Kedi Beslemek İsteyenlere Tavsiyeler

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında M.Burak KARADAĞ tarafından paylaşıldı.

 1. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Tarafımca başka bir kaynağa yazılmış olan, düzeltmeden girmiş olduğum kedi beslemek isteyenlere tavsiyeler içerikli iletimde gözümden kaçan argo ve küfür içeriğinden dolayı hepinizden özür diliyor, kedi severler başlığına girmiş olduğum yazımı düzenleyerek bakmak isteyenler daha rahat görsün diye buraya yazıyorum. Biraz uzun. Ama inanın hepsi önemli şeyler. Okuyan arkadaşlara teşekkürler.

  öncelikle, sizinle bir aksilik çıkmadığı sürece 15-20 sene yaşayacak bir hayvan isteyip istemediğinizden emin olun. birazdan yazacağım hususlarıda gözünüz kesiyorsa, kedinizi bir pet shoptan -para verip- almak yerine internetten açıkta kalmış sahiplenilmeyi bekleyen hayvanları ya da sokakta görmüş olduğunuz cana yakın bir yavrucağı alın.

  işin maddi kısmı:

  kedi beslemek çok maliyetli bir iş değil. aylık harcayacağınız para günde bir paket sigara içen bir adamın harcayacağı paradan emin olun azdır.

  ilk kediyi alacağınız zaman bir kereye mahsus bazı masraflarınız olacak. bunlar:

  kedi tuvaleti (15-150 tl aralığı) (sizin temizlemenizi gerektirmeyecek otomatik temizleyen makinalarda mevcut ancak 900 tl)
  tarak (10-70 tl aralığı)
  kedi yatağı (30-300 tl aralığı) ben almadım benle yatıp kalkıyor.
  tırmalama tahtası (mobilya ve koltuklarınızı kurtaracaktır) (15- 200 tl aralığı) (15 tllik modelde hayli hayli iş görür pahalı modeller kedinin oyun alanı oluyor aynı zamanda ve güzel yer kaplıyor)
  mama kapları (10- 100 tl aralığı) (almak zorunda değilsiniz gözden çıkardığınız 2 tane kase de aynı işi görecektir)
  tırnak makası (15-50 tl aralığı) (kedi gibi bir hayvan için şarttır. tırnak yapısı özel olduğu için normal tırnak makasıyla kesmeniz tavsiye edilmez)
  tüy toplayıcı (kedinizin üzerinize döktüğü tüyleri toplamak için. suyla temizlenen ve daimi olarak kullanılan modelleri 20 tl)
  oyuncak (sizin tercihinize bağlı, ama ortalama bi 50 lira oyuncak masrafı yapıp ara ara ufak ufak çıkarmak faydalı olur) (birde lazeriniz mutlaka olsun. yorulduğunuzda yattığınız yerden oynatabiliyosunuz dostunuzu.)

  bunlar bir kereye mahsus ömürlük masraflarınız. ortalama bir masrafla, 130-140 liraya çıkıyorsunuz.

  aşı masrafları:

  ilk aldığınız zaman vurulacak ve 3 ayda bir yenilenmesi gereken hem sizin sağlığınız için hemde kedinizin sağlığı için gerekli olan iç dış parazit aşıları var. fiyatı 60 tl. ama pazarlıkla 40a hatta 30a bile yaptırabiliyorsunuz.
  diğer aşılar: karma 1, karma 2, karma 3, kuduz aşıları. bunlarda kuduz hariç sene de 1 tekrarlanır. ilk sene önemlidir, diğer senelerde vurdurmasanızda çok önemli değil derler ama ben vurduruyorum. bunlarında fiyatları genel olarak aşı başı 35-70 tl arası değişir sakın ha gideceğiniz veti internetten araştırmadan soruşturmadan, fiyat almadan ve pazarlık yapmadan gitmeyin.

