Katlanır Bisikletle Konya-Seydişehir, Alanya-Antalya / 30 Nisan-3 Mayıs

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Sinan H. tarafından paylaşıldı.

1. Sinan H.

Sinan H. Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

2015 yılında Antalya-Marmaris ve Çanakkale-Köyceğiz turlarından sonra 2016 yılında malum 15 temmuz darbe süreci ve tayin işlerinden dolayı tur yapamamıştım, Antalya'dan Konya'ya tayin olduktan sonra uzun bir süredir aklımda olan katlanır bisiklet arayışındaydım ve Dahon'un 2017 modellerinin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Geotech'in 22. yıla özel ürettiği katlanır bisikletlerden sora ekipmanlı, 18 vites ve disc frenli 20.1 modelini aldım, malumunuz Konya düz bir şehir ve ülkemizde bisiklet yollarının en çok olduğu bir şehir, özellikle işe geliş gidiş amacıyla aldığım bisiklet ile tur yapmak hedefimdi.

42/52 olan aynakolu 39/53, 11/25 olan rubleyi de 11/32 yaparak rampalarda işimi kolaylaştırmaya çalıştım ve bu turdan sonra iyiki bu değişiklikleri yapmışım dedim. Konya'da ki bu sene bereketli geçen kış aylarından dolayı antreman fazla yapamamıştım ve parça değişikliklerinden sonra hemen kendimi Konya Akyokuş ve Belenbaşı Mevkiinde zorlayarak hem kendimi hem bisikletin rampa performansını görmüş oldum,

29-30 Nisan'daki AÖF sınavlarına pek çalışmamış olmam ve havanın aşırı güzelliğinden dolayı 29 nisandaki sınavlara girerek 30 nisanda sınava girmeyip düştüm yola
    Bugünkü planım Konya-Seydişehir'di, evden çıkıp kamp alanı ile ortalama 100-110 Km'lik bir mesafe pedallayacaktım, 1000 rakımlardan önce 1200, sırasıyla 1400 ve 1600 rakımlara yakın çıkışlar yapacaktım bu yüzden sabah 6,30-7:00 civarında çıktım yola,
    10-15 km kadar pedalladıktan sonra Konya'dan ayrılıyorum ve %10 eğimli rampa başlıyor
    1.jpg
    2.jpg
    3.jpg
    Konya çıkışındaki rampadan sonra yol bir süre düz devam ediyor ve bir çorba molası veriyorum, buradaki insanların gözü üzerimde, önceki turlardan alışmıştım bisikletle bu yollar gidilir mi, tur mu yapılır, neden araba değil gibi sorularının yanında bu sefer katlanır bisiklet ile küçük tekerle bu yollar biter mi sözleri ile karşılaşıyordum,
    4.jpg
    6.jpg
    7.jpg
    Çorba molasından sonra yol ufak tefek eğimli olarak devam ediyor, yol üzerinde su konusunda sıkıntı yaşamıyorum, gerek petrol gerekse hayrat fazlasıyla var, her çıkışın bir inişi vardır diye devam ederken katlanır bisiklet ile yüklü bir şekilde rampa aşağı gitmenin sıkıntısını yaşıyorum, yükümden de dolayı dahada hızlı gidiyorum ve ufak tefek taşlarda bile sekiyorum kontrol zorlaşıyor, bu nedenle rampa inişlerim kontrollü olarak ön arka fren sıkarak gitmek zorunda kaldım

Seydişehir'e yaklaştıkça hava bozuluyor ve rüzgar karşıdan esmeye başlıyor ve beni yoruyor, bu arada yol kenarında bol miktarda bal satıcısı var, bunlardan birine selam verdikten sonra ileriden köpek geliyor diye bir bağırma sesi geliyor, soluma baktığımda yolun diğer tarafındaki evin önünden kangal kırması gibi kocaman bir çoban köpeği üzerime koşarak geliyor, hemen frenleyip duruyorum ve bisikletten iniyorum, köpek ile aramda 1-2 metre mesafe var, köpek hala havlamaya devam ederken bende tamam, hayır gibi sesimi yükselterek onun üzerinde baskı kurmayı deniyorum ama köpeğin cüssesi yeter bana bir pençe atsa yerdeyim, neyseki bisikletten inince bir süre sonra sesi kesildi ve uzaklaşmaya başladı bende bir süre bisikleti itekleyerek sağdan sağdan yoluma devam ettim ve evden uzaklaşınca pedallamaya başladım, bu korku ile rüzgara karşı pedallamaya devam ediyorum ve saat 1 gibi Seydişehir'e giriş yapıyorum

8.jpg
    Şehir merkezine doğru pedallamaya devam ediyorum ve rüzgar hala devam ediyor, yol üzerinde BİM'e uğrayarak akşam yemeği için makarna, ton balığı alıyorum, kamp içinde Seydişehir Antalya yolu üzerinde bulunan Kuğulu Mesire alanını seçiyorum ve kamp alanına doğru pedallıyorum.
    Kamp alanına geldiğimde rüzgara rağmen piknik alanı doluydu ve kendime uygun bir yer bularak çadırımı kuruyorum, makarna ton balığımı da yedikten sonra gölet kenarında bir süre dinleniyorum,
    12.jpg
    9.jpg
    10.jpeg

Akşam üstü çadırıma geçip biraz dinlenmek istediğimde rüzgar şiddetini artırıyor ve beni endişelendiriyor, bu yüzden telefondan hava durumuna göz atıyorum, sabaha karşı 5-6 gibi başlayacak olan yağmur 2 gün boyunca Seydişehir ve Akseki de süreceğini gösteriyor, bir kaç saat daha çadırda dinlenirken hava durumu takip ediyorum ve sabaha karşı başlayacak yağmurda çadır toplamanın sıkıntı yaratacağını ayrıca yağmurla beraber aşırı rüzgar olması nedeniyle kendimi Seydişehir otogarında buluyorum ve Alanya'ya otobüsle geçiyorum

