Kayseri tramvayı bisikletle buluşturuyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Uğur ÜNAL tarafından paylaşıldı.

 1. Uğur ÜNAL

  Uğur ÜNAL Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2009
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  44
  Şehir:
  İSTANBUL-Kadıköy
  Seviye:
  Kayseri'de hizmete girecek olan raylı sistemde tramvay istasyonlarına bisiklet parkı yapılacak. 15 istasyonda belediye tarafından konulacak 300 bisiklet te vatandaşlara hizmet verecek. :)

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yapımı süren hafif raylı sistemdeki tramvay istasyonlarına ulaşımda bisikletlerin de kullanılacağını söyledi.
  Özhaseki, Türkiye'de ilk kez tramvay istasyonlarına gidiş ve gelişte bisiklet kullanımının başlatılacağını, istasyon düzenlemesi ve bisiklet alımı için yakında ihale düzenleyeceklerini belirterek şu bilgileri verdi:"Tramvay istasyonları reklam karşılığı ihale ile yaptırılacak. İhaleyikazanan firma istasyonlara 300 bisiklet ve bisikletler için takip ve kilitleme sistemi kuracak. Hazırlanan projeye göre, istasyonda tramvaydan inen bir kişi, bilet olarak kullandığı manyetik kartı, bilgisayar kontrollü bisiklet park merkezinde de kullanıp kilitli haldeki bir bisikleti alacak. Manyetik karttaki bilgiler bilgisayar ortamında değerlendirildiği için bisikletin kilidini kimin açtığı ve bisikleti kimin aldığı kayda alınmış olacak. Bisikleti alan kişi, evine en yakın noktadaki toplama merkezine bisikletini yine kartını kullanıpteslim edince, elektronik kayıtlardan bu anlaşılacak. Sistem elektronikolarak bisikletin kayıt girdi-çıktısını yapacak. Böylece bisikletlerinkayıp olması önlenecek. Bisiklet kullanıcıları ek bir ücret ödemeyecek."

  15 İSTASYONDA BİSİKLET PARKI OLACAK  Özhaseki, istasyonlara ulaşımın bisikletle yapılmasında ilk anda 300 bisikletin kullanılacağını da ifade ederek "bisikletle ulaşımın, düz bir ova üzerinde bulunan Kayseri'de büyük ilgi görmesini bekliyoruz. İlk planda 15 istasyonda ve kent merkezinde 5 ayrı noktada elektronikkontrollü bisiklet parkları bulunacak. Bisikletin sağlık açısından dayararlı olduğunu biliyoruz. Tramvay güzergahına evleri yakın olan bir çok kimse artık otomobilini satacak. Çünkü artık ulaşım için otomobil kullanılmasına gerek kalmayacak" diye konuştu. Özhaseki, Kayseri Organize Sanayi ve Mimarsinan Kavşağı arasındaki 2 şeritli tramvay hattının çevresinin yeşillendirileceğini de kaydederek" tramvay hattının çevresine büyük boyutlu ağaçlar dikilecek. Tramvay,ağaçların arasından gidecek. Beş altı yıl içerisinde hat kenarınadikilen ağaçların dalları üstte birleşince vagonlar tamamen ağaçlarınarasından gidecek" dedi. Kayseri'de yapımı süren 17 kilometre uzunluğundaki raylı sistemde, Organize Sanayi Bölgesi'nden Mimarsinan Kavşağı'na kadar ilk etapta 22vagon hizmet verecek.


  Darısı İSTANBULUN başına....
   
  mziyaeddin, brol, grungemre ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.396
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bisikletleri almadan önce mantıklı olan o bisikletlerin sürüleceği yolları yapmak değilmidir. Kayseri sivas caddesi projesi yaklaşık 1 milyar TL lik projeydi tramvay hattı dahil. Fakat ne hikmetse bu proje içinde bisiklet yolu yok 300 adet bisiklet var. O bisikletleri alıp kayseride gezemezsiniz arkadaşlar bir yerden bir yere gitmek yürek ister Kayseride ikamet eden forum üyesi arkadaşlar eminim beni doğrulayacaklardır.

  Kayseride bisiklet kültürü çok zayıf. İnsanlar bisiklete çocuk eğlence aracı olarak bakar. Sanırım bu koca projenin içinde bisiklet yollarının olmamasının en büyük kanıtlarından biride bu. Avrupaya çok sık gider sayın Haseki ve ekibi sanırım tramvay hattı üzerinde bu tür aktivitelri gördüler en azından görüntü olarak bize çevreci bir görüntü verir düşüncesi ile getirip koyacaklar. Bir nevi çöle ağaç heykeli dikmek gibi. Kimse binmez o bisikletlere sayın Haseki kimse binmez.
   
  grungemre bunu beğendi.
 3. Mustafa Arman

  Mustafa Arman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Nevşehir
  Seviye:
  Simdi neden öyle dedin kardesim bisiklet yolumuz yok ama sağolsun başkan neredeyse her yere genişce kaldırımlar yaptırdı bisikletlerlede rahatça ilerleyebiliyorsunuz ama ''Bisiklete Çocuk Oyuncağı'' olarak bakıldıgı fikrinize katılıyorum tramwayımızda yarın devre giriyor Sagolasın Haseki Başkan!!
   
 4. TarıK F.

  TarıK F. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  425
  Beğeniler:
  115
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  kaldırımlar yayalar icin ..trafige cıkan halk gorgusuz bisikletliye yol verilmiyor hatta kaldırımdan gitsene kardesim diye cıkışan belediye otobusu şoforleri var ben boyle cılgınca bi trafigin oldugu sehir goremem heralde burdakiler istanbulda olsa hergun kavga cıkarırlar ne sinyal veriyorlar ne sabredip bekliyorlar istedikleri gbi aniden sinyalsiz önüne gecebiliyor..en tuhafı da bayan sürücü cok fazla ama tam katiller..kayseride trafikte cok dikkatli olunulmalı...
   
 5. Mustafa Arman

  Mustafa Arman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Nevşehir
  Seviye:
  Ama elimizde olan bu yapabilecek başka birsey yok trafik nedeniyle kaldırımları kullanıyoruz
   
 6. Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Bugün ilk sürüşü yapıldı tramvayın. Ben de bindim, ilk deneyimde teknik bir sorundan dolayı başka bir tramvaya binsek de Kayseri için yapılmış bir yatırım. Avantajları, dezavantajları tartışılır ama halkın rağbet gösterdiği bir gerçek.
  Sevgim ile...
   
 7. E-mr-E

  E-mr-E Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Mart 2007
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  KAYSERİ
  Adı:
  EMRE
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Hayır size katılmıyorum,özellikle "Kayseride bisiklet kültürü çok zayıf" yazınıza. Nasıl bi gözlemlemeyle bu kanıya vardınız,bilmiyorum ama kayseride ikamet edenlerden sizin abartıgınız kadar,şikayetci olana şuanadek raslamadım. bisiklet yolunun az olması kayseride bisiklet kültürünü zayıf olaması anlamında algılıyorsanız hic dogru degil bence..