Kaza sonrası maddi hasarın karşılanması

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Artan kaza haberlerinden sonra bu konuyu açmaya karar vermiştim. Geçtiğimiz pazar günü kıl payı kurtulduğum kazadan sonra artık açmalıyım dedim kendi kendime.
Kazayı kısaca yazacak olursam. Gidiş-geliş yolda karşı şeritteki adam sağımdaki yere park etmek için hızlanıyor, beni görünce yolun ortasında duruyor. Kaçacak yer bırakmayınca ben de frenlere asılıyorum arka teker yana doğru kayıyor. Arabayla aynı hizada duruyorum. Aramızda da 20 cm yok.

Benim merak ettiğim maddi hasarlı bisiklet kazalarından sonra yapılması gereken nedir?
Motosiklet ve otomobil kazalarından sonra tutanak tutuluyor, haksız tarafın sigortası karşılıyor diye biliyorum.
Peki bisiklet kazalarında tarafların hak durumlarına göre ne oluyor? Sonuçta bisikletlerin trafik sigortaları ve plakaları yok.

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Bisiklet kazasında da tutanak tutulması gerekir. Şayet hatalı araç sürücüsü ise aracın kasko şirketinden bir expertiz inceleme yapar. Kimi kaskolar anında ödeme yaparken kimileri de 15-20 gün sonra ödeme yapıyor. Bisikletinizi yetkili bayide tamir ettirip ilgili faturayı kasko şirketine gönderiyorsunuz ve paranızı alıyorsunuz.

Şayet hatalı olan bisiklet sürücüsü ise araç sahibi aracını kasko aracılığı ile yaptırır ve kasko firması bu bedeli sizden tahsil eder.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35 ve Berkay*

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Fatih Çetin
Bisiklet sürücüsü haklıysa ve bisiklet pert olmuşsa bisikletin faturasını mı yolluyoruz kaskoya?
Alüminyum kadro hasar alırsa, yeni kadro alıp onun faturasını yollayacağız sanırım fakat kadro var kadro var. Hasarlı kadromunuz yerine alacağımız her türlü kadroyu karşılayacak mı?

Biz hatalıysak arabada çizikten başka hasar olmaz diye tahmin ediyorum, en fazla cam kırılır. :D

Tolga20

Üye
Tepki
1
İsim
Tolga Ö.
Bisiklet
Bianchi
Mesela ben bu gün hız yaparken aniden dengemi kaybedip yer yattım vites kolunun camı kırıldı garanti karşılarmı yoks sürücü hatası mı der.

mozdemir

Üye
Tepki
24
Bisiklet
Sedona
@Tolga20

öncelikle geçmiş olsun. soruna gelince maalesef garanti kapsamında onarılmaz çünkü teknik ya da fabrikasyon hatası değil düşüp kırmışsın

Silmarillia

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Aykut Aydoğmuş
Bisiklet
Look
Geçmiş olsun..
Geceleri kaskodan yararlanmak için insanlar arabalarını yalandan yere vururlardı.. Eğer kaskodan bisiklet karşılanıyorsa yakında bisikletleri de vurdururlar :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Berkay*

O kadar kestirme olmayabiliyor bazı kazalar. Benim geçirdiğim kazanın tutanağında şöyle yazıyordu:
Araç sürücüsü: Hafif yaralı
Araç: Pert
...
Elektrikli bisiklet sürücüsü: Ağır yaralı
Elektrikli bisiklet: Hafif hasarlı

Adam bana çarpınca aracı falan bırakmış, bana bakmaya başlamış. O sırada araç önce elektrik direğini devirmiş sonra bir sitenin bahçe duvarına çarpıp durmuş. Trafik sigortasını ileriki tarihler de dahil olmak üzere işletemeyecek hale getirip savcılığa gittik de çözdük durumu. Tutanak geçerli olup da mahkeme tutanağa itirazı kabul etmese sigorta şirketi aracın tüm hasarını benden alacaktı. Kapalı bilinçle polise ben anlatamadığım için tek taraflı dinleyerek direkt sürücüyü korur şekilde tutanak tutmuşlar.

• Beğen
Tepkiler: Berkay*

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Berkay* o şekilde olmuyor. Kasko firmasının ekspertizi inceleme yapar. Pert durumunda kasko da fiyat araştırmasına gider. Kaskonun belirleyeceği fiyata itiraz edebilirsiniz.
Hasarlı parça birebir aynısıyla, aynısı mümkün değilse muadili ile değiştirilir. (Tabi parçanın tamiri mümkün değilse) Alüminyum kadroyu kırıp karbon kadro alamazsınız.

Dediğim gibi kaza tespit raporu şarttır.

