Kaza sonrası karbon maşa değişimi (390€!)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
en iyisini yapmissin. obur turlu kafanda hep bir soru isareti olacakti. zannediyorum 7.5te kullanilan karbonun cinsi 7.4ten daha ust seviye. pahali olmasinin sebebi bu da olabilir. keske 7.4 karbon masa fiyati da alsaydin.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@kvnccelik
İlk mesaj 5 Mayıs'ta, şimdi Haziran ortalarından bahsediyorsunuz. Yasal olarak ithalatçı yedek parça bulundurmak ve en fazla 20 iş günü içinde onarımı tamamlamak zorunda, neden bu kadar uzadı?

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
(link) bu bisikletin sadece maşası mı 390 euro o zaman kadrosuna maşasına para veriyoruz bu Treklerin

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yabancı markaların, müşteriyi öpmesi böyle bir şey olsa gerek.O fiyata bir sürü seçenek var, Trek şart mı ki? :rolleyes:

kvnccelik

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Trek
@Murat B.
Bisikleti 1 Mayıs'ta vermiştim. Açıkçası ilk 1 hafta fiyatı tam olarak söyleyemediler, sonra söylediler ben karar veremedim öyle bir süre geçti. Peki ellerinde her türlü yedek parçanın bulunması zorunlu mu? Benim parça Amerika'dan gelecekmiş. Tercihim karbon ya da alüminyum olsa da bu şekilde olacaktı.

Bir de bu kadar satış yapan ve servis hizmeti veren TREK'in Türkiye distribütörünün hizmet politikası hoşuma gitmedi. Hiçbir kurumsallık veya iş takibi göremedim. İkide bir farklı farklı insanlar benden numaramı isteyip geri dönüş yapacaklarını söylüyorlardı. Bugün netlik kazanabildi. :)

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@kvnccelik

Konunun ilk mesajlarını okurken umarım alüminyum veya orijinal olmayan maşa almamıştır demiştim, neyse ki öyle olmamış. Hocam iyi yapmışsın. Kalbur üstü bir bisiklet kullanmak biraz fedakarlık gerektirir. BMW 520 alıp da amortisörü patlayınca Hyundai parçası takacaksan, BMW'ye binmenin ne esprisi kaldı :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@kvnccelik
Ellerinde her türlü yedek parça bulundurmak zorunda değiller, ama her türlü onarımı 20 iş günü içerisinde tamamlamak zorundalar. Yurt dışından parça temini uzun sürüyorsa, bu sizin değil onların sorunu.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'dan:

Satış sonrası hizmetler
MADDE 58- (1) Üretici veya ithalatçılar, ürettikleri veya ithal ettikleri mallar için Bakanlıkça belirlenen kullanım ömrü süresince, satış sonrası bakım ve onarım hizmetlerini sağlamak zorundadır.
(2) Üretici veya ithalatçılar, yönetmelikle belirlenen mallar için Bakanlıkça onaylı satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi almak zorundadır.
(3) Bir malın yetkili servis istasyonlarındaki tamir süresi, yönetmelikle belirlenen azami süreyi geçemez.
(4) Üretici veya ithalatçılar, yetkili servis istasyonlarını kendileri kurabileceği gibi servis istasyonlarının verdiği hizmetlerden sorumlu olmak şartıyla kurulu bulunan servis istasyonlarından veya servis organizasyonlarından da faydalanabilir.
(5) Herhangi bir üretici veya ithalatçıya bağlı olmaksızın faaliyette bulunan servis istasyonları da verdikleri hizmetten dolayı tüketiciye karşı sorumludur.
(6) İthalatçının herhangi bir şekilde ticari faaliyetinin sona ermesi hâlinde bakım ve onarım hizmetlerinin sunulmasından garanti süresi boyunca satıcı, üretici ve yeni ithalatçı müteselsilen sorumludur. Garanti süresi geçtikten sonra ise kullanım ömrü süresince bakım ve onarım hizmetlerini üretici veya yeni ithalatçı sunmak zorundadır.
(7) Servis istasyonlarının kuruluşu, işleyişi, sayısı, özellikleri ile diğer uygulama usul ve esasları yönetmelikle belirlenir.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği'nde ise bisikletlerin kullanım ömürlerinin 10 yıl, azami tamir süresinin 20 iş günü olduğu belirtiliyor.

Ayrıca tüm yedek parçalar için fiyat listesi bulundurma zorunlulukları var, siz bisikleti teslim ettikten 3 hafta sonra "fiyat öyle değil böyleymiş" demeleri kabul edilebilir birşey değil.

• Beğen
Tepkiler: Gokhaniss

kvnccelik

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Trek
@Murat B.
Bilgilendirme için teşekkür ederim Murat. Gayet iyi açıklamışsın ve dediğin gibi normalde böyle olması gerekiyor. Başından bu kanundan haberim olsaydı işi biraz daha sıkı tutardım sanırım. Bari benden başka TREK ile alışveriş yapan kişiler dikkat etsin bu saatten sonra. Bakkal zihniyetiyle iş yapıyorlar resmen..

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kvnccelik bana da üstüne basa basa bisiklete en son ortaokulda bindiğimi söylememe rağmen 20 inch bisiklet önermeleri gerekmesine rağmen 22.5 verdiler.. iki hafta sonra satıp 20 inch'e geri döndüm. aksesuar vs derken 1000 kaat ayak üstü düdüklendim.

kvnccelik

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Trek
Maşam ABD'den geldi, tamir oldu ve teslim aldım. Henüz deneme fırsatım olmasa da bisikletime kavuştuğum için mutluyum. Bu süreçte doğru yönlendirmelerle beni aydınlatan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Toplamda 750tl maliyeti oldu bana. Eski maşanın fotoğrafını da paylaşacağım.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Okan Gül

Üye
Tepki
0
İsim
Okan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar bisikletimin maşası yamuldu yeni alıcağım maşanın uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım ?
Model salcano xrs050