  mama ve kum masrafı:

  mama kedilerde belkide en önemli şey. çünkü kediler mideleri hassas hayvanlar. mama pahalı diyerek ucuz mamaya kaçtığınız zaman emin olun daha büyük masraflarınız çıkıyor veterinerde ve Türkiye de çoğu veteriner acımadan kazıklıyor. neyse, piyasa da birçok mama var. fiyatları kilo itibariyle 3 liradan başlayıp 20 liraya kadar çıkıyor. 1 kilo mama 1 yaşındaki bir kediye 18 gün falan gidiyor. erişkin hale geldiğinde de 10 gün civarı. bunları göze alarak ilk başta yapın mama seçiminizi çünkü kediler seçici hayvanlardır, bir kere bir mamaya alıştılarmı sittin sene başka mama yediremezsiniz. arada birde yaş mama verdiğinizi var sayıyorum bu kedinizin size olan sevgisini de pekiştiriyor. oda haftada 1 yada 2 kutu en babası 10 lira tutar 2 kutunun. vermesenizde olur gerçi.

  kum masrafı: aylık ortalama 20-25 lira daha fazla değil.

  birde kedinizin daha canlı, daha sağlıklı daha dirayetli olmasını istiyorsanız verebileceğiniz vitamin takviyeleri, ödül mamaları, maltlar gibi bir çok şey var. bunlarda 2 ayda bir 80 90 lira masrafa denk gelir. ancak vermek zorunda değilsiniz bunlar olmadan da kedi hayatını idame ettirebilir.

  bunun dışında, şayet ha deyince cepten 300 lirayı çıkartabilecek kadar sağlam bir ekonominiz yoksa kenarda dokunmayacağınız bir 300 lira olacak. yoksa kediniz hastalandığında aha battık deyip üzülebiliyor ve yana yakıla borç para arayabiliyorsunuz.

  maddi imkanlarınız el veriyorsa 2. kısmı okuyun. yok el vermiyorsa boşverin. okumayın. zaten buraya kadar okuduysanız bu bile büyük başarı :D

  manevi yükü:

  evet arkadaşlar, buraya nerden başlasam hiç bilmiyorum. ama bu hikaye çok uzun. çünkü kediler gerçekten çok ilginç hayvanlar.

  öncelikle eve kedi almanız, kedi beslemeye karar verdiğinizde bilmeniz gereken ilk nokta şu. bir evcil hayvan almıyorsunuz siz. resmen bir ev arkadaşı alıyorsunuz. evet.

  kendine göre bir karakteri yapılmasından hoşlandığı ve hoşlanmadığı, sahiplendiği koltuğu, alışkanlıkları, huyları, oyun saati, mama saati, temizlenme saati ve daha bir ton şeyi var bu datliş hayvanların.

  mesela, öğrenciyseniz ve final döneminiz yaklaştıysa, geceleri çalışıp sabahın ilk saatlerinde uyumayı seviyorsanız biraz zorlanacaksınız çünkü kediniz bu saatlerde oyun oynamak isteyecek. ve siz oflaya poflaya, evet oflaya poflaya kalkıp onu bi 20-25 dakka oynatacaksınız. şayet sese alışık bir birey değilseniz veya tiz sesler sizin uyumanızı engelliyorsa, kapı dışarı ettiğinizde ince ince odanızın kapısını tırmalayıp inceden inceden beni içeri alsana nooolur diye miyavlayacak bu arkadaş.

  uzun zaman evden giden bazen 1-2 gün aynı şehrin içinde eve gelmeyen insanlarsanız ve tek yaşıyorsanız aman diyeyim uzak durun. sakın evinize kedi almayın. benim var böyle bir komşum adam kalkıp gidiyo kedi zavallım evde acı acı miyavlıyo. adamdan evinin anahtarını aldım sağolsun güvendi verdi de arada ben besliyorum hayvanı gidip sevgi gösteriyorum.

  her kedide olmasa da birçok kedide olan dikkat etmeniz ve alırken düşünmeniz gereken bir şey daha var. trip. evet evet. yanlış duymadınız trip. misalen eve her zaman geldiğiniz saatten biraz daha geç gelirseniz uzunca bir süre kedinizi aramak zorunda kalabilirsiniz evde. sizin bile hiç bilmediğiniz bir yere saklanmış olabilir bu arkadaş. ya da siz eve geldiğinizde yüzünüze bakmayabilir nerde kaldın der gibi. bu durumda el altında bulundurduğum bir kutucuk yaş mamayı veriyorum ben bizim pisiğe arayı düzeltiyoruz allahtan.