Alanya'da kuzenimde bir gün kalıyorum ve bugünde Alanya kalesine pedallıyorum
    13.jpg

Alanya'dan tekrar yola çıkıyorum ve Alanya çıkışında 3 tane tünele girsem mi girmesem karşı şeritten mi gitsem derken kendimi tünelde buluyorum ve tempolu bir şekilde yoluma devam ediyorum
    15.jpg
    Sahilde pedallamayı özlemişim ve deniz manzaralı yoluma devam ediyorum, 2 saatlik pedallamadan sonra Manavgat'a giriş yapıyorum, Strava'ya baktığımda ortalamanın 27 olduğunu görüyorum ve burdan sonra biraz yavaşlıyorum
    16.jpg
    17.jpg

Antalya'dan beni karşılamaya gelecek olan arkadaşım için Manavgat'tan Serik'e doğru pedallamaya devam ediyorum ve arkadaşım ile karşılaşıyorum bir yemek molası veriyoruz
    18.jpeg

Yemek molasından sonra tekrar Manavgat istikametine gidiyoruz, bu arada sol tarafımda Akseki toros dağları üzerinde karabulutlar var, hava durumuna bakıyorum şiddetli yağmur gösteriyor, ve Seydişehir Alanya arasını otobüsle geçerek iyi etmişim diyorum, çünkü ilk günkü rampa aşağı katlanır bisikletin dezavantajından sonra Alacabel sonrası yağmurlu havada o yoldan iniş yapmak benim için işkence olabilirdi,

Kamp kuracağımız Titreyengöl etrafında bulunan Manavgat Belediyesi Kamp alanına geçiyoruz, Manavgat belediyesi titreyen göl kavşağından ortalama 6 km'ye yakın bisiklet yolu yapmış
    19.jpg

henüz sezon başlamadığı için kamp alanı sakin, çadırlarımızı kurduktan sonra akşam marketten aldıklarımızla karnımızı doyurup kahve keyfinden sonra bir süre muhabbet edip çadırlara geçiyoruz ve bir gün daha sona eriyor
    20.jpg
    22.jpg

Bugün turun son günü ve Manavgat'tan Antalya'ya pedallayacağız, 8 gibi yola çıkıyoruz, yolda kahvaltı molası veriyoruz ve Serik'e doğru pedallıyoruz, Serik ilçe merkezine giriş yaptığımız sırada ışıkta durduğum sırada yanımda "Hello" diyen bir arkadaş, kendisine merhaba dedikten sonra bir an donup kalıyorum ve arkadaşın sağ bacağının olmadığını görüyorum, arkasında da kız arkadaşı var, beraber pedallıyorlar, bir süre birlikte pedalladık ve kendisi ile muhabbet ediyoruz Ukranya'dan tatil için Belek'e geldiklerini kız arkadaşı ile bu civarda tur yaptıklarını söylüyorlar, kız arkadaşında da yol bisikleti var ve çanta kız arkadaşında, arkadaşın bu halde yol bisikleti kullanması daha doğrusu pes etmeyip bisiklet sürmesine hayran kalıyorum,
    25.jpg
    26.jpg

Serik'ten sonra bir yandan havanı sıcaklığı bir yandan da karşıdan esen rüzgar eşliğinde yola devam ediyoruz ve petrollerde kısa kısa molalar veriyoruz, malum Antalya'ya giriş yapmak üzereyiz ve trafik artıyor,
    Nihayet Antalya'dayız
    27.jpg

2 gün boyunca Antalya'da olacağım için çadır kurmuyorum ve kendimi uygulama oteline atıyorum duşumu alıp dinleniyorum ve bir tur macerası da burda sona eriyor, 2 günlük Antalya gezimden sonra iyiki katlanır almışım dedirten bir an ile muavin veya şoförle bir sorun yaşamadan bisikletimi otobüse yerleştiriyorum
    28.jpg
    Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler

Strava günlükleri;
    Konya-Seydişehir
    Alanya Gezisi
    Alanya-Manavgat
    Manavgat-Antalya

Ekli Dosyalar:

• 19-.jpg
      19-.jpg
      Boyut:
      55,4 KB
      Okunma:
      108
  2. hidromek

hidromek Forum Demirbaşı

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tebrik ederim güzel bir tur olmuş :) Bende de bu aralar bir miskinlik var bisiklete binmek istiyorum ama miskinlik yüzünden yerimden kalkasım gelmiyor

Sinan H. bunu beğendi.
  3. Sert79

Sert79 Aktif Üye

Adı:
    Sertaç K.
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Güzel bir yolculuk olmuş baştan sona zevkle okudum pedalınıza sağlık

Sinan H. bunu beğendi.
  4. bisikletli.net

bisikletli.net Üye

Adı:
    Özgür
    Seviye:
    güzel bir tur olmuş ayağınıza sağlık. titreyengöl civarında nerede kamp yaptınız acaba boğaz otel kamp alanı mı?

Sinan H.

Sinan H. Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    evet belediyeye ait boğaz otel kamp alanında

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

homeless ve bisikletli.net bunu beğendi.
  6. 77osman

77osman Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Tebrikler. Bir dahaki sefere seydişehir alanya arasını da gidersiniz inşallah.

İlginizi Çekebilir

increase-average-cycling-speed-3.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...
yjpg-728x728.jpg
Sağlığınızı Koruyun (Guard Your Health) Dergisi aşırı yemek yemenin son yıllarda hızlanması problemini gözler önüne seren bir dizi araştırma yayınladı. Bununla birlikte, eğer kilo vermek...