiçi ulaşımdaki rolü - Yrd. Doç Dr. Ela Babalık Sutcliffe (ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü)
  Karbonsuz bir ulaşım politikası - Önder Algedik (350 Ankara Aktivisti, İklim ve Enerji Danışmanı)
  Ulaşım Yatırımlarının Sosyo-Ekonomik Faydaları - Araştırma Gör. Eda Beyazıt (İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü)
  11:45 Soru-Cevap
  12:15 Yemek arası

  2. OTURUM – Yeşil ulaşım örnekleri ve sorunlar
  13:30 Belediyeler ve projeler (Moderatör: Barış Erdoğan)
  Antalya Bisikletle Bütünleşik Ulaşım - Sevcan Atalay (Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı)
  Yalova’da Organik Ulaşım - Mehmet Nuray Tozlu (Yalova Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü)
  Yavaş Şehirler ve Ulaşım - Prof. Dr. Rıdvan Yurtseven (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi-Cittaslow Türkiye Danışma Kurulu Koordinatörü)
  14:30 Soru-Cevap
  15:00 Çay molası
  15:15 Kentlerde ulaşım ve insanlar (Moderatör: Ulrike Dufner)
  İstanbul’un tarihi yarımadası ve yayalar - Sibel Bulay (Embarq Türkiye, Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi)
  Engellilerin ulaşım araçlarına erişimi - Yrd. Doç. Dr. Nilgün Camkesen (Bahçeşehir Üniversitesi, UYGAR Merkezi)
  Toplumsal cinsiyet temelinde ulaşım hakkı - Tuğba Özay Baki (İstanbul Feminist Kolektif)
  Kentlerde iki teker- Aydan Çelik (Bisiklet Yazarı ve Tasarımcısı)
  16:15 Soru-Cevap
  16:45 Çay molası
  17:00-Ulaşımda yakıt sorunu (Moderatör:Senem Gençer)
  Kentiçi ulaşımda hidrojen enerjisi – Dr. Fazıl Serincan (UNIDO-ICHET)
  Temiz araçlar ve yakıt – Jonas Ericson (Stockholm Şehri-Temiz Araçlar Bölümü)
  17:30 Soru-Cevap
  18:00 Çay molası

  18:15 Film gösterimi: Son Kumsal(The Shore)

  Yönetmen: Rüya Arzu Köksal
  Filmin özeti: Güzel bir yaz günü, Vakfıkebir kasabasının Dutluk plajında neşeyle bağrışan çocuklar, top oynayan, horon tepen gençler, güneşlenenler, yüzenler. Bir kaç yüz metre uzakta, onlarca kamyonun sahile boca ettiği kayaları denize dolduran iş makinaları. Koyun diğer ucunda ise otoyolu yine aynı dalgalardan korumak için yapılan dalgakıran inşaatları. Doğal limanların ve balıkçı barınaklarının otoyol yapımı yüzünden yok olmasıyla kendilerine yeni yerler arayan balıkçıların takalarını karayoluyla taşımaları ve trajikomik öyküleri... Karadeniz halkının, yol yapma bahanesiyle denizinden koparılmasının hikâyesi


  Kaynak: http://tr.boell.org/web/101-1500.html
   

İlginizi Çekebilir

Digital EPO.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
upload_2017-2-1_9-8-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...