Kaygan zemin için lastik

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
Yeni konu acmak istemezdim ama bu durumla ilgili konular baktım cok eski.o yüzden kusura bakmayın

Bugun işlten gelirken caddeyi yıkayan kamyon arkasından seyir ediyordum biraz yokus asağı eğim vardı.neyse lastikler ıslandığından kayabileceğimi hissettim o yüzden yavas gidiyordum 5-10km arası..ilerlerken kamyon ani fren yaptı.doğal olarak bende yavaslamak için arka frene hafifce dokundum ve bisiklet altımdan sola doğru kaymaya basladı,freni bıraktım hemen,hala kamyona doğru arkadan bindirmek üzere gitmekteyim bu sefer ön frene dokundum bu sefer ön teker sola kaydı tam düşecekken bisikletten iki ayak üstüne atladım biraz kosarak durdum..Böyle bir şey ilk defa başıma geldi sanki buzda kayar gibi çaresizdim..Kullandığım biisklet carraro 225 lastikler michelin protek dişli lastiklerden.Asfalt kuru iken yol tutusum güzel,durusuda güzel..Suda kaymayan lastik önerisi olan varmı acaba,yada öyle bir lastik var mı? :)

Scudo

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
Kaydınız çünkü kamyon yolu ıslattığında su yerdeki toz ve pislikle karışıp çamur haline geliyor. Buz kadar kaygan bir yüzey oluşuyor lastiğinizle asfalt arasında, lastik asfaltı değil üzerindeki çamurlu ve hareketli katmanı tuttuğundan katmanla beraber kayıyor. Çok tehlikelidir yağmur çok daha iyi zira yağmur yağmaya devam edip çamuru akıtıyor. Açıkçası çamur tutabilecek bir lastik olduğunu sanmıyorum. Çamur yüzeye tutunmuyor ki lastik neye tutunsun. Geçmiş olsun Allahtan yavaşlamışsınız.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Siz aslında bu durumda yapılması gerekeni yapmışsınız. Böyle özel durumlar için olan lastiklere ihtiyacınız yok. Dişli lastik yağmurda gerektiği kadar tutunur.

• Beğen
Tepkiler: devilmycarlos

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@devilmycarlos Öyle bir lastik yok neyazıkki @Levent S. nin belirttiği gibi bu kısaca sabunlama etkisidir illaki duymuşsunuzdur, bu araba lastiklerinde dahi aşılabilmiş bir durum değildirki bisiklet lastiğinde aşılabilsin. Yol çok az ıslanır ve üzeindeki pislikle bir film kaplama oluşur yolun üzerinde buda üzerinde hangi lastik olursa olsun kayacak demektir. bu tarz havalarda çok dikkat etmek gerekir. ucuz atlatmışsınız allahtan temkinliymişsiniz kazasız pedallar:)

• Beğen

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Levent S.

Teşekkür ederim buda benim için tecrübe olmuş oldu.Forumda bir arkadasımızın konusu vardı döner kavsak yanından gecerken çim sulama yolu ıslattıgından dönüş yaparken bisiklet altından kaymıs gitmiş.o konu aklıma geldi o yüzden yavasladım.Bu forumda birşeyleri okumak gercekten işe yarıyor..ama mesela mtb'ler gerci kalın lastik fakat kalın derin dislilere sahip bisikletlerle ormanlarda camurlarda gidiyor adamlar.Belki dedim teknoloji ilerlemiştir.bu tarz durum içinde bir lastik üretilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Levent S.

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Yiğit Kirazpınar

yorumlar için tesekkürler tüm arkadaslara.ozaman lastikler iyice tükenene kadar masraf yapmama gerek yok.ıslanınca kuruyana kadar yavas gidicez demekki..Aslında hemen yagan yagmur sonrası olusan kayganlıkla ilgili.basıma söyle bi olayda cokca geldi.Cat marka dişli bir bot almıstım gecen kıs.oturdugum yerde yüzde 70 dik yokus var 1km civarı,işe giderken o yolu kullandığımda yagmur yeni yagdığında çokca kayardı bot ve duvarlara tutunarak inmek zorunda kalırdım,bende anlattıgınız durumu bilmediğim için cat için bolca saydırmıstım :) demekki sorun botta değilmiş ozaman.

