Kayseri-Sızır Şelalesi

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Mustafa ÖZKARA tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  [​IMG]
  [size=8pt]Fotoğraf: www.sizir.bel.tr
  [/size]Sızır Şelalesi Gemerek İlçesine bağlı Sızır beldesine yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan çok güzel doğaya sahip bir şelale. (Gemerek'e yaklaşık 20 kilometre.) Şelale Kayseri il merkezine yaklaşık 110 kilometre mesafede.
  Biz de bu güzelliği değerlendirmek adına dostum Teoman ile birlikte Kayseri'den Sızır'a gitmeye karar verdik. Sızır Şelalesine nasıl gidilir diye soracak olursanız, Kayseri-Sivas Karayolunu takip edilerek Sarımsaklı ve Sultanhanı geçildikten sonra, Gemerek ve Yeniçubuk'un içinden geçiliyor. Yeniçubuk içerisinde iken Sızır tabelalarını görebilirsiniz; Yeniçubuk ilçesinden sola dönülüyor.
  Sızır'da bir de Alabalık tesisi varmış. Her ne kadar biz göremesek de tesisteki herkes görmemizi önerdi.
  Gelelim bisiklet günlüğümüze :)
  Aslında sabah 5.30'da buluşup hareket kararı almıştık ama Teoman'ın uyuya kalması üzerine ne yazık ki çıkışımız 8.30'u buluyor. Buradan da afişe edeyim kendisini. :) Güneşe kalmayı göze almanın yanı sıra bizim pek hafife aldığımız şey ise rüzgardı. Her ne kadar hava durumunda görsek de 20 kilometre hızla Kuzeydoğudan (yani tam olarak karşımızdan) esen rüzgar planımızı değiştirmedi. Saat 8.30'u geçerken düştük yola.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Karşıdan esen rüzgarla hızımızı pek de yükseltemeden Sızır şelalesine doğru gidiyoruz. Ancak aksilikler durmuyor. Teoman'ın lastiğinde problem çıkıyor. Onu onarmak için uzuun bir mola veriyoruz :) Mekan güzel olunca molalar da uzuyor tabi ki.

  [​IMG]
  Teoman'ın patlak bulma yöntemi ise tanıdık :) Sohbet ederek eğlenerek yolumuza devam ediyoruz.

  [​IMG]
  Öğlen yaklaşırken Sultanhanı'na varıyoruz. Tabi karnımız da acıktı. Kahvedeki abiye yiyecek birşeyler olup olmadığını soruyoruz. Yokmuş ama öğle namazından sonra bir cenaze yemeği olduğunu söylüyor öğle namazından sonra kahvedeki birkaç abiyle birlikte cenaze evine doğru gidiyoruz. İç anadolu'da genellikle Kıymalı pide, ayran veya meyve suyu verilir. Biz de bunlarla karnımızı doyuruyoruz. Cenaze evi olmasına rağmen köylülerin eğlenceli sohbetleri gülümsetiyor bizi. Yemeğimizi yedikten sonra teşekkür ederek Sultanhanı'ndan ayrılıyoruz.

