kendimi zorlayacm neler yemeliyim?

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
ben yeniyim.uzun yol için çok hevesleniyorum.bunun içinde kendimi gelştirecm.1 hafta sonra arkadaşlarımla sabah çıkıp akşam dönmeyi planlıyoruz(şehirdışı deil ama bayağı km yapmayı düşünüyoruz.kendimi aşırı derecede zorlicm.yani bunları yaparken neler yemeliyim

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
AHMET BENDE 2 SENEDIR UZUN YOLLARA GIDIYORUM YANI BAYA UZUN MERSIN -IZMIR VE MERSIN -ISTANBUL GIBI AMA BEN HIC BU KADAR DUSUNMEDIM AMA SANA BILGI VERIRIM EGER O YOLDA ZORLANACANI DUSUNUYORSAN
1.) KESINLIKLE SABAH AC KARNINA GITME VE SABAH SU ICME YANI KAHVALTINI YAP OYLE SU IC SAKIN YOLDA SUSAZDIGINDA COK SU ICME SISERSIN .
2.) TABI YOLA CIKTIGINDA BIR SISE REDD BULL ENERJI ICECEGI IC...
3.) SON OLARAKDA YOLA CIKACANIZ GUNDEN BIR GUN ONCE SPOR FALAN YAPMA BISIKLET SURME HAMLARSIN OK BENDEN BU KADAR
...UMARIM VERDIGIM BILGILER ISINE YARAR GEZINIZIN BASARILI GECMESI DILEGIYLE BOL PEDALLI GUNLER...

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
her yarım saate bir sıvı tüketimi her bi saate bir ise gıda tüketmelisin...kesinlikle enerji icecegi tavsiye etmem onun yerine benki izotonik sporcu içekleri olabilir.

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
Bol bol sıvı tüketimi yapın.O sabah kahvaltı yapmayı unutmayın.

Ve en önemli olan bir şeyde şeker ihtiyacını karşılayın. ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Enerjı ıcecenı kesınlıkle tuketmelısın tok karnına bısıklete bınıp bıraz terledıkden sonra ıcınce senın yorgunlunu alır sen ıcmemezlık yapma sakın sen bana guven...ayrıca her turlu sorunun ıcın cekınme sorabılırsın...

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
@ceyhun oguz

Enerji içecekleri yüksek oranda uyarıcı madde içerir. (kafein , taurin glukoronolakton , inositol vs... ) Bu tür içeceklerin ismi enerji içeceği olmasına rağmen, GERÇEKTE ENERJİ SAĞLAMAYAN , tüketiciyi uyararak kendini enerjik hissetmesine yol açan ürünlerdir. Yukarıda ismini verdiğim maddeleri araştırın , hepsi de sinirlerdeki iletim hızına etki eder.
Enerji içeceklerini 100ml'si 45kcal'den fazla enerji içermez ki kolada bile daha fazla bu değer. Yani bu tür içeceklerin besin değeri oldukça az. Peki besin değeri azsa nasıl oluyor da içince kendimizi daha enerjik hissediyoruz ? Enerjik hissediyorsunuz çünkü içindeki maddeler sinir sistemini uyarıyor beyninize giden ve beyinden gelen sinyallere etki ediyor. YANİ ENERJİ İÇECEKLERİ ENERJİ VERMEZ SİZİ UYARARAK KENDİNİZİ ENERJİK HİSSETMENİZE NEDEN OLUR. Bu nedenle tüketilmesi oldukça sakıncalıdır.
Bütün enerji içeceklerinin arkasında da şu uyarı yazar (yazması yasal olarak zorunludur) :
Diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik rahatsızlığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, 18 yaş altı kişiler, gebe ve emzikli kadınlar tarafından tüketilmesi ; alkolle birlikte kullanılması , SPOR YAPARKEN tüketilmesi tavsiye edilmez.

@ahmett.01

Uzun yola çıkacaksan yanına 3-4 tane muz (hem ernerji verir hem de kaybettiğin elektrolitleri karşılar) , kuru üzüm (üzüm doğal glikoz içerdiği için kana en çabuk karışan yiyeceklerdendir) ve bolca kuruyemiş al. Enerji içeceği de kesinlikle kullanma.

melih3576

Daimi Üye
Tepki
137
Andac kardeşim kesinlikle doğru bilgiler vermiş.Kesinlikle enerji içecekleri ne antreman öncesi nede sonrası tüketmeyin.Performans sırasında kalp atışlarınız inanılmaz derecede artıyor ve sizi kalp krizi riskiyle karşı karşıya bırakıyor.Beden Eğitimi mezunuyum ve yıllarca spor yaptım.Sizlere tavsiyem bol bol sıvı tüketin,karbonidratlı besinler ve muz gibi kana çabuk karışabilen gıdaları tüketmenizdir.Son olarak arkadaşlar bizler bu işi pro olarak yapmıyoruz onun için kulaktan dolma yok tablet güç artırıcıları yok protein tozları vb gibi ticari amaç güden firmaların oyununa gelmeyin.Düzenli uyku,antreman ve besin sizlere gerekli olan kaloriyi sağlayacaktır.Özellikle sıvı tüketimine dikkat edin..

• Beğen
Tepkiler: ahmett.01

jamesjoice

Daimi Üye
Tepki
301
ceyhun oguz

SAKIN YOLDA SUSAZDIGINDA COK SU ICME SISERSIN .
2.) TABI YOLA CIKTIGINDA BIR SISE REDD BULL ENERJI ICECEGI IC...
3.) SON OLARAKDA YOLA CIKACANIZ GUNDEN BIR GUN ONCE SPOR FALAN YAPMA BISIKLET SURME HAMLARSIN

Enerjı ıcecenı kesınlıkle tuketmelısın tok karnına bısıklete bınıp bıraz terledıkden sonra ıcınce senın yorgunlunu alır sen ıcmemezlık yapma sakın sen bana guven...

Ne bildiğini bilmeden insanların başkalarına tavsiyede bulunmaları hiç doğru değil.
Bisiklet su kaybeden birini içilen su niye şişirsin??!
Yola çıkmadan bir gün önce bisiklete binince insan niye "hamla"sın? Olsa olsa fazla yorucu antrenman yapma denebilir.
Doğal gıdalar dururken ne idüğü belirsiz sıvılarla daha sağlıklı olmak için yaptığımız bu sporu sağlık için tehlikeli hale getirmeyin.

Evde hazırlanacak erik suyu, vişne suyu vs. doğal meyve suları tercih edilmeli.

ceyhun oguz vallahi tanıdık olsaydın bu yazdıklarınla aylarca dalga geçerdim. Lütfen...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
jamesjoıce klavye guzelım benım yaptıgım yolu kım yapmıstır bu sıtede ben sımdıye kadar bu takdıkler le hıc zorlanmadım... arkadas fark eddıysen ılk defa zuun yola cıkacak bu tur ıcecekler kendını zınde hssetmenı saglart yazdıma dıkkat et terledıgınde enerjı ıcecegını ıcmesını soyleıdm cunku yorgunluk anında uyusursa ()2 padallık yerı 5 pedalda gıder() yanı zorlanır ama enerjı ıceceklerınınde uyarıcı antıseptıkler oldugu ıcın kısının zınde kalmasını saglar zaten ANDAC arkadasım adam yazmamıs veya bana ozel mesaj atmadı tansıyonum var ne olur dıye veya 1 gun once kafaları cekecez bıse olurmu dıye....18 yas altı ıcın uygun olmamasının nedenını hıc arastırdınmı MELIH3576 18 yas altı uygun dozdan fazla kullanıp uzerındekı enerjıyı veremeyınce vucut fazla enerjıyı baska durumlarla harcıyor ve bunların en onemlısıde koma dır zaten kı komaya gıren kısıye kas gevsetıcı uygulnır sebebı kaslarında kı fazla enerjıyı atmaları yanı vucudun rahatlaması ıcın ama bu cocuk
1.)Terlıcek enerjısını atacak kı boyle duramlarla karsılasmadan yorulmadan yoluna devam edecekç..... zaten nedır enerjı ıceceklerınının sloganı durma devam et ...cart-curt (her neyse)
2.)Senın 18 yas altı durumunu yazımda acıkladım ıyı okursan anlarsın ve tabı ıckı olayınıda
3.)Bu cocuk zaten gebe de degıl :D...
4.)Ben bu cocuga enerjı artırıcı ytablet al kas guclendrıcı al faln dıyede bıse demedım zaten tek enerjı ıcecegı al dedım yanı tuket ama zaraRlarıda "YOK" demedım mutlaka herseyın zararı var ona bakacak olursan ...HEM hoca senın dedıgın odogal meyveerın bır anlık etkı verır sana ama enerjı ıceceklerı yol boyu senı tutar ...
5.)jamesjoıce keske senı tanısam sende benıde tanısanda karsıma gecıp bana gulsen su anda ....UNUTMA BELES DIYE KAHKAHAYA GEREK YOK

jamesjoice

Daimi Üye
Tepki
301
ceyhun oguz

Bu forum sizin kişisel tatmin alanınız değil. Saygı ve edep içinde yazışmalar yapın.

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
@ceyhun oguz

arkadaşım sen hiç kasma git o bahsettiğin enerji içeceğinin sitesine gir onlar bi güzel açıklamışlar..
Millet ne güzel bilgiler vermiş soru soranın da kafasını karıştırma..

• Beğen
Tepkiler: mzkaraaslan

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Uyarı:
Konuya değil de şahsa yönelik ve ayrıca bilgi içermeyen mesajlaşma devam ederse konu kitlenecektir.
Saygılarımla, iyi forumlar.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
jamesjoıce

sizden ozur dılıyorum yasınızı farkedemedım ksr bakmayın sabah da bıraz kafam dagınıkdı pardon sagolsun onder abım benı uyardı ve kendıme su soruyu sordum "ne yapıyon lan sen adam 36 yasında " dedım ve sızden cok ozur dılıyorum umarım benı affedersınz ksr bakmayın yaısmda 17 oraya yanlıs yazılmıs tekrar ozuır dılıyorum umarım affedersınız..................

