Katlanır bisikletle kaza, düşme ya da durduğu yerde devrilme

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Selamlar, katlanır kullanıcıları arasında böyle durumları yaşayan var mı? sonrasında bir sorun yaşadılar mı? diğer türdeki bisikletler büyük kazalardan bile en fazla çizik ile sağlam şekilde atlatabilirlerken katlanır bisikletler de en ufak bir devrilme de sorun yaşama ihtimalleri sizce nasıl? Yapısı gereği farklı oldukları için örneğin gidon boğazının uzun olması orada katlanır mekanizma bulunması yine ortasında katlanabilir mekanizma bulunması gibi nedenlerden daha hassas oldukları söyleniyor sizce bu doğru mu?

Scudo

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
20" olanlar mtb gibi oluyor iki teker arasi kisa degil ama 16" olanlar daha dik pozisyonda oturmaya elverdigi ve iki teker arasi daha kisa mesafe oldugu icin dusme riski 20 ye gore daha fazla gibi. Ama dusme esnasinda daha rahat bisiklet uzerinden atlanabiliyor ortasinda seleye giden boru olmadigi icin

• Beğen
Tepkiler: bua

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Ahsen Okyay Benim sormak istediğim düşme, devrilme durumunda diğer bisikletler kadar bisikletin sağlam kalıp kalamayacağı...:)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Ben bir kaza yaptım katlanırla. Önümde seyreden bir doblo ani frenleyince ben de asıldım frene ama dobloya gerdim arka sağdan. Kask vardı kafayı çarptım. Bisiklet ise araca dokunmadı. Ben kafa ve omuzdan çarptım. Kask olmasaydı hastanelik olabilirdim. Aracın şoförü inip defalarca özür diledi ama aslında hata bendeydi. Bisikletle bile olsa takip mesafesi korunmalı. Ben 2 metre yakın gidiyordum. Epey de bir ses çıktı carpışmada. Çevre esnaflar yardıma koştu. Bende bişey yoktu. Binip devam ettim. Sadece ayak bileğim ile dizimin arasında (kaval kemiği denen galiba) tampona sürtmeden dolayı 5 cm soyulma oldu.

Katlanırı ilk aldığımda bana da güvensiz geldi eklem yerleri. Ancak hiç öyle değilmiş. Frene basarken bile korkuyordum gidondan veya ortadan kırılacak diye. Bu kadar minimalist mekanik bir yapının saglamlığı bir mekanikçi olarak beni epey şaşırtmıştı. Tabi sağlam diye de akrobatik hareketler yapmak kesinlikle olmaz. Zaten kullanma kılavuzunda da akrobatik hareketlere uygun değildir gibi bişey yazıyordu. Ben Dahon vybe kullandım 1 yıl. 85 kiloyum.Kesinlikle çok sağlam bir bisikletti giriş seviyesi olmasına rağmen. Üst modelleri düşünün artık. Özellikle gidon eklemi çok zayıf gibi görünse de orası da çok sağlam.

• Beğen
Tepkiler: bua ve massaget

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget
Hayır. Ben kafa ve sol omzumu çarpınca sol ayağım üzerinde dengemi korumayı başardım. Elcikleri de sıkı bir şekilde tutmuşum ki bisiklet yere devrilmedi. Gidonun sol tarafı elcik ile gidon kalapçesinin tam orta kısmı aracın köşesine çarpmış. Aracın boyası vardı gidonda. Gidonda çizik bile oluşmadı. Aracın boyasını sıyırmış.
Asıl önemli olan anlatmaya çalıştığım nokta ise şu. Frenlere aniden asıldığım anda 85 kiloluk bir cüssenin gidona ve kadroya yaptığı baskıyı düşününce bisikletin sağlamlığını anlayabiliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
1.5 yıldır iki farklı katlanır kullanıyorum. Katlanırlar sırf eklem yerleri var diye daha kolay kaza yapmazlar ve daha kolay zarar görmezler merak etmeyin :)

Bunların katlanan yerleri dökme alüminyum ve bayağı kalın. O yüzden küçücük katlanırların en kralı bile 10kg altına inmiyor.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Ozan k. Siz hiç düşme kaza ya da park halindeyken devrilme yaşadınız mı?

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bakmadan dalgınlıkla son saniyede yola atlayan bir yayaya çarpmamak için düştüm, bisiklete hiç bir şey olmadı. Bunun dışında bisikletler hiç düşmedi. Eşim de kullanırken hiç düşmedi ki bu bile aslında katlanırların güvenli olduğunu kanıtlar :)

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Öyle dengesizlik ya da düşmeyi kolaylaştiracak bir sürüşü yok, ama düşerse bozulur endişesi yaşıyorum ben, etrafta yol bisikletleri diğer bisikletler düşüyor kalkıyor bir şey olmuyor...:)

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
2011 yılında 26 jant Dahon Jack katlanır bisikletim ile yokuş aşağı 35 km hızla giderken teker tramvay rayına girdi, ben bisikletin üzerinden uçup düştüm, bisiklet de sağ tarafına düştü ve sürüklendi. Şiddetli sayılacak bir düşüştü. Km sayacı yerinden fırlamıştı, zincir atmıştı. Zinciri yerine taktım ve sürmeye devam ettim, arka attırıcının ayarı biraz bozulmuştu, bunun dışında birkaç küçük çizik dışında ne jantlarda ne gövdede en ufak sorun yoktu. Eskiler boşuna dememiş, "pahalıdır vardır bir hikmeti" diye :)

• Beğen
Tepkiler: NoCycling

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Dahon eco c3 katlanır bisikletimle kışın dershaneye giderken gizli buzlanma nedeniyle kayıp düşmüştüm bisiklete hiçbir şey olmadı :)

Salcano veya kron gibi markaların da katlanır bisikletlerini denemişliğim var eğer ki onlardan biriyle düşerseniz sonuç pek hayırlı olmayabilir :rolleyes: iyi günler

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Bir yere park ediyorsunuz biri gelip park halindeyken de düşürebiliyor, geçen bir arkadaş park etmiş telefonla konuşuyormuş yürüyen biri gelmiş çarpmış bisikleti devirmiş, umarım çok hassas değillerdir. Bu teste göre değiller gibi ama bunlar mud8'in kadrosu peki ya diğer modeller...:)

R2_D2

Üye
Tepki
88
Bisiklet
Dahon
sadece mu D8 lere kalite kontrol yapıyorlarmış ondan ben mu D8 aldım :) şaka bir yana tüm modellere yapıyorlardır için rahat olsun zaten videoda da mu serisi dışında ekipmanlarda var. Eninde sonunda bisikletimizi düşüreceğiz, çizikte olacak, tamirde gerekecek malum mekanik bir alet. Ama çok da sakınmamak lazım malum sakınılan göze çöp batar. Elimizden geldiğince bisikletimize bakım yapıp keyif almakta fayda var dediğim gibi çok da nazik aletler değil

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
En ufak bir düşme devrilme sorun yaratır diye çekiniyorum normal bisikletlere hiç bir şey olmuyor hızla düşseler bile...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget
Hiç korkunuz olmasın. Katlanırla farkında olmadan girdiğim çukura normal bisikletle girseydim jantlar kullanılamaz hale gelirdi. Doğru bisikletçinin yolunu tuttum. Jantlara baktırdım. En küçük bir akort kaçıklığı bile yoktu. Düşmeyle hiçbir şey olmaz. En fazla çizilir.