  bunun dışında, seyahat. öğrenciyseniz işiniz zor. ya da her yaz tatile çıkan bir insansanız. gittiğiniz her yere götüremeyecekseniz bu arkadaşınızı, almamanız tavsiye olunur. çevrenizde bırakabileceğiniz ve güvenebileceğiniz, sizin verdiğiniz sevgiyi kedinize verecek bir arkadaşınız varsa ve bundan eminseniz problem yok. ben kedimi hayvan oteline bırakıcam diyebilirsiniz ancak bu seferde içiniz, aklınız sürekli onda kalacak ve üzüleceksiniz. ayrıca otele vereceğiniz para da cabası.

  bu güzel hayvanımız ev arkadaşımız, buraya kadar her şey tamam. hallederiz dediniz. maddi manevi buraya kadar her şeyi göze aldınız. birde şu kısmı okuyun o zaman. gittiniz, dediğim gibi yapıp pet shoptan hayvan almadınız. candır deyip kimse sahiplenmezse sokağa atılacak bir tekiri aldınız (ki genelde bu hayvanlar aşılı olur ve sizden aşı masrafı kısırlaştırma masrafı talep etmezler) ismini de koydunuz pisiciğinize mutlu mesut yaşıyosunuz. gün geldi hastalandı ve oda ne, paranız yok. neyse parayı buldunuz denkleştirdiniz. tedavisini yaptırdınız (ki bazı vetler fırsatçılık yapıp öğrenciyim abi final haftam diye yalvarmanıza rağmen acımadan kazıklıyor) size evde kullanmanız için ilaç verdi. şimdiii, kedilerin tat alma duyuları yok evet ama namıssızlar çok iyi koku alıyorlar ve %90 ihtimalle vermeniz gereken ilacı mamasına karıştırarak veremiyorsunuz. veriyorsunuzda namıssız arkadaş yemiyor. ve siz maalesef şırıngayla ağzına vermek zorunda kalıyorsunuz ilacı. kediye de diyemiyorsunuz oğlum sana kötülük yapmıyorum bak senin iyiliğin için bu falan. deseniz bile anlamıyo bide o var.

  neyse uygun şekilde tutuyonuz kediyi, sağdan soldan öğrendiğiniz kadarıyla kedinize ilaç içirmeye çalışıyosunuz. o minnoş, o tatlı hayvan gidiyo içinden bir yaratık çıkıyo ve ilk deneyiminiz olduğundan kısa kollu bir tişört ve şort giymiş oluyorsunuz. şanslıysanız sadece bacaklarınız ve kollarınız çizik içinde kalıyor. kanıyor. şanssız olanlar yüzünü de çizdirebiliyor. bu yazıyı yazmamın sebebi de yakın zamanda hastalanan ve tam final dönemimde gittiğim vetin bana 230 lira kitlemesi (ki yaptığı iş inanın 80 liraya bile hallolurdu pazarlık kabul etmiyorum falan dedi ezdi beni) ve vermiş olduğu ilaçları kedime içirmeye çalışmamla başıma gelmeyen kalmamasından kaynaklı. neyse yazı daha bitmedi. arada bunu da saplayayım dedim.

  bunun dışında, kedi dediğimiz hayvanlar çok meraklı hayvanlar, evinizin her yerini köşe bucak keşfedeceklerdir. kırılacak şeyleriniz varsa ve onları yerinden oynatmam ben onlar orda falan diyorsanız sakın bulaşmayın kediye. acımaz kırar valla. bazen aynanınızın önüne çıkar, en sevdiğiniz ve daha yarılamadığınız parfümü alır ve sırf oradan aşağı düştüğünde nasıl ses çıkartıyor diye merak edip patisiyle vurduğu gibi parfümünüzü aşağı düşürebilir. allahtan ben şanslıydım da halıya düştü.

  mutfak. ilginç kokular her zaman onu çekecektir. yiyebileceğine inandığı kokusunu merak ettiği şeylerin tadına bakmaktan çekinmez. mesela bizimki mutfağın kapısını açık bulup tam ısıtacağım sırada dünden kalan bir tencere tavuğu ben tuvaletteyken mideye indirmişti.

  bu arada ne kadar çok bunun dışında demişim :D

  neyse diye devam edeyim bundan sonra.