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Arkadaşlar, gerçektende "enerji içecekleri" uyarıcı özelliktedir, çok yüklenildiğinde kramp girmesinden başka bir işe yaramamaktadır, hiç bir sporcuya önermem bu içecekleri...

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yaw kapatın su konuyu alınEnerji İçecekleri

Bizim İçin mi Riskli ?

Türkiye’de önü alınamayan bir gıda terörü hüküm sürerken enerji içecekleri ile bu kadar uğraşmanın kime ne kazandıracağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Enerji içecekleri dünyanın hemen her ülkesinde sevilip içiliyor. Öyle ki özellikle Uzak Doğu’da insanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yaklaşık sekiz yıl önce Türk insanıyla tanışan enerji içecekleri hızlı bir yükselişin ardından birçok engelle karşılaştı.
Önceleri kafein oranlarının yüksekliği nedeniyle birçok enerji içeceğinin satışı engellendi.
Ardından Türk Gıda Kodeksi’nin yeniden düzenlenmesiyle satışına yeniden başlanan markalar piyasayı canlandırdı. Ancak geçtiğimiz günlerde Danıştay enerji içeceklerinin bileşiminde bulunan kafein, inosital, glukoronolaktin ve taurin miktarını artıran tebliğin ilgili maddelerinin yürürlüğünü durdurdu. Danıştay’ın bu kararına Tüketici Hakları Derneği’nin enerji içeceklerinde kullanılan maddelerinin oranlarının halk sağlığı açısından riskli olabileceği iddiasıyla açtığı dava neden oldu.
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar düzenlediği basın toplantısında Gıda Kanunu uyarınca enerji içeceklerinin toplatılması gerektiğini söyledi.
Enerji içeceklerinde bulunan Kafein, inositol, glukoronalaktin, taurin gibi maddelerin halk sağlığı açısından riskli olabileceğinden dolayı, ilgili tebliğdeki yüksek kullanım miktarının durdurulduğunu ifade eden Çakar bu ürünlerin kullanımından sonra İsveç ve İrlanda kalp krizine bağlı olarak ölümle sonuçlanan dört olay saptandığını bildirdi. Tüketici Hakları Derneği Başkanı’nın bu iddiaları akla şöyle bir soruyu getirdi. Dünyanın hiçbir yerinde bileşimindekilerin oranlarından dolayı yasaklanmayan enerji içecekleri Türkiye’de niçin yasaklandı ya da satışı engellenmeye çalışıldı.
Bu oranlar yalnızca Türk insanını mı etkiledi.
Türkiye’de önü alınamayan bir gıda terörü hüküm sürerken, masumiyeti herkesce bilinen enerji içecekleriyle bu kadar uğraşmak kime ne kazandıracak merak konusu olmaya devam ediyor.

bu yazıyı ben bır sıteden aldım kendı bılgım degıl alın bu da baska sıteden..

ENERJI ICECEKLERI KEPAZELIGI
gönderen: vatandas Saturday, Jun. 07, 2008 at 8:07 AM

ENERJI ICECEGI NEDIR?

Avrupadan sonra Türkiyedede icecekler icerisinde büyük oranda
energi icecegi tüketiminin oldugu iddia ediliyor. Ancak iceresindeki
katilim maddelerinin neler oldugunu bilen yok.... Parfum imalatinda oldugu gibi enerji iceceklerininde hayvansal kalintilardan, artiklardan ve yaglarinda yapildiği ifade ediliyor. Fransa saglik bakanligi, bütün Avrupada süren ENERJI ICECEG CILGINLIGINA izin vermedi. Gerekcesi, sagliksiz ve döküntü katki maddelerinden olusmasi... Türkiyeye cesitli isimlera altinda sürülen ENERJI ICECEKLERININ sahiplerinin büyük ihtimalle Yahudi sermayesi oldugu düsünülüyor.

yorum ekle

EVET HAKLISIN KEPAZELIK
gönderen: ömer Sunday, Jun. 08, 2008 at 4:45 AM

domuz yagi yada domuz sidigi var diyorlar. bunlarin icerisinde en tehlikelisini bilin bakalim kim imal ettiriyor

yorum ekle

ENERJİ İÇECEKLERI NE VERIYOR
gönderen: orhan Monday, Jun. 09, 2008 at 4:03 AM

yukaridaki sorunun karsiligi
UYUSTURUYOR

bu yazının lınkıde bu (link)
inanmayan warsa gırıp bakabılır ve bu enerjı ıcecegı konusudas buyuk cabalarımın sonucunda :D burda kapanır ...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
farklı kaynaklardan araştırma yapmak
şüpheci bir yaklaşıma sahip olmak
kaynak göstermek
bunlar
iyi özelliklerin bunu genç bir arkadaşımızda görmekte iyi. araştırmalara devam ceyhun birde antiseptik ne ona bak anlamından emin olmadığın kelimeleri ya da kavramları kullanırken dikkatli olmak lazım kolay gelsin

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
arkadaşlar tavsiye etmediğiniz enerji içecekleri arsında powerade de warmı