Katlanır tur bisikleti

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar;
Araştırmakta olduğum konuyu sizlere de bir danışayım dedim.
Tur bisikleti olarak katlanır bisikletler kullanmak, gittikçe yayılan bir yaklaşım.
Bu konuda öne çıkmış olan markalar var. (Brompton, bike friday gibi.)
Türkiye'de bulunan markalar arasında Dahon'un Speed TR modeli bu iş için geliştirilmiş ama 2012'den sonra üretime devam edilmemiş.
(link)
Bir kaç kriterim var;
1) Internal hub shift denilen göbekten vites.
2) Arka bagaj seçenekleri olan, ön tarafada çanta bağlantısı yapılabilecek kadro yapısına sahip.
3) Ön göbeğin de dinamolu olması. (Opsiyonel)
Kriterler bunlar olunca işin sonu Brompton'a dayandı ama haliyle ciddi pahalı. Bike Friday'de kafa kafaya aynı.
İstediğim bisikleti Brompton sitesinden yarattım ve aşağıdaki ürün ortaya çıktı :)
http://img46.imageshack.us/img46/2507/0qeu.png
Bir yöntem daha var ve asıl sorum bununla ilgili. O da single speed bir katlanır bisiklet alıp göbekleri değiştirerek modifiye etmek.
Kadro olarak bagaj taşımaya uygunsa olabilir.
Bu noktada yardımcı olabilirmisiniz? Hangi marka model bu tip bir geliştirmeye daha uygun?
Teşekkürler

Scudo
Tepki
40
Bisiklet
Giant
Standart bir katlanırı bir tur bisikletine çevirmek biraz sıkıntılı bir süreç gibi görünüyor.

(link)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Şimdi göbekten vites derseniz iş iyice karışır :) Karışmaz aslında paraya bakar... Ama şöyle 3 vitesli bir bisikletle tura falan çıkılmaz, illa çantanız olacak yanınızda eşyanız olacak, en az 8 hatta 11 vitesli falan birşeylere ihtiyacınız var... Türkiye dağlık bir ülke, seyahat ederken heryerde uzun uzun yokuşlar var.

Göbekten vitesten vazgeçerseniz, en az 8 vitesli bir ürün alın ki upgrade yapabilesiniz, 6-7 li sistemler freewheel dediğimiz eski tip vidalı göbeklere sahip ve yükseltilmesi daha zahmetli oluyor. 8 vites alırsanız 9-10 vitese yükseltmek kolay, özellikle kısa bacaklı yol bisikleti aktarıcıları ile yapılmayacak iş değil...

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Selamlar;

Göbekten vitesin gerekli olduğunu ancak 11 vitese gerek olmadığını düşünüyorum.
En iyilerden biri olan Brompton bile maks 6 vites seçeneği sunuyor.
Tur olayını amaç bisikleti de sadece araç olarak görürsek pek de vites sayısının önemli olmadığını düşünüyorum.

Türkiye'de var mı bilmiyorum ancak Vitesse D7HG iş görür gibi duruyor.

Tepki
143
Alacağınız bisiklet bike friday pocket companion 24 olmalı sram 3lü göbekve 8li ruble takılı..fiyatı abd den alırsanız 1000 1100 usd ben pazarlık ettim...bir de valiz lazım tabiki.... bu sırada ben raleigh ime sturmey archer göbeğe 2 shimano hyperglide dişli takviyesi Tabiki arttırıcı ve shifterla beraber, ile brompton daki 3x2 setup ını yaptım, çok da iyi çalışıyor, ön ayna 39 arka 24/14 dişli. Sheldon browndan hesaplarsanız 20-30-40-40-55-69 ortalama gear inch değerleri elde ettim her türlü turu yaptırır. Bana özelden ulaşırsanız bilgi veririm....3x2 vites için göbekten 3 almanız lazım arka kadro aralığı 12 cm olmalı. birde önerim sram spectro p5 olabilir.....