  Neyse, tirnak kesme çilesi var. arkadaş normalde sevilirken patileriyle hatta tırnaklarıyla oynamanıza ses etmezken tam göğsünüzde yatmasını fırsat bilip tırnaklarını kesmeye kalkıştığınızda aniden kaçabiliyor.

  kedi kumunu temizlemesi var. günde 1 kere kedinizin yapmış olduğu kakayı ve yapmış olduğu çişi efendice temizleyip bir poşete koymanız ve kapı dışarı edip sabah dışarı çıkarken çöpe atmanız lazım. aman diyim tuvaletteki çöpünüze falan atmayın kokusu çıkmaz.

  kediniz erkekse ve benim gibi sahiplendiğiniz kedinin erkek olduğunu sonradan öğreniyorsanız, koku problemi var. kediniz kısırlaştırmadığınız (kısırlaştırma konusuna sonra değineceğim) alanını belirtmek için koltuklarınızın köşesine, kenarına yatağınıza falan idrarını püskürterek koku bırakabiliyormuş. bizimki daha o çağa gelmedi bi problemimiz yok allahtan. bu koku içinde yüksek oranda feromon ve hormon barındırdığından çok kötü kokuyormuş ve enzimatik spreylerle falan anca temizleniyormuş diyolla. dikkat edin.

  köpek gibi tuvalet sıkıntınız olmayacak ondan emin olabilirsiniz. kendisi kumundan başka yere zorda kalmadıkça yapmaz. ben 5 aydır besliyorum daha hiç vukuatımız olmadı. inşallah bundan sonra da olmaz.

  tırmalama tahtasını almayı unutursanız ya da amaan boşver bu olmasada olur derseniz hayırlı olsun yeni bir sıkıntınız var. delinmiş baza başlığı, kanepe kolları, kanepelerin sökülmiş dikişleri, halınızdan çıkan ilmekler. tırmalama tahtasını eve koyduğunuz ilk gün kedinizin ön ayaklarını tutup tırnaklarını ona geçirtin. ona tırmalama tahtasını ne için kullanması gerektiğini öğretmeniz lazım.

  kedi dediğimiz hayvan köpek gibi eğitilebilen azardan, kızmaktan, yavaşça poposuna veya burnuna vurmaktan anlayan bir hayvan değil. hayır kelimesini öğretmek bile zaman alıyor. yapmamasını istemediğiniz şeylere müdahale etmeyi öğrenmeniz lazım. mesela, oyun dedim ya, sizin uyuyacağınız sırada falan. ben bunu aşmak için 2 güün boyunca tam bunun oyun istediği zamanlar, ben ilgilenmesemde benle oynadığı zamanlar sıcacık yatağımdan çıkıp bunu inatla dışarı atıp kapıyı kapattım. miyavladığı zaman umursamadım. yalvardığı zaman içeri aldım. inatla aynılarını yaptı. bende inatla dışarı attım. edimsel koşullandırdım kısaca hayvanı. edimsel koşullanmayı bulan pavlova da burdan hem selam olsun hemde helal olsun arkadaş. 2 gün bezdirdi beni ama sonra o saatte oyun istememesi gerektiğini öğretebildim arkadaşa.

  daha dikkat etmeniz, göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var aslında ama öncelikli olanlar bunlar. kısırlaştırma konusuna gelince, hayvanları kısırlaştırmak bencillik vs... diyen var. veterinerler kediler için sağlıklı diyor. herkes bir şey diyor. dişi kedim olsa kısırlaştrımazdım ama, erkek kedinin koku bırakma problemi mecburen kısırlaştırmak zorunda bırakacak beni. yoksa dişi kedinin kızgınlık döneminde (inanın bana görmek istemezsiniz) bir iğneyle o kızgınlığı alıyorlar. dişi veya erkek kızgınlık döneminde hem agresif oluyorlar, dişi kediler her sevene sürtünüyor, erkek kediler ise size yanaşabiliyor. hoş değil yani.

  velhasıl kelam kısaca böyle. (inanın kısası bu :D) daha fazla sorusu olan, merak eden aklında soru işareti olan, marka öğrenmek isteyen arkadaşlar Dm atabilirler. buraya kadar okuyan herkese teşekkürü borç bilirim efenim. görselde yükleyecektim ama çok üşendim.

