Kaskım İyi mi?

Scudo

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Her kask tek kullanimlik. Kaza sonrasi kullanilmamasi tavsiye ediliyor.karpuzu koyup icine yere birakinca ikisinde de karpuz kirilmiyor kask parcalaniyor. O zmn bi farklari yok. Farklari sadece dizayn ruzgar kesme hizi ve marka kaynakli. Kafana takma sikinti yok;)

• Beğen
Tepkiler: Akın98 ve suzun7

Akın98

Üye
Tepki
11
Herkese çok teşekkürler içim rahatladı.İlk kaskım bu o yüzden adamın dediklerine takılmıştım :)

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Kaskta kullanılan köpükler aynı ise nasıl biri kaliteli diğeri kaliteli olmuyor bunun dışında kullanılan başka bir şey mi var yoksa markaya mı para veriyoruz sadece.

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
1-2 yerden okuduğum kadarıyla ucuz kasktaki köpükte insanın hayatını kurtarabilecek derecede yeterli.Köpüğün üretim şekli sıkıştırılma şekli ağırlığını,hafifliğini etkiliyormuş.Yani şimdi 50 liralık kask bizi korumaz gibi bi izlenim oluştu burdaki yazılanlardan.Çok profesyonel değilim benim gibi arkadaşlarda vardır tabiki.O zaman 300 liradan aşağı kask almamak mı lazım şimdi ?

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Bir bisikletçi saatte 20km hız ile kafasını kasksız bir yere vurduğu zaman maruz kaldığı güç 1000 g. Beyinde en ağır tahribâtın 300g’de oluşabildiğini düşünürsek bu değerin ne kadar korkunç olduğu daha iyi anlaşılır. Kask ile maruz kalınan azamî güç ise sadece 250g. Bu değer Avrupa Birliği’nin kasklar konusundaki 1078 numaralı yönetmeliğinde belirlediği azamî değer. Çünkü bu norma uymayan kasklar Avrupa Birliği sınırları içinde satılmasına izin verilmeyen kasklar. Bunun Amerika’daki muâdili CPSC normu. Buna göre de çarpma anında, içerdeki kafa modeline etki eden ivmenin, yerçekimi ivmesinin 300 katından (300g) daha az olması istenir. Bu nedenle içinde EN 1078 ya da CPSC ibâresi bulunan kaskları alışverişte tercih etmekte fayda var.

Mtbtr. Com dan alıntı..

Akın98

Üye
Tepki
11
@hi-men ellerinde daha kask var diye biliyorum hocam.Bir ara konuş istersen internet sitesi felan var.Kayseri has bisiklet yazarsan çıkar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu mantığa göre salcano bisiklet evet salcona bisiklet peki trek'de bisiklet oda doğru peki trekle salcano birmi??her 2'side çin yada taiwanda üretiliyor der birisi çıkar evet oda doğru.biri trek alır bir diğeri gider salcano alır bu birazda maddiyat işidir onada lafımız yok peki donanım diyecekseniz o ayrı konu genel ağırlık shimano üretimi trek ve salcano üzerindeki donanımlar bile aynı olabilir hatta salcano fiyat ve donanım olarak bir model öndedir.adam derki ben salcano alırım üstünde donanım var bir başka trek modelin'den üstün gider alır.ama işin en can alıcı noktası hep es geçilir'''kadro''işte orda trek 10 tık öndedir.yani 40'tllik kask 100'tllik yada 500 tllik kask aynı değildir! sonuçda her 2'side bisiklettir ve kaskdır.ama kalite ve arge harcamalar,araştırmalar bir başka boyutudur işin.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Kaskta kullanılan hammaddeler ve temel üretim yöntemleri inanın kaskın (edit: bundan sonraki kelime "kalitesini" idi) fiyatını etkileyecek düzeyde değil. kaskın fiyatını etkileyen en önemli etken ArGe ve başarılı ArGe geçmişi olan bir markanın, marka imajı...

Ancak konu kask olunca her markaya güvenebileceğimiz anlamına gelmez..

Kron bir kask üreticisi değil. ayrıca fabrikasına gitmişliğim var her hangi bir alanda arge ekibinin olduğunu görmedim. menşeyi kaskınızın üzerinde yazması lazım. bir uzak doğu ülkesinden alıp üzerine kendi markasını basıyor. Bence gerçek üreticisinin bilgilerine ulaşabiliyorsanız ve ulaştığınız üretici hakkında olumlu yorumlar varsa güvenin.. zaten ürünün güvenilir olduğunu başka yolla anlayabileceğinizi sanmıyorum.. (kaskınız dandik demiyorum, ben olsam güvenmezdim)

Size tavsiyem kask almadan önce markaları araştırmanız ve her koşulda güvenilir dünya markalarına yönelmeniz. bütçenizi bilmiyorum ama dechatlonda uygun bütçeli kasklar var. örneğin tüm dünyada hakkında olumlu yorumlar olan BELL marka kask 80tl. sizinkinden çok farklı bir bütçeye sahip değil ama mecbur değilsem BELL alırım. bir çok ülkenin forumlarında yorumlara ulaşabilirsiniz. bütçeniz daha fazlasına el veriyorsa seçenekler zaten çoğalıyor: giro, kask, lazer, uvex. bunlar bir çırpıda aklıma gelen markalar. bu arada BELL normalde bu kadar ucuz değil, dechatlonda ucuz..

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Kask kafadayken darbe alinmis bir kazadan sonra o kask tekrar kullanilir mi?

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@Ahsen Okyay kaskların tamamına yakını tek kullanımlıktır. kask önemli bir darbe aldığında köpüğün yoğunluğu değişir sağlam gözükse de koruyucu özelliğini kaybeder.. baretten farkı kalmaz diyeyim..

ancak belli bir sınıra kadar ki darbeleri aldıktan sonra tekrar kullanılabilen kasklar var ama onlar zaten çok pahallı oluyor ve özelliklerinde belirtiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ahsen Okyay

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Evet bende oyle dusunuyorum. Yuksek fiyatli olanlar kazadan sonra belki kirilmiyordur ama ozelligini kaybeder. Ucuz olup kafada kask catlasada kirilsada islevini yerine getirmis oluyor yani kafayi korumus oluyor kaza aninda;)

• Beğen
Tepkiler: Furkan NARİN

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Kaskta 3 temel kalite farkı vardır. 1 mould in teknolojisi yani üzerindeki kabukla birlikte köpük sıkıştırılıyor ve üzerindeki kabuk ilk çarpmada kırılan köpük dağilmadan ikinci 3. çarpmalarda korumaya devam ediyor. 2 kabuk haricinde köpüğün içinden misina benzeri malzemeyle iskelet geçer bu iskelette çatmada kırılan köpük parçalansada kaskın kazanın sonuna kadar kafada kalmasını sağlar. 3 aero dinamik ve havalandırma.

Bu üçün olduğu kask 350-400 2 sinin olduğu kask 200-300 1 olduğu kask 200 -100 ve sadece köpük kask 100 ve altı. Sadece köpük olur iyi havalandırır
100 tl olur yada birde mold in olur 180 olur. Kötü kask yoktur yanlış kask vardır. 40 tl lik kaskla trafiğe dalarsan yanlış kasktır ama parkta yada nispeten tenha yollarda kullanırken ufak düşmelere karşı korur

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim