Kazalı-Keyifli bir hatıram ve eldivenin önemi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Salih Kü tarafından paylaşıldı.

 1. Salih Kü

  Salih Kü Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Öncelikle hikayeye hiç bakmasanız da sondaki değerlendirmeye bir bakın.
  Bir defa Kemalpaşa'da(İzmir) bizim köyden dağa çıkmaya kalkmıştım City Sport 40 tur bisikletimle, orada kirazlık vardı, oraya gideyim dedim,(gerçi bilmediğim bir sapak varmış) oruçlu da olunca tabi tahmini 2 km tırmandıktan sonra pil bitti. Ama o inişteki keyif başka hiçbir şeyde yok. Zift üstüne mıcır kaplama asfalt her ne kadar tehlikeli olsa da aldım son vitese ve muhtemelen kendi hız rekorumu kırdım.(araçların geçmesiyle gerçekleşen sıkışmanın henüz tam olmaması durumunda mıcırlar kısmen kayıyor) Zaten köy dağ yolu olduğu için trafik ortalaması muhtemelen 1 araç/saat veya belki onun da altıdır. 2 kez yaptım bunu farklı günlerde ve ikincisinde çocuklara hava atmak için (affedersiniz) hıyarlık yapıp normalden hızlı gidip tam bir köşe başında olan topraklı yola geçişten sonra muhtemelen hafif fren sıktığım ve sert dönüş prosedürünü uygulamadığım için eldivenin, dizliğin ve dirsekliğin gerekliliğini bir kez daha gördüm. Belki asfalttan çıkmadan fren şartlarımı biraz daha zorlasaydım yeterince yavaşlayabilirdim. Zira frenler baya kuvvetli, öyle ki takla atmaktan korkuyorum. Aslında da arkama baktığımda virajı baya bir geçtiğimi gördüm. Çok şükür asfaltta düşmedim, çünkü o mıcırlı asfaltta düşseydim Allah bilir, belki de (Allah korusun) ayağa bile kalkamayabilirdim.(o günün gecesinde bisikleti temizleyip, yamulan arka aktarıcıyı düzeltip bir test sürüşü yaptım. Siz anlayın) Kazadan sonra zaten oruçlu olan vücut bir anda yat, dinlen alarmı vermeye başladı. İkindiden sonra olduğu için bir duvar dibinde biraz oturdum. O halde eve gitmem mümkün değildi. Gözlerim kararıyordu. Azıcık dinlendim ve eve gittim. Dizimdeki yara temizlendikten sonra zaten kendi iyileşecek türdendi ve sadece merhemle geçti. Dirseğimin ordaysa tahmini 5mm derinlikte yara vardı. Ona biz yine aynı tedaviyi uyguladık ama yaklaşık 3 gün sonra akşam hastanede gösterdiğimde doktor "neden daha önce gelmediniz" dedi. Önce yarayı batikonla temizledi, sonra kırılıp, düzgün kaynamayan kemiğin tekrar kırıldığı gibi, aldı eline küçük bir kesici alet,(sanıyorum bistüri) yarayı komple tekrar açtı ve emin olun o anki acı, biraz farkla kaza anındakinden daha fazlaydı. Bir de o hastanenin klasik kokusu, insana tedaviyi tüm detaylarıyla hissettiriyordu. Sonunda bitti ve kolumu sardı. Ertesi gün açabilirsiniz dedi. Dizime de baktı ama birşey olmadığını söyledi. Bu arada hastanede halamın kızıyla karşılaşmamız da babamla bana sürpriz oldu. Onun da ufaklık ateşlenmiş. Bir de yolda babama sorduydum: Gitmişken birilerine de uğrar mıyız diye(köyden Kemalpaşa'ya giderken).(bkz. Ansızca köyü/Kemalpaşa)

  Bu kazayla ilgili genel değerlendirmem şöyle oldu:
  1-Kask, eldiven, dizlik ve dirseklik, kaza anında acıyı adeta yok eder. Zira elimde eldiven vardı ve elimde çizik bile olmadı. Normalde elimde o kazada yara olmaması mümkün değildi.
  2-Derin bir yarada, hatta küçük olmayan herhangi bir yaralanmada, hastaneye gitmezseniz veya geç giderseniz, ya enfeksiyondan çekersiniz, ya doktordan.(doktorun suçu yok. suç tamamen sizde)
  3-Doktor bana aşıların tam mı diye sordu. Bunun anlamı, aşılarda eksik olması durumunda tetanoz riski var.(yani yırttım :D)
  4-Uzun zamandır düşmüyordum, arada böyle düşmek iyidir :D Sonuçta her düşüşün, acısından başka bir de tecrübesi vardır. Böylece aynı hataları bir daha yapmayız. Aynı tecrübe hastane konusunda da var.
  5-Sert dönüş prosedürü mutlaka uygulanmalı.(Bisiklet virajda gerekli derece yatık, vücut hizası, lastiklerin yere değen kısımlarının arasındaki çizginin, mümkün olduğunca dönüşe zıt yönünde)
  6-Toprak veya stabilize yollarda virajlar azami dikkatle alınmalı. Virajda fren yapılmamalı.
  7-Artistlik işin içine, normal seyirde girmemeli.
   
  Çetin ŞAHİNÖZ ve Tahir Keskin bunu beğendi.
 2. Yakup ADIGÜZEL

  Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  321
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Afyon
  Seviye:
  Güzel bir yazı olmuş,teşekkürler.
  Allah hepimizi her türlü kazadan korusun,amin.
   
  Salih Kü bunu beğendi.
 3. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.307
  Beğeniler:
  4.185
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Geçmiş olsun Salih Kü kardeşim.
  Ciddi bir kazayı ufak hasarla atlatmışsın. Allah bir daha göstermesin.
  Artislik kısmına katılıyorum. Senden daha küçük yaştayken kızlara artislik sevdasına kontra bisiklet ile 15 metre genişliğinde pistte virajı alamayıp kaldırıma girmiştim. Gidon boğazının nereme girdiğini varın siz düşünün :p
   
  Salih Kü bunu beğendi.
 4. Çağlayan

  Çağlayan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2012
  Mesajlar:
  1.767
  Beğeniler:
  2.119
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Geçmiş olsun..
   
  Salih Kü bunu beğendi.
 5. Çetin ŞAHİNÖZ

  Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  5 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.183
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Çok geçmiş olsun dostum, kazadan belki de daha önemlisi çıkartılan derslerdir ki siz de bunu hakkıyla yapmışsınız.
   
  Salih Kü bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.46.46.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
eat-more-protein.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
yjpg-728x728.jpg
Sağlığınızı Koruyun (Guard Your Health) Dergisi aşırı yemek yemenin son yıllarda hızlanması problemini gözler önüne seren bir dizi araştırma yayınladı. Bununla birlikte, eğer kilo vermek...