  bu kadar sıkıntısına, maddi manevi yüküne külfetine rağmen sizin göğsünüze yatıp sizden sevgi beklemesi, sevdiğinizde güzel güzel mırlamasıysa inanın her şeyi unutturuyor. ve huzur veriyor. ayrıca kedi besleyen insanlarda kalp krizi riski %30 azalıyormuş.

  merak edenler içinde, ben kedimi okulun bahçesinden aldım. hiç aklımda böyle bişi yoktu. hatta aklıma bile gelmezdi kedi besleyeceğim. ama bir baktım besliyorum. :D

  edit: unutmadan, yaşadığınız şehrin ve ilçein hayvan barınağıyla iletişime geçin. vet masrafının yarısına mama bağışı yaparak kedinizi barınakta da tedavi ettirebiliyorsunuz. yada gönüllü çalışarak.
   
 2. Uğur S.

  Uğur S. Onursal Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.984
  Beğeniler:
  2.328
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Peugeot
  Seviye:
  Uludağ sözlükteki yazı da sizin mi acaba?
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 3. #3
  M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Doğrudur bana ait. Sosyal medyada gördüğünüz bütün mbksler benim. :)
   
 4. Çağlar Çağlayan

  Çağlar Çağlayan Cascade

  Kayıt:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  803
  Şehir:
  İzmir - Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Yazınız için teşekkür ederim parmaklarınıza sağlık :) Ben de geçtiğimiz kış döneminde dişi bir yavruyu evimde bir buçuk ay kadar misafir etmiştim. Daha sonra sahiplendirdim. Gittikten sonra anladım ki odamın neşesi olmuş. Ben de bir kez daha altını çizeyim, eğer öğrenciyseniz, eve genelde geç saatlerde geliyorsanız; kısacası kedinize ayıracak vaktiniz yoksa kedi bundan hiç hoşnut olmayacaktır, sahiplenmeyiniz.

  Bu da cimcimeden bir fotoğraf :)

  [​IMG]
   
  Sadettin Z. ve M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 5. Dedekorkut

  Dedekorkut Yeni Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Haziran 2015
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  Trabzon
  Adı:
  Galip D.
  Seviye:
  @M.Burak KARADAĞ Bende sokakta hamileyken buldum hiç bakacağım yoktu. :) Saydığınız şeylerden yanlızca kedi tuvaleti diye satılan kablar yerine evdeki çamaşır leğenini ona tuvalet yaptım :) Dükkanda bakıyorum oyuncak olarak böcekleri kovalıyor. :) Parazit hapı 5 tl tanesi (bizim burda) 15 tl de damla:) Aşılarda 20-25 :) Son olarak dikkatimi çeken bir mamaya alıştımı ona sittin sene başka mama yediremessiniz yazmışsınız öyle bi yer ki açlığın ne demek olduğunu anlayınca :)
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 6. Heraklia

  Heraklia Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  6 Nisan 2015
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  145
  Şehir:
  Edirne
  Adı:
  Sertan Atalay
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Evde bir kedi iyidir. İki kedi daha iyidir. Evde bırakmak zorunda kaldığınızda canı sıkılıp bağırmazlar. Devamlı oyun için sizi rahatsız etmezler. 2 KEDİ İYİDİR.
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 7. Onur İlker Gündoğdu

  Onur İlker Gündoğdu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  6 Ekim 2012
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  607
  Şehir:
  Tekirdağ
  Adı:
  Onur
  Seviye:
  Ben de bu kardeşten beslemek istiyorum ama hem 4-5000bin dolar fiyatı, hem de nasıl besleneceği hakkında kısıtlı bilgi bile yok.

  peter_b_356158.jpg
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 8. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.305
  Beğeniler:
  4.177
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Oğlum sürekli eve kedi alalım diyip duruyor. Biz de yeni eve taşınmayı bekliyoruz. Karar verme noktasında yazdıklarınız çok faydalı oldu. Bakalım bir kedi sahiplenmek nasip olacak mı?
  Not: Eşim bu işe çok karşı maalesef. :(
   
 9. Atacan

  Atacan evden işe, işten eve

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  10 Ekim 2014
  Mesajlar:
  457
  Beğeniler:
  605
  Şehir:
  Karşıyaka-İzmir
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @M.Burak KARADAĞ çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

  10 yıldır kedilerle evini paylaşan, şu an 3 kedisi olan biri olarak 2 noktada ekleme yapabilirim

  1. Köpek Maması | Kedi Maması | Temizmama.com : izmir'de mama üreten bir firma. merdivenaltı değil, koca fabrika. kendi kediniz için olmasa bile sokaktakiler için micho isimli ürününü tavsiye ederim.