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Arka ön arka ön şeklinde freni pompalamak ve tekerleklerin kilitlenmesine engel olacak bir ayarda frene basmak en doğrusu. Tabi böyle bir durumda kalmamaya çalışmak en iyisi. Kaldırım kenarında birikmiş kum toz karışımına girmek de Islak yoldan daha az kaydırır. Artık gerisi kör talih.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastikleriniz iyi. onlar bitince ucuz fakat iyi bir seçenek olarak schwalbe cx composite öneririm, 28" modeli var.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sportive 321 üzerinde michelin protek vardı.bir kere ıslak zeminde süreyim dedim demez olaydım 10-15 km hızda kedi ezmemek için frenlere asılıp düştüm ve yerde yuvarlandım açıkcası bu lastiklerin hamurundan süpheleniyorum

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@devilmycarlos
Gecmis olsun dostum
. Bi yanlislik var sanirim % 70 aha boyle bi yokus olur
/
/
/ % 7 dir o

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu durumu en çok ince tekerde yaşıyorum.1.5luk teker var, yer azıcık nemli olsa teker hemen kayıyor.Hani düz bir çizgide kaysa neysede hemen sağa sola kayıyor.freni bırakmasam yana yapıştıracak. :)

gacvokem

Üye
Tepki
58
İsim
ömer
Bisiklet
Scott
michelin protek sportive 227de ani fren yuzunden fırattı bisiklet sonuc kırık . bu lastikten uzak durun arkadaslar kuru asfaltta iyi ama ıslak zeminde aceyip kayıyor.

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gacvokem ben de kayıp düştüm hocam 321 var ve michelin protekler var anormal şekilde kaydıgımı anlamadan kendimi yerde sürüklenirken buldum kayma olmadan direk yapıştım yere.bakalım rubena düşünüyoum

• Beğen

gacvokem

Üye
Tepki
58
İsim
ömer
Bisiklet
Scott
@Desert Fox
geçmiş olsun aynen bendede öyle olmuştu, bende anlamadım fazlada fren yapmamıştım sadece az sıkıp bıraktım arka fren kolunu , sonrası malum :(

• Beğen

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gacvokem lastiği değiştirdiyseniz ne aldınız? rubena yı iyi diyorlar

(link) şuna bakar mısın

gacvokem

Üye
Tepki
58
İsim
ömer
Bisiklet
Scott
@Desert Fox
ben iki ay kırık yüzünden bisiklet kullanamadım , bundan dolayı sattim bisikletimi , şu an bisikletim yok yaza doğru bir yurtdışı yapacağım kısmetse ordan gelirken kafamda birkaç model vede donanım var onlardan birini alıp geleceğim, forumda konu vardı okumuştum rubenayla ilgili , iyi lastik diyorlardı ama sonuçta , sizin dikkatli kullanmanız gerkiyor bence hız yapmayın , keyif için binin derim, bu bana ders oldu :), ayrıca şöyle bir izlenimimi söyleyeyim bu lastikle bisikleti ilk kulandığımda yaklaşık 1.5 saat sonra lastikdeki dişli yerler silinmişti bir anlam veremedim ilk suruş vede lastikte aşırı yıpranma olmuştu,

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gacvokem bir önceki yorumumda protek in michelin sayfasında yağmurlu havada mükemmel tutuş vs vs çok iyi övüyor ancak berbat bir lastik markasına güvenip o gün çıkmamalıydım ben de kırığım yoktu ancak fena yaralar aldım cst felan olsaydı anlarım bu kötü ama böyle bir markanın böyle bir lastiği olması ayıp.en kısa zamanda kurtuluyorum ben de

hız düşkünü değilim zaten o kaydıgım gün hızım 15 km yoktu ve biranda oldu her şey.resmen büyük bir tramva yaptı

• Beğen