Kaza - Ameliyat - Performans

Kuyu

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Selamlar. Mart sonunda forumdan bir arkadaştan bir yol bisikleti aldım. 2 ay kadar haftanın 2-3 günü işe bisikletle gidip geldim. Mayıs 20 civarında (yorgunluga baglı) kişisel dalgınlık ve sürücü ablanın sinyalsiz - sağına soluna bakmadan karşı şeritten sola kırıp sağımdaki sokağa girmeye çalışması sonucu sert bir şekilde arabaya çarptım ve düştüm. Elim kırıldı, iki hafta kadar atelde kaldıktan sonra bu böyle düzelmez denilerek skafoid kırık için ameliyata girdim ve elime titanyum vida takıldı. Devamında 2 ay daha alçı ve sonrasında başparmak destekli bilek ateli taktım.

Bileğim henüz atelden yeni çıktığı için öne ve arkaya doğru henüz 30 - 45 derece dönüyor. İki hafta önce doktorum bileğin tamamen kaynadı demişti. Tecrube ve duyumlarınıza göre sizce ne zaman tekrar bisiklete binebilirim?

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Fizik tedaviye gidersen çok daha çabuk toparlarsın. Ne zaman bisiklete binebileceğini bileğin sana hissetirecek.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
merhabalar öncelikle geçmiş olsun ama benim size tavsiyem 7-8 ay bisiklet kullanmayın bende bileğimden ameliyat oldum 2 sene de anca düzelir deniyor ama bisiklet kullanıyorum bisikletide 6 aydan sonra kullanmaya başladım tekrar geçmiş olsun

Kuyu

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@cenkduran

hocam bileğim değil ama bilinçaltım sürekli rüyama sokarak hissettiriyor. bu gece de bileğimden dolayı fren sıkamadığım bi rüya gördüm mesela... :/

@Orhanalkaya

Eylul gibi başlarım diyordum (...)

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Eğer eliniz tam iyileşmeden elinizi yorarsanız zorlarsanız ki zorlanacaktır ileride elinizde sorunlar olacaktır eliniz güçlenmediği içinde aynı yerden kırılma ihtimali yüksek olacaktır siz tamam iyileşti deseniz bile yormayın elinizi ameliyat geçirmişsiniz üstelik.Geçmiş olsun.

Kuyu

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@Gazel Girgin

Ankara'nın yollarındaki mazgallar genelde dikine olduğu için dikkat etsem de ara sıra sert bir şekilde giriyordum. Şu halde girsem direkt geri kırılır sanırım.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Bence dikkat edin elinizi güçlendirin fizik tedaviye gidin hemen bisiklet kullanmaya başlamayın hemen başlarsanız riski çok yüksek o yüzden söyledim.Biraz sabrederseniz sağlığınız açısından daha iyi olur.Eliniz tam anlamıyla iyileştiğinde bile bileklik tarzı birşeyle elinizi koruyarak sürmelisiniz.Tabi doktorunuz size gerçek tedaviyi söyleyecektir ihmal etmeyin.Ben vücudumda çeşitli kırıklar yaşadım bi tanesi alçısız iyileşmem gerekiyordu bir tanesindede elimde iç kanama geçirdim bir kaç tane daha kırığım oldu biraz tecrübeliyim bu konuda mutlaka fizik tedaviye gidin bisiklet sürdüğünüzü set sürüşler yaptığınızı anlatın ne zaman sürebileceğinizi sorun.

Tepki
0
Merhaba.

Sakın ola doktorun ve fizyoterapistin dediğinden şaşmayın. Fevri davranmanın manası yok, ciddi derecede zararlı çıkarsınız.

Ben kaval kemiği diye bilinen tibiayı hatta arkasındaki fibulayı parça pinçik olacak şekilde kırdım, belki altı yedi noktadan kırıktı, üç farklı yerden dışarı çıktı falan. Cerrahi müdahale, 9 vida, fizyoterapi üstüne fizyoterapi falan derken bisiklete ilk defa 9 ay sonra binmiştim. Şu an 12.5 ay oldu, hamladığım doğru fakat çok şükür zarar verecek bir şey kalmadı. Sabretmesi zor biliyorum fakat kendi iyiliğiniz için acele etmeyin.

Her şeye rağmen hekimlerin söylediklerini, başkalarının tecrübe ve duyumlarına değişme.

Geçmiş olsun.