Katlanabilir pedal göbeği bakımı (wellgo bilyalı)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
1100 km'dir kullandığım Dahon Vybe C7A bisikletimin pedallarından cıtırtı sesleri gelmeye başlayınca önceleri katlanabilir
pedal olduğundan pedalın kızaklarından falandır deyip kulak asmadım. Ancak sesler çoğalmaya başlayınca araştırmaya
giriştim. Forumda ve başka bir yerde konuyla ilgili bilgi bulamayınca pedalları söküp bakımını kendim yapmaya karar verdim.
Yeni bir pedal alıp takmaktansa kendim tamir edip kullandığım daha değerli olur diye düşündüm.

Gerekli anahtar ve malzemeler:
1 adet 15 numara açık ağız anahtar.
1 adet 12 numara lokma anahtar.
1 adet orta boy kargaburun.
1 adet ince uçlu düz tornavida.
Parçaları yıkamak için 1/2 çay bardağı motorin ve toplama aşaması için gres yağı. CAM00366.jpg

Ve operasyon:
Pedal aynakoldan sökülür.
CAM00369.jpg

Pedalın dış tarafındaki koruyucu plastik kapak sökülür.CAM00372.jpg

Göbeği bir arada tutan kontra somunu sökülür.
CAM00375.jpg CAM00376.jpg

Yaylı rondela alınıp bilyaları yataklayan konik somun alınır.
CAM00380.jpg

Bilyaları yataklayan konik somun alınır.
CAM00382.jpg CAM00384.jpg

Görüldüğü gibi dış taraftaki bilyalarda yağ kalmamış. Üstelik toz ve sudan dolayı çamur oluşmuş.CAM00386.jpg

Dış taraf bilyaları dışarıya alınır.
Not: İç ve dışta 13+13 olmak üzere 2 gurup bilya var. Bilyaları karıştırmadan her bilyayı kendi yerine takmak gerekli.
CAM00389.jpg

Pedal mili dikkatle alınır. İç taraftaki bilyalar daha temiz görünüyor. Burada bir de o-ring var mil üzerinde. Sanırım bilyalara yabancı madde girmesin diye.
CAM00391.jpg

Tüm parçalar motorin banyosuna atılır ve varsa küçük bir fırça yardımıyla yağ ve kir parçalardan uzaklaştırılır.
CAM00392.jpg CAM00395.jpg

Pedaldaki yataklar (Çanaklar) motorinle yıkanıp kurulanır.
CAM00396.jpg CAM00397.jpg CAM00400.jpg

Toplama aşamasına geçilir.
CAM00402.jpg

Yataklara gres sürülür. Suya dayanıklı gres olması tercih edilirse daha iyi olur.
CAM00404.jpg

İki tarafın bilyaları dizilir.
CAM00407.jpg CAM00409.jpg

Pedal mili yerine geçirilir. İlk olarak konik somun takılıp boşluğu ayarlanıp yaylı rondela
takılır. Kontra somunu takılıp iyice sıkılır. Koruyucu kapak takılır.
CAM00410.jpg CAM00412.jpg

Pedal aynakola takılır ve bisiklet keyfi kaldığı yerden devam eder.
CAM00414.jpg

Bu bakımı yaptıktan sonra 10 km test ettim. Bisikletin akışı dahi değişti. Şırınga ile yağ enjekte etmeyi düşündüm
ama geçici çözüm olurdu. Keşke ilk aldığımda yapsaydım bu bakımı diyorum. Çünkü görüldüğü gibi yağdan eser kalmamış. Ya çok az yağ, ya da kalitesiz yağ kullanılmış.
(Not: Fotoğraflar telefonla çekildiğinden yeterince net olmamış olabilir.)
Herkese iyi pedallamalar.

Scudo

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Yusufclp mükemmel paylaşım
cok teşekkürler
Benden de ufak gıcırtılar gelmeye basladı ama daha 300ü yeni geçtim. 500 de bir bakım yapayım buna bakarak:)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yusufclp elinize emeginize saglik. Ancak bir konuyu merak ediyorum; kontrasomunlari nasil ayarladiniz, daha dogrusu nasil sıktınız?
Ben ne zaman yapsam kontra istedigim kadar sıkı olmuyor ve bir sure sonra ya gevsiyor yada bilyalara dogru daha da sıkısıyor :(
Normalde ic ice gecen ozel bir anahtari var. ayni anda birini bir tarafa digerini diger tarafa sikabilmeniz icin ancak bulamadim hicbiryerde...
Bilya tarafindakini sikiyorum bilyalara kadar ideal olarak, kontrayi takiyorum. birlestiklerinde alttakini ince duz uc tornavida ile sabitlemeye calisarak usttekini sıkıyorum, sonra alttakini lokma ile tersine sıkıyorum ama asla yeteri kadar sıkılmıyor kaynasmiyor ve bir sure sonra sorun cikarmaya basliyorlar...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@suat akman Kontra somunu yeterince sıkılmazsa mutlaka gevşeyecektir.
@suat akman Bu şekilde de yeterince sıkılamaz. Ben sökerken epey güç uyguladım. Bilyaların tarafındaki konik somunu milin dönüşünü engellemeyecek ve boşluk ta kalmayacak şekilde ayarladıktan sonra
@Yusufclp
fotoğraftaki en sağdaki pulu koyup kontrayı 5. Fotoğraftaki gibi sıkarsak gevşeme olmayacaktır. Bu pulun deliği dikkat ederseniz tam daire değildir. Bu şekliyle alttaki konik somunu tutmaya gerek kalmadan kontra somununu yeterince sıkmaya imkan verir. Bilya boşluğu mil dönüşü ya da mil dönüşü istediğiniz gibi olana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz.

@Kazuya Teşekkür ederim. Basit bir çıtırtı sesinden dolayı pedalı atmaya kıyamadım. İçini açtığımda parçaların durumu kötü olsaydı yeni pedal alabilirdim ama sadece bisikleti fazla yıkamaktan kaynaklı bir durum bu. Açmışken de yaptıklarımı da paylaşmak istedim. Yapmak isteyene fikir verebilir belki.

Bir de bisikletle ilgili neredeyse bütün bakımlarla ilgili bilgi bulunabilmekte. Pedal küçük ve basit gibi düşünüldüğünden olsa gerek bir bilgi yok. Oysa bakım sonrası çok şey farkettiğini gördüm. Böyle şeylerle uğraşmayı da seviyorum.

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yusufclp
Dediginiz sekilde yapiyorum zaten ama ne kadar ugrassam ve ne kadar sıksamda birkac hafta gecmeden sorun basliyor bir kez acip bakim yaptigim pedallarda. en son sinirlenip rulmanli aldim ve henuz bakimlik durumu olmadi :)
Bakalim bakim gerekince basagrilarim baslayacak mi yine :p
Tesekkurler bilgilendirme icin :harika:

• Beğen

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Güzel anlatım olmuş, mesajım bulunsun kesin lazım olur

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

ugurus

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
çok güzel bi çalışma olmuş aralarda kaynayıp gitmiş.

teşekkür ederim . kendime güvenebilirsem yakın zamanda yapacağım bunu.