  2. eşim sabırla tüm kedilerimizi yer tuvaletine (alaturka) alıştırdı. yavru iken tuvalet önünde bol bol oyun oynayıp çişi gelince tuvalete iki üç kere yaptırmanız yeterli. Veya çişli peçeteyi tuvalete koyup koklatabilirsiniz. şimdi tek derdimiz sifonu çekmek. kedi tuvaleti, kum, koku-pislik sorunları çözülüyor.

  yeterli sabrınız ve akıllı kediniz varsa oturmalı tuvalete (alafranga) de eğitim verenler var, ben beceremedim :) CitiKitty Cat Toilet Training Kit – CitiKitty Inc.
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 10. #10
  M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  @Tahir Keskin Eşiniz alınana kadar karşı çıkar ama sonra sonra alışır abi :) Yalnız çok tüy döken bir hayvan kedi dediğimiz canlı o yüzden ilerleleyen dönemlerde problem yaşayabilirsiniz. O yüzden tam karar vermeden almamak en mantıklısı :) Sonra yavrucağın evsiz kalmasını istemeyiz :)

  @Atacan denemekte fayda var :) Tavsiyeleriniz için çok sağolun :) Bende dün benim oğlanı kısırlaştırdım :) Bana miyavlaya miyavlaya sövüyo şuan :D
   
 11. alierkanimrek

  alierkanimrek Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  432
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Arkadaşımın kedisinde gördüğüm en büyük problem tüy dökme.

  Hayvan tüyü için özel başlığı olan elektrik süpürgesi almak zorunda kaldı arkadaş.
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 12. #12
  M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  @alierkanimrek Elektrik süpürgesinden korkmuyor mu hayvan yav? Korkmayan kedi çok az. Korkuyorsa şayet çok büyük eziyet hayvana sinir stress. Onun yerine elektrostatik taraklar en güzeli.
   
 13. Migel

  Migel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  515
  Şehir:
  Çanakkale
  Adı:
  Migel
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Kedi sever bir insan değilim lakin hayvan sever olduğum için 2 yıl civarı besleme durumum olmuştu.Kedi dediğin canlı insana kanaatimce en yakın varlıktır.Aynı insan gibi son derece bencil,tamamen kendini düşünen,düşüncesizce haraket eden bu uğurda da şaklaban olan bir canlı.İnsanlar bunları sevdiğinden besler başka bir nedeni yok bence :)Evcil hayvan beslemek isteyenler için bir seçenektir.Bakımı kolaydır.Yemini suyunu koyduktan sonra isterseniz tatile çıkın gelip aynı şekilde bulursunuz.Bol bol evde kaybolur.Yazları lavabonun içinde uyumaya perdelere asılıp dans etmeye bayılır :)Sevilmek istediğinde gelir yanınıza tamamen kendini düşünerek sizde bak yanıma geliyor ne güzel diye seversiniz :)Buda bonus olsun bizim sıpadan :D

  [​IMG]
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 14. alierkanimrek

  alierkanimrek Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  432
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  @M.Burak KARADAĞ Yok yav kediyi süpürmüyorsun :D zavallı görünce şeytan görmüş gibi oluyor zaten, mobilyalar halılar falan, kedinin tüyü beyaz heryer bembeyaz tüy oluyor.
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 15. #15
  M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  @alierkanimrek Hea :D ben onun yerine sonsuz kullanımlı tüy toplayıcılardan kullanıyorum. Suyun altına tut tekrar kullan 10 numero :D
   

İlginizi Çekebilir

bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
1.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
upload_2016-8-5_14-30-10.png
Tahmin ediyorum bisiklet süren birçok kişinin aklına bu soru gelmiştir. Bacaklarımdaki kuvvetin bisiklette güç üretmeye katkısı (kısaca hız yapmaya) ne kadardır? Bisikletimizde bir power metre...