Kaza yaptım.Lütfen güvenlik ekipmanlarını eksiksiz giyelim...

ilker g.

Daimi Üye
Tepki
108
Arkadaşlar çoğu kişi biliyordur ama yinede örnek olsun diye başlığı açıyorum.İzmirden memlekete döndüm.Motorum var diye bisikletimi getirmedim.Dün denizden arkadaşımla eve geri dönerken yazlık beldede sokaktan sağa dönerken parka taşların üzerinde motorun kayması ile düştük.Hızımız maksimum 15 km idi.Bu hıza rağmen oluşan hasar inanılmaz boyutlarda.Kafamda kaskım üstümde kısa kollu korumalı yelek tarzı giysi olmasına rağmen eldiven takmadığım için sağ avuç içimdeki derinin yarısı dirsek ile bileğim arasında 30 cm uzunluğunda 5 cm genişliğinde deri ve diz kapağımda bunlara nazaran çok ufak deri kalkması,sıyrık ve yarık oluştu.Yumuşak deri zedelenmesinden başka birşey olmamasına rağmen dünden beri eziyet çekiyorum.Çektiğim acıdan sağ elimi çok limitli kullanabiliyorum,sekerek yürüyorum.Anlatmak istediğim şey ise eldivenin ne kadar gerekli olduğu.Kask başımıza aldığımız darbelerde koruma sağlasada böyle ufak düşmelerde elin aldığı hasar sizin günlük yaşantınızı oldukça etkiliyor.Kask elbette zorunlu ama çok kısa mesafede olsa görüşüm eldivenin kesinlikle şart olduğudur.Lütfen eldiveni küçümsemeyelim.Herkese kazasız sürüşler...

Scudo

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Gözlüğü de unutmamak gerek.Sekecek olan bir taş nelere mal olabilir.Tekrar geçmiş olsun.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Geçmiş olsun.

İnsan bazen yürürken bile taşa takılıyor da ilk açılan yer avuçlarının içi oluyor. Yürürken ki hızımız ne kadardır ki, 5 km? 6 km? en çok 6'dır diye tahmin ediyorum. Böyle düşününce 15 km aslında hiç de azımsanacak bir sürat değil, normalin 3 katı. Tabi otomobiller bizim normal kavramımızı değiştirip onu şehir içinde 50 şehir dışında 90'lara çıkarttıkları için, küçümsüyoruz. Ancak dediğiniz gibi dikkatli ve tedbirli olmakta fayda büyük.

Tekrar geçmiş olsun.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Geçmiş olsun, kask, eldiven, gözlük olmazsa olmazlar arasındadır...

sado

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Çok geçmiş olsun.
Ben de 2 hafta önce bisikletle bir kaza geçirdim. Kask taktığım için şu an bu satırları yazabiliyorum diyebilirim.
Kaza şöyle gerçekleşti;
Gece sürüşü dönüşü Kadıköy Bahariye caddesinden geçerken bisikletimin arka lastiği tramvay rayına sıkışınca tam anlamıyla tepe taklak oldum. İlk yere çarpan kafam oldu . Hızım 15km/h civarıydı. Yaklaşık 1 metre kadar kaskım yere sürtünür vaziyette kaydıktan sonra omuz, diz ve dirsek teması gerçekleşince durabildim. Yere o kadar şiddetli bir şekilde çarptım ki herşey o an bitti sandım.
İyi ki kask takmışım.
Eldivenin beni kaç defa sakatlanmaktan kurtardığını sayamıyorum bile.
Mutlaka güvenlik ekipmanlarını kullanınız arkadaşlar.
Hepinize mutlu sağlıklı sürüşler.

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Bugün bende kaza yaptım. Tam dönüşe mazgal koymuşlar dönerken çapraz geçme şansım olmadı teker girdi ve düştüm. Eldiven olmasa elim baya soyulmuştu kask olmasa başın yara alacaktı. Ekipmanlar sayesinde ucuz atlattım. Ayrıca gözlüğünde ayrı bir yeri var.

Mert Altıkardeş

Daimi Üye
Tepki
130
kask eldiven varda gözlük yok bende inşallah bişiler kaçmaz xP
Geçmiş Olsun Dostum

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
geçmiş olsun Allah hepimizi böyle kazalardan korusun

Halil Atalay

Forum Bağımlısı
Tepki
576
çok geçmiş olsun motorsikletle kaza daha fazla hasar oluşuyor kesinlikle koruma şart

m6rk

Daimi Üye
Tepki
166
çok geçmiş olsun. Ben de dün sabah bisikletle yol kenarındaki yağmur kanalına uçtum. Ayrıntılar: (link)

Güvenlik malzemelerinin hiçbirisi aksesuar değil. Bizler çocuk yaşta bu alışkanlığı edinemedik ama bisiklete bir yetişkin olarak tekrar başladığımda hemen alıştım. Ben de motor kullanıyorum, bilinçli motor kullananlar bisiklette de güvenlik malzemelerini kullanmaya özen gösteriyorlar. Çünkü 30-40 km/s hızla düşüş motorla olmuş bisikletle olmuş farketmez. Hatta motorda düşüş daha usturuplu olabilir bisiklete göre.