Bir bisikletin araca verebileceği zarar çizikten ibaret olmadığı gibi kırılan camın bedeli de düşündüğünüz gibi ufak rakamlar olmayabilir. Lüks bir arabanın aynasını kırarsanız kullandığınız bisikletin değerinden daha yüksek bir rakam ödeyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35 ve Berkay*

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Tamam iyi konuşuyorsunuzda kasko filan biraz gerçek olalım bizim insanımız 5.000 tl bisiklete çarpar bakar lastiği yamulmuş 50 tl bırakır gider bazı arkadaşlar anlattı altlarındada sağlam biiskletler vardı yani.Kazadan sonra plaka alın hemen resim çekin videoya alın.Kanıt olsun elinizde.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Teşekkür ederim. Bisiklet olduğu için kazadan sonra arabasına -aracına- binip giden çok olacaktır diye düşünüyorum. Bunlara neler yapılabilir?
Kazayı yaptık. Adam durdu baktı sonra benim işim var ayağına bastı gitti. Şimdi çarpıp kaçtı desek değil. Polis çağırsak adam yok. Kamera da yoksa ne olacak?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Berkay* action kamera. burada işe yarar işte. edinebilirsen temin et kendine bence. hem eğlence turlarda çekersin hemde güvenlik için böyle durumlarda lazım olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Berkay*

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
Dün bir kaza gecirdim. Araba arkadan carpti. Pazartesi gunu kaza raporunu alacağım. Bisikletim pert oldu. Düzelecek bir yeri yok. Çarpan arabada kasko olacağını sanmıyorum. Öğrenmek istediğim trafik sigortası hasari karşılar mi? Karşılarsa hepsini mi karşılar. Bisiklet yeni faturasi da mevcut.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mertznc
Kaza raporuna göre çarpanın suç oranına göre hasar karşılanır. Arkadan çarpmada, farklı bir durum yoksa, suçun tamamı çarpana aittir.

• Beğen
Tepkiler: mertznc

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
@specific insallah karşılanır. İlk günüydü bisikletimin. Kendime bir sey olmadığı için mutluyuz ama mal da canın yongası.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mertznc
karşılanır. normalde bir araba ile kaza yaptığınızda, siz arabanızı servise ya da sanayide bir tamirhaneye götürürsünüz ve size çarpan aracın trafik sigortasından başvuru yapılır, dosya açılır ve eksper gelir tespit yapar. plakası olmayan elektrikli motosikletlerin de hasarı karşılanıyor. bisikletin de hasarı karşılanacaktır. sigorta şirketi bisiklet için eksper gönderir mi emin değilim, belki de ekspere gerek kalmadan faturası üzerinden ya da bisikletin marka modelinin aşağı yukarı piyasa değerine göre ödeme yapabilir. sizin yapacağınız şey, kaza raporunu emniyetten aldıktan sonra karşı tarafın sigorta poliçesi numarasına göre karşı sigorta şirketinin müşteri hizmetlerini arayıp dosya açtırmaktır. onlar gerekli yönlendirmeyi yaparlar. bu arada kasko sigortası sadece kendi aracının hasarını karşılar, karşıya verilen hasarı karşılamaz. karşı tarafa verilen hasarı trafik sigortası karşılar.

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
@sonerogul cok teşekkür ederim bilgilendirme icin. İnsallah olumlu bir rapor cikarsa bu yolu izleyeceğim :harika:

@sonerogul Bugun kaza raporunu aldım. Karşı taraf tam kusurlu. Sigorta şirketini arayıp hasar kaydını açtırdım. Bisikleti de servise bıraktım. Eksper gorevlendirip iletişime geçeceklerini söylediler. Şimdilik böyle. Örnek olmasi açısından sonucu paylaşıcam.

• Beğen
Tepkiler: specific

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mertznc
Bu arada ben de eksperim :)
şimdiye kadar karada giden hemen hemen her aracın ekspertizini yaptım ancak hiç bisiklet ekspertizi yapmamıştım. benim için de mesleki bir deneyim olacak bu süreç. merakla bekliyorum :)

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
Arkadaslar son durum eksper geldi bisikletin fotoğraflarini cekti. Bisikleti bıraktığım servisten rapor istediler. İzmir bisiklet sahibi Gürkan bey bisikletin kullanilmayacak halde olduğunu ayrica uzerindeki parcalarinda cogunun arizali veya darbeli oldugu icİn bir degeri olmadigi konusunda bir yazi yazdı. Kaza raporunun aslini, alkol muayenesi sonuclarınin aslini, karakol tutanağını, bisikletin faturasını ilgili ekspertiz firmasına elden teslim ettim. Bisikletin su haliyle degerinin 600tl oldugu bilgisini bisikletcim kendilerine iletti. Ekspertiz firmasi dilerse bisikletin hurdasını kendileri alacaklar dilerlerse de bisikletciye 600 liraya satacaklar. Bisikletin fatura değerinin doğruluğunu ve hurda halindeki fiyatini araştırıp en gec 3-4 gun icinde odemenin yapılacağını söylediler. Simdilik durum boyle. @sonerogul @Taner James