  Önümüzde sağlam bayırlar var bunun yanı sıra karşı rüzgar tüm hızıyla esmeye devam ediyor. Beştepeler'e tırmanırken yavaş giden bir tırı yakalayıp tutunuyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Beştepeler'e çıktıktan sonra yol boyu inişlerle Gemerek'e iniliyor. Gemerek ilçesi merkezi yolun daha solunda kalıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Birşeyler atıştırmak için girmeyi düşünüyoruz ama Yeniçubuk'ta hallederiz diye düşünüyoruz. Ve basıyoruz pedallara. Birkaç kilometre sonra Yeniçubuk. Tabelalar Sızır'ı göstermeye başladı.
  Bilmem dikkat ettiniz mi, her nerede bir doğal güzellik varsa, orada bir hidroelektrik (HES) santral bitiveriyor. Bunun üzüntüsü ile yola devam ediyorum.
  Yeniçubuk merkezinde hemen bir BİM yakalıyoruz. :) Turcunun dostudur BİM, yaklaşık 20 liraya her türlü ihtiyacımızı gideriyoruz. (Konserve barbunya, powerade, su, ekmek, limonata, karpuz, puding, çikolata vs.) Barbunya, karpuz, ekmek ve limonata ile yemeğimizi yiyoruz tıka basa. Yolumuzun az kalmasının verdiği rahatlıkla dinleniyoruz da. Ancak Yeniçubuk-Sızır yolu hakkında duyduklarımız pek hayra alamet değil :) Bu rüzgarda bayır duymak isteyeceğimiz en son şey ama evet, Yeniçubuk-Sızır yolu oldukça bayırlı :)
  [​IMG]
  Yeniçubuk'tan çıkarken ilginç bir manzara :)
  Fazla vakit kaybetmeden karnımızı doyurup, Sızır'a doğru hareket ediyoruz. Bu arada güneşin batımına yaklaşık bir saat kaldı. Eninde sonunda varacağız :)
  [​IMG]
  Kızılırmak'ın üzerinden geçiyoruz. Gün batarken Kızılırmak bambaşka.
  [​IMG]
  Güneş battıktan yaklaşık yarım saat sonra Sızır'a ulaşıyoruz. Dendir köyünde köylülerin söyledikleri pek korkutmuyor ama güneş battıktan sonra dünya bambaşka bir hal alır. Bilirsiniz kurtlar, ayı falan :)
  120 kilometre karşı rüzgarda sürdükten sonra istediğimiz tek şey yemek yemek yemek! Şelale içerisindeki tesiste birer kahve içip soluklandıktan sonra yukarıda ormanlık alana kampımızı atıp yemek faslına geçiyoruz. Menüde makarna, tatlı mısır ve barbunya gözüküyor. Pek iç açıcı gözükmese de bence bir kamp için fena sayılmaz. Evden çıkarken tuz almayı unutmuşuz bunun için Teoman tesise tuz almaya gidiyor. Ve gelince manzara müthiş! Elinde iki kocaman tabak karpuz, domates ve ekmek! Bu harika. Hemen yemeği hazırlıyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Yemeği yedikten sonra üzerimize ağırlık çöküyor ama uyku değil :) Matlarımızın üzerine uzanıp, şehirden uzak olmanın verdiği rahatlıkla ışık kirliliğinden uzak gökyüzünü izliyoruz. Hep şaşırır insan yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna. Şaşırıyorum.
  Saat gece yarısını bulurken uykuya dalıyoruz.

  [​IMG]
  Sekiz saatlik tertemiz bir uyku, güneşli bir sabah ve şelaleden gelen su sesi... İnsan başka ne ister ki!
  Şelaleye dün gece ulaşabildiğimiz için tam olarak bir keşif yapamamıştık. Hemen kalkıp şelaleyi geziyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Şelale yaklaşık 10 metre yukarıdan çağlıyor. O kısma merdiven ile de çıkılabiliyor. Biz de çıkıyoruz tabi ki ve yorgun bacaklarımızı Sızır'ın buz gibi sularına daldırıyoruz. Aslında burada yüzmemek için hiçbir sebep yok! :)
  Zaman su gibi akıyor. Saat ikiyi geçerken, Sızır'a gelmişken alabalık yemeden gidilmez diyoruz. Şelalenin hemen üzerinde bulunan tesisin balığı çok güzel. Ve fiyatları da uygun, bir porsiyon balığın fiyatı 6 TL idi. Balıklarımızı beklerken dönüşün planını yapıyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Saat üçü geçmişken dönüş yoluna başlıyoruz. Önceki gün karşımızdan esen rüzgar bugün tam olarak arkamızdan esiyor. Ve ortalama hızımız 30 km'nin altına çok nadir düşüyor. Ciddi bayırlarda bile.

  Yanılmıyorsam Gemerek'e yaklaşırken bir grup çocuk sesleniyor bize. Rüzgar avantajını düşünüp dönüş yolunda insanlarla konuşmak istediğimizden hemen duruyoruz ve çocuklarla sohbete başlıyoruz. Birinin üstünde Yılmaz Güney tişörtü var. Soruyorum tanıyor musun Yılmaz Güney'i diye. Evet tanırım sinemacıdır diyor. :)
  Bu çocukların "Abi suyun bitmişse doldurayım?" demesi tur boyunca karşılaştığımız en güzel şeylerden birisi olmalı. Önceki gün aldığımız puding ve çikolataları bu çocuklarla paylaşıyoruz. Bu çocuklarla paylaşmak öyle güzel ki. Hepsine sıkı sıkı sarılmak istiyorum.
  Minikler sorular soruyorlar, biz soruyoruz onlar cevap veriyorlar. Bilirsiniz bu muhabbetler nerelisiniz eksenli başlar ve gelişir. Urfa'dan geliyormuş bu çocuklar. Ve tarlalarda işçi olarak çalışıyorlar. Aileleri burada çadırda yaşıyorlar. İzmir'de okuduğumu öğrenince birkaç gün sonra İzmir'e domatese gideceğiz diyorlar. Ve birçoğu hiç okula gitmemiş. Adaletini sevdiğim dünyanın halini ancak bu çocuklar düşündürtüyor bize.
  Vedat -üzerinde Yılmaz Güney tişörtü olan- abi teker patlayınca napıyorsunuz diye soruyor Teoman'a. Patlak malzemesi ve pompa taşıyoruz patladığı yerde yapıyoruz cevabını alınca gözleri ışıldıyor :) Pompanız vardır? diye sorup bir koşu bisikletini getiriyor.
  [​IMG]
  Lastiklerini yaptıktan sonra miniklerle vedalaşıp dönüş yolumuzda devam ediyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Gemerek tarafında yol çalışması olduğu için yolun bir tarafı tamamen boş. Biz de bu boş yola geçip rahat rahat pedal basıyoruz. Gemerek'i yaklaşık 15 kilometre geçmişken tarladan işçiler sesleniyorlar. Durup bekliyoruz. Bisikletli olmanın en güzel tarafı bence budur. İnsanlara karışmak, hayatları hakkında bilgi sahibi olmak.
  Bu arkadaşlar da Urfalılar. Herkesin derdi ekmek. Onlar bisiklet hakkında soruyorlar, biz hayat hakkında. Bir ara konuşma ağalığa geliyor. Hala ağalık var mı Güneydoğuda diyorum. Olmaz olur mu ben buradaki ağanın gözünü seveyim diyor. Bunu duymak o kadar acı ki. Her ne kadar Teo ile geyik çeviriyor olsak da canım sıkılıyor bu duruma. Fotoğraf çekinip ayrılıyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Buradan ayrıldıktan sonra neredeyse hiç mola vermeden güneş batmadan Kayseri'ye giriyoruz. Önceki gün 13 saat kadar süren tur mesafesi Sızır yönünden Kayseri'ye yalnızca 6 saat kadar sürüyor. Hey rüzgar sen nelere kadirsin...
  Yollarda görüşmek üzere :)

  Kayseri - Sızır = 120 km.
  Toplam mesafe = 245 km

  Teoman&Mustafa

  http://www.gitmeli.net/sizir-selalesi-bisikletle-t211.0.html
   
 2. bayramtok

  bayramtok Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2012
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  Antalya/ Alanya
  Seviye:
  Fotoğraf ve yorumlarla desteklenmiş çok güzel bir tur olmuş. Büyük bir keyifle okudum. Ayaklarınıza sağlık.
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 3. Emre Aslan 1981

  Emre Aslan 1981 Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  170
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Tokat - Kayseri
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Tebrikler,
  Güzel bir tur, güzel bir anlatım. Ah Kayseri'de de bir bisikletim olsaydı keşke.
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 4. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  fotograflari bakinca, yazilari okuyunca çok zevk aldim;miniklerle veda fotosu çok guzel.
  Kayseri ilinde gezecek çok guzel yerler de var.Bu selale gormeyi deger.
  çok guzel bir tur;Ayaklariniza saglik;
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 5. #5
  Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Çok teşekkürler arkadaşlar. Kayseri'ye yolunuz düşerse birlikte pedallamaktan onur duyarız.
   
 6. #6
  Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Bu arada fotoğraf makinem ile çektiğim fotoğrafları eklemeyi unutmadan;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 7. Burak Açıl

  Burak Açıl Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  123
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Anlatım ve resimler çok güzel, ayağınıza sağlık.
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 8. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.013
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba,

  Yazı ve fotoğraflarınızla, adını ilk kez duyduğum bir güzellikten beni haberdar ettiğiniz için çok teşekkürler. Çok güzel bir tur olmuş.

  Kazasız ve keyifli turlar

  five
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 9. Onur Erk

  Onur Erk Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2012
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Memleketimi özledim şuan:)
  Çocuklarla ilgili yazılarınız çok içten."Suyunuz bittiyse dolduralım" Gaspcısı çıkar para isteyeni çıkar. ne kadar içten güzel insanlarla karşılaşmışınız çok güzel bir yolculuk olmuş.Gezerken hayatınızda unutmayacağınız dersler vermiş...
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 10. ahmetadanalı

  ahmetadanalı Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  memlekette o kadar cok güzellikler varki. hepsine gidip görmek mümkün olmuyor. ama sizin sayenizde gitmiş olduk. yazılarınız ve fotolar için tesekkürler.
   
 11. muratt35

  muratt35 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2012
  Mesajlar:
  390
  Beğeniler:
  146
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Çok güzel fotolar be Mustafa abi :D Tebrik ederim :D
   
 12. homosapien

  homosapien Paragliding

  Kayıt:
  29 Haziran 2012
  Mesajlar:
  200
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  gerçekten güzelmiş ilerde belki bende oralara gidebilirim
   
 13. Atilla.C

  Atilla.C Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2012
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  97
  Şehir:
  Pendik/İST
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Arkadaşlar gerçekten muhteşem bi gezi olmuş. İmrendim size hem yolculuk hem gidilen gezilen şelale kamp yeri hem de fotoğraflar muazzam çok teşekkür ederim paylaşım için.
   
 14. mehmettoprak

  mehmettoprak Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  tebrikler güzel bir tur ve sunumunuz